Zeus Kimdir? Zeus Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Zeus kimdir, zeus hakkında bilinmesi gerekenler
Zeus kimdir, zeus hakkında bilinmesi gerekenler

Yunan mitolojisinin en önemli ve en güçlü tanrısıdır. Tanrıların kralı ya da babası olarak da bilinen Zeus, Roma mitolojisinde Jüpiter olarak adlandırılmaktaydı. Zeus göklerin tanrısıdır. Şimşek ve gök gürültülerine hükmeden aynı zamanda bereketin sembolü olan bir tanrıdır. Yunan mitolojisinde neredeyse tüm mitlerde adı geçen çok önemli bir figürdür. Öyle ki Zeus’suz bir Yunan mitolojisi düşünülemez. Bu sebeple bu yazımızda Zeus kimdir, Zeus hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir, gibi merak edilen tüm konulara değindik.

Pandora’nın Kutusu Nedir?

Çapkınlığı ve zevke düşkünlüğüyle ün salmış Zeus, adaletin koruyucusudur. Aynı zamanda her şeyin yazgısını tahin eden de iyiliğin ve kötülüğün dağıtıcısı olan da kendisidir. Sadece insanlara değil, diğer tanrılara da hükmeden Zeus’un iki kardeşi vardır. Bu iki kardeş Posedion ve Hadestir. Tüm mit anlatılarında birbirlerinden haz etmeyen, sürekli mücadele içinde olan, geçimsiz iki kardeş olarak betimlenmişlerdir. Bu üç kardeş babaları Kronosu yenip Tartaros’a hapsettikten sonra anlaşmazlıklarını bitiremedikleri için birbirlerinden uzak yerlerde hükmüm sürmüşlerdir.

Denizlere hükmeden Posedion’dur. Üç dişli bir mızrağı vardır. Ne zaman öfkelense mızrağını yere vurur ve depremlere neden olur. Can düşmanı karanlık ve işkence tanrısı olan Gorgos’tur. Aralarında amansız bir mücadele vardır. Kardeşi Hades ise yer altına  hükmeder. İki uçlu mızrağının bir tarafı yaşamı, diğer tarafı ölümü temsil eder. Miğferi sayesinde görünmez olur. Roma mitolojisinde tüm yer altı zenginliklerine de hükmettiği için Plüton olarak adlandırılmıştır. Hades’in köpeğinin adı ise Kerberos’tur. 3 başlı, zehirliği ısırığı olan bu köpek ölüler diyarının bekçisidir.

Zeus Kimdir?

zeus kimdir?
zeus kimdir?

Yeryüzü ve göklerin tanrısı olan Zeus, Kronos ve Rhea’nın çocuğudur. Kronos, Zeus’un babasıdır. Kronos; babası Uranos’u öldürerek tanrı olmuş, babasının tahtına oturmuştur. Bu sebeple de aynı kaderi kendisinin de yaşayacağından endişelidir. Gün gelip çocukları büyüdüğünde onlar tarafından öldürüleceğini ve tahtından olacağını düşünmektedir. Bu kötü yazgıyı değiştirmek için de doğan çocuklarını yutmaktadır. Eğer Zeus’un annesi Rhea, buna engel olmasaydı Zeus kimdir, sorusunu soramayacaktık.

Rheia, Zeus’un doğumuna az bir süre kala bir gece karanlıktan faydalanarak İda dağına çıkar. Bebeğini yani Zeus’u, burada bir mağarada doğurur. Sonra da koruması için toprak ana Gaia’ya teslim eder. Gaia, Zeus’u İda dağındaki bu mağarada saklar. Rheia, geri döndüğünde bir taşı kundağa sarıp Koronos’a verir. Kronos ise kundağa sarılı taşı yeni doğan çocuğu sanarak yutar. Bu sayede Zeus, babası tarafından yutulmaktan kurtulur.

Zeus Mağarası Efsanesi

Birçok antik kaynakta Zeus’un doğduğu bu mağara ile ilgili ilginç detaylar vardır. Zeus mağarası efsanesi dilden dile yayılmıştır. Hatta Zeus’un doğumu ile ilgili farklı mitler de söz konusudur. Bunlardan birinde Rhea, Zeus’u doğurup bu mağarada kaderine terk etmiştir. Sonra Gaia bulmuş ve yetiştirmiştir. Diğer bir mite göre ise Zeus’u, Rhea’nın rahibeleri, Kourete’ler büyütmüştür. Fakat hikâye nasıl başlarsa başlasın, Zeus olgunluk çağına kadar bu mağarada yaşamıştır. Bu sebeple de çok ünlü bir mağaradır. Öyle ki bugün bile Girit adasındaki bu mağaranın ziyaretçisi oldukça fazladır. Her yıl insanlar bu mağaraya gidip Zeus için dua etmektedir.

Belki de Zeus kimdir sorusunu sorduran Rhea’ya da Gaia’ya da hatta Kourete’lere de minnettar olmalıyız. : )

Zeus’un Tanrıların Kralı Oluşu

Zeus yeişkinliğe erişince mağaradan ayrılır ve babası Koronos ile mücadeleye girişir. Zekice bir plan hazırlar ve Olimposlu tanrıların da desteğini alarak Kronos’u alt etmeyi başarır. Daha sonra yeryüzü ve göklere hükmetmeye başlar. Zeus’un tanrıların kralı oluşu böyle gerçekleşir, hatta tanrıların babası ünvanını alır.

Zeus, kudreti kadar çapkınlıklarıyla da bilinen bir tanrıdır. Kılıktan kılığa girebildiği için ölümlü ya da ölümsüz birçok kişiye aşık olur, onları kandırıp çocuk sahibi olur. Bazen yakışıklı bir çoban, bazen bir kuğu bazen de bakire tanrısı Artemis kılığına girer. En sonunda emeline ulaşır. Eşi Hera’da bunu bildiği için sürekli Zeus’un peşinde, ensesindedir.

Zeus Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Zeus hakkında bilinmesi gerekenler
Zeus hakkında bilinmesi gerekenler

Yunan mitolojisinin en önemli kahramanı olan Zeus hakkında bilinmesi gerekenler o kadar fazladır ki sayfalar, kitaplar yetmez. Bu sebeple en temel konuları sizleri için derledik.

 • Babası Kronos, annesi ise Rhea’dır.
 • Roma mitolojisinde Zeus’un adı Jüpiter’dir.
 • Tanrıların ve insanların kralı ya da babası unvanı ona aittir.
 • Yeryüzüne ve göklere hükmetmektedir.
 • Zeus; göklerin tanrısı olduğu için yağmur onun izniyle yağmakta, şimşek onun izniyle çakmakta ve gök gürültüsü onun izniyle dünyayı titretmektedir.
 • Boğa, kartal ve meşe ağacı Zeus’un en önemli simgelerindendir. Hatta insanlar, Zeus’a yakarırken yüzyıllarca meşe ağacı altında toplanmışlardır.
 • Kardeşleri yeraltı tanrısı Hades ile deniz tanrısı Posedion’dur.
 • Hera, Zeus’un kutsal evliliğini yaptığı eşidir. Ancak Zeus çok çapkındır. Dolayısıyla da eşini birçok kez aldatmıştır.
 • Annesi Rhea, Kronos doğar doğmaz yutmasın diye, Zeus’u İda dağında bir mağarada gizlice doğurmuştur.
 • Kornos’u alt edince karnını yarıp yuttuğu kardeşlerini çıkarmıştır.
 • Kronos’un yuttuğu kardeşleri Posedion ve Hades’tir.
 • Zeus, sıklıkla elinde şimşeği, uzun boyu, gri sakalıyla tasvir edilir.
 • Herkese aşık olduğu gibi kız kardeşi Hera’ya da aşık olmuş ve kutsal evliliği onunla yapmıştır.
 • Zeus büyük savaştan sonra Metis’i hamile bırakmış, kehanetin endişesiyle de Metis’i, karnındaki Athena ile, yutmuştur.  Ancak Athena ölmemiş, Zeus’un kafasından doğmuştur. Bu sebeple kızından ona hediyeler vererek af dilemiştir. Ayrıca Athena, en sevdiği çocuğudur.
 • Zeus’un kutsal hayvanı kartaldır.
 • Titanlarla tanrıların savaşında Zeus’un karargahı Olimpos dağındadır. Savaştan sonra da Zeus tahtını buraya kurmuştur.

Zeus Tasviri

Antik metinler de ya da heykellerde Zeus tasviri ile kolayca tanınan bir tanrıdır. Kudretli ve bilge tavrı ile hemen fark edilir. Bununla beraber keskin yüz hatları, kıvırcık saçları, uzun boyu ve güçlü vücuduyla dikkat çeker. Zeus adına yapılmış ilk tapınakta Dor’ların imzası vardır. Söz konusu tapınak, Erken Klasik Dönem için benzersiz bir yapıttır. Öte yandan Atina’daki Olympos Zeus Tapınağı bu mabedler içinde en görkemli ve önemli olanıdır. MÖ 2. yüzyıl’da yapımına başlanmış, 400 yıllık bir inşa sürecinden sonra tamamlanabilmiştir. Günümüze ise birçok sebebe bağlı olarak çok az kısmı ulaşabilmiştir.

Zeus Altarı Nerede?

Antik çağlarda tanrılara kurban sunulan yerlere sunak ya da altar denirdi. Zeus Altarı ise bunlardan biridir. Ülkemizin benzersiz güzelliklerine iyi bir örnektir. Yolu düşen herkesin mutlaka görmesini tavsiye ederiz. O halde hemen merakınızı giderelim. Zeus Altarı nerede açıklayalım:

Zeus Altarı, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesi sınırları içindedir. Küçükkuyu şehir merkezinde anayolda ilerlerken Adatepe köyü levhasını takip edin. Köy merkezine gelmeden sağ tarafta Zeus Altarı levhasını göreceksiniz. Zeus Altarı’na yaklaşık 1 km mesafede aracınızı bırakıp yürümelisiniz.

Önceki İçerik1 Köfte Kaç Kalori? Köfte Kaç Kalori, Köfte Kilo Aldırır Mı?
Sonraki İçerikDisleksi Nedir, Belirtileri Nelerdir? Disleksi Hastalık Mıdır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.