Zombiye Dönüştüren Uyuşturucu Flakka Nedir

Zombiye Dönüştüren Uyuşturucu Flakka Nedir
Zombiye Dönüştüren Uyuşturucu Flakka Nedir

Zombiye dönüştüren uyuşturucu Flakka nedir? Dünya üzerinde çok farklı etkileriyle kullanılan çeşitli uyuşturucu maddeler bulunur. Güldüren, ağlatan, kullanıcısına uçuyormuş hissi veren, paranoyak tepkiler verdirten, intihara sürükleyen, korkudan öldüren, yarı baygın bir hal aldıran ve son yıllarda zombiye dönüştüren gibi kısa tariflerle dile getirilen uyuşturucu maddeler, temelde aynı etkilere sahip olsalar da içeriğindeki diğer kimyasallar sebebiyle kullanıcılarında farklı etkiler ortaya çıkartmaktadır.

Toz, tablet ve sıvı formlarda erişilen uyuşturucu çeşitleri arasında Flakka, son yıllarda uyuşturucuyla mücadele eden ekipler ve ülkelerin kara listesinde yer almaktadır. Hızlı şekilde kana karışarak kişilerde inanılmaz etkiler ortaya çıkartan Flakka, zombiye dönüştüren uyuşturucu olarak tanınmaktadır.

Halüsinasyon Görmek Nedir

Flakka Nedir

En anlaşılır tanımı; Kokain uyuşturucu maddesinin etkilerini daha da arttıran kimyasal bileşikler (Banyo Tuzu, Alpa-PDP) ile zenginleştirilen ve benzer nitelikteki Bonzai uyuşturucu maddesinden daha ucuz ve etkileri bakımından daha uzun süreli olan, yeni nesil kimyasal uyuşturucu madde. Flakka nedir, sorusu için verilen bu tanımda en dikkat çekici olan ayrıntı, uzun etki süresi ve ucuzluğudur. Kokain gibi uyuşturucu maddelerin fiyatları ve piyasadaki potansiyeli ile karşılaştırıldığında, Flakka bileşiğinin miktarı arttırılmak için farklı kimyasallar ile karıştırılmış ve ortaya çıkan uyuşturucu madde, etkileriyle de dikkatleri üzerine çekmiştir.

Esasen kimyasal bir uyarıcı olarak kabul edilen bileşik, kişilerde ciddi sinir uyarımlarına sebep olarak, kontrol edilemeyen davranışlar ile kendini göstermektedir. Kullanımından itibaren etki süreleri ise kişilerin dayanıklılığı ve uyarıcıya verdikleri karşı tepkilerle sınırlıdır. Kısaca bitkisel olarak adlandırılan uyuşturucu maddelerin etkileri 1-2 saat sürerken Flakka etkisi, ilk kasılmalardan itibaren 6-7 saate kadar devam edebilir. Süreç sertten yumuşağa doğru ilerler ancak, kullananlar kendilerini iyi hissetseler bile, sinir sistemi üzerindeki olumsuz etki devam eder.

Narsist Ne Demek

Zombiye Dönüştüren Uyuşturucu Flakka

Delilik hapı Flakka kimyevi uyuşturucu maddesini kullananların en belirgin özelliği olarak, zombi adı verilen yarı ölü bedenlere sahip canlılardaki tepkisizlik tespit edilmiştir. Vücut yaşamaya devam etmekte ve buna direnmekteyken, sinir sistemi uyarıcının etkileri sebebiyle kontrolü yitirerek, kişileri tahmin edilemeyecek hareketlere ve reflekslere sürükler.

Tv ve diğer sosyal medya organlarında ilacı kullanmış kişilerin görüntülerine rastlamak mümkün. Ayakta dengesiz ama yıkılmamak için direnen beden, kontrolsüz dolaşım ve solunum ile dış uyaranlara sıfır tepki göstererek, limitlerini zorlamaktadır. Aşırı kullanım ya da kişilerdeki başka hastalıklar ile etkileşimi sonunda Flakka kullanımı, kısa sürede tıbbi yardım alınsa bile ölüm ile sonuçlanmaktadır. Ölüme sebep olacak kullanım dozları ya da farklı etkileşimler, kimyasal olarak çökertilen sinir sistemi ve iç organ yaralanmalarına benzer tahripler sonucunda, organlar iflas ederek ölüm gerçekleşir.

Flakka İçen Neden Zombiye Dönüşüyor

Flakka nedir ve neden zombiye dönüştüren uyuşturucu olarak tanımlanır gibi sorulara yanıt ise, doğrudan tedavi altına alınmış eski kullanıcılarından geliyor. İlk kullanımdan sonra hızla vücuda yayılan kimyasallar, kişilerde ciddi paranoyalara sebep oluyor. En büyük korkular ve ölüm korkusuyla karşı karşıya olduklarını sanan, maddenin etkisindeki kişiler, etraflarındaki yardım etmeye çalışanlar dahil, tüm insan ve canlıların saldırısı altında olduklarını sanıyorlar.

Bu sebepten kolluk kuvvetleri ve sağlık çalışanlarına kontrolsüz şekilde saldırganlık gösteriyorlar. Hatta uzun süredir kullananlar, bu etkiler ile karşılaşacaklarını bildikleri halde, korkularını yenemeyip; kimse olmasa bile vücutlarında ortaya çıkan ağrılar ve acıları, böcek, örümcek ya da benzer haşerat saldırı gibi algılayıp, kendi bedenlerine zarar vermeye kadar giden, ilginç tepkiler veriyorlar.

Flakkanın Zararları Nelerdir

5 dolarlık delilik hapı” olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygınlaşarak, tüm dünyada çeşitli örnekleri görülen Flakka, kullanıcılarına oldukça kısa bir ömür vaat ediyor. İlk zamanlarda paranoyak etkiler ile kendini gösteren uyuşturucu madde, kullanıcısının sinir sistemindeki kalıcı tahribat sebebiyle, kontrolsüz davranış ve tepkiler, ani kasılmalar ve bu kasılmalar esnasında çeşitli yaralanmalara sebep olmaktadır. Ayrıca ciddi efor sarfiyatı ve güçsüzlük gibi etkileri ile kişilerdeki insani tavırların yok olmasına, dişlerin dökülmesine, aşırı zayıflama, görme bozuklukları gibi kalıcı hasarlar bırakıyor. Kullanılmasa bile, artık kalıcı olan hasarlar sebebiyle titreme, genel korku hali, ciddi endişelenme ve düşüncelerdeki bozulmalar sebebiyle, intihara sürüklenmiş vakaların olduğu ise kayıtlara geçmiştir.

Flakka Yasal Mı

Zombiye dönüştüren hap Flakka, 2011 yılında ilk olarak ABD’de teşhis edildi ve yasal girişimler sonucunda, yasaklı maddeler arasında yerini aldı. Birçok ülkede aynı isim ve de benzer etkileri tespit edilen her türlü uyarıcı ve uyuşturucu madde, kanunen yasaklanmış; ithali, ihracatı, üretimi ve kullanımı engellenmeye çalışılmıştır.

flakka nedir
flakka nedir

Ülkemizde birçok yabancı menşei uyuşturucu maddenin yaygınlaştığı son yıllarda, Flakka nedir, bonzai nedir gibi sorulara, yasaların verdiği cevap aynıdır. Yasaklı ve bulundurulması, kullanılması, üretilmesi gibi konularla mücadele edilen maddeler arasında olan Flakka, Avrupa Birliği Yasal düzenlemelerinde “Psikoaktif ve Uyarıcı” maddeler arasında, 2017 yılından beridir yer almaktadır. “Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi” (EMCDDA) ile “Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi” (TUBİM) ortaklığında, başta Flakka olmak üzere birçok kimyasal, bitkisel ve farklı sentez bileşiklere sahip maddeler ile mücadele, hızla devam etmektedir.

Satıcı ve kullanıcıların iddia ettikleri gibi, bilinen uyuşturucu ve uyarıcı maddeler ile farklı özellikler sergileyen Flakka, yasal olmamakla birlikte, diğer tüm benzer maddeler ile eşdeğer yasal statülere sahiptir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.