Zeplin Ne Demek, Zeplin Nedir

Zeplin Ne Demek, Zeplin Nedir
Zeplin Ne Demek, Zeplin Nedir

Tarih sayfalarına baktığımızda karşımıza çıkan, belgesellerde, filmlerde gördüğümüz zepline uçan balonlar diyebiliriz. Zeplinin tarihi geçmişini ve kullanım alanını, nasıl çalıştığını anlamak için öncelikle zeplin nedir sorusundan yola çıkalım.

Konu Başlıkları

Zeplin Nedir

İçi, hafif gazlar olan hidrojen ve helyum gazları ile dolu zeplin, büyük bir hava gemisidir. Yani, içerisinde bulunan gazların uçucu özelliği sayesinde uçar. İlk zeplin, emekli bir Alman subayı olan Ferdinand von Zeppelin tarafından tasarlandı ve ilk uçuşunu 2 Temmuz 1900 yılında Almanya’nın Friedrichshafen kenti yakınlarındaki Konstanz Gölü üzerinde yaptı. Zeplinin ülkemizle ilk tanışması ise 1929 senesine tekabül etmektedir. Tanışma, Ferdinand von Zeppelin, Türkiye üzerinden Orta Doğuya geçmesi ile gerçekleşmiştir.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar, uzun menzilli bombalama operasyonlarında zeplinlerle o dönem mevcut olan uçaklardan daha yüksek rakımlara ulaşarak büyük bir başarı elde etmişlerdi. 1917 yılında Alman zeplinleri yaklaşık 100 saatlik bir uçuş gerçekleştirmişlerdi. Zeplinin bu tür performansları, havacılık sektörü gelişiminde önemli bir paya sahip olmasına neden olmuştur. Almanya, savaş sonrası Müteffik ülkelere tazminat olarak bir takım zeplinler dağıtmıştır.

İHA Nedir

Zeplin Ne Demek

Zeplin, havayolu taşımacılığı alanında bir ilke imza atan, havaya uçması için içi havadan hafif gazlarla doldurulan, dönemin en önemli icadı hava balonudur. 1900 yılından önce zepline benzer şekilde 1852 yılında Henri Giffard tarafından 43 metre uzunluğunda hidrojenle dolu bir torbanın altına buhar makinesi yerleştirilerek başarılı bir uçuş gerçekleştirilmiştir. Ancak tüm bunlar zeplin kadar mükemmel bir donanıma sahip olmamıştır. Zeplin ne demek sorusuna yanıt bulduktan sonra tarihin meşhur zeplinlerinden bahsedelim.

Dünya tarihinde en meşhur iki zeplinden biri Eylül 1928’de tamamlanan Graf Zeppelin ve 1936 yılına ait Hidenburg zeplinidir. Graz Zeppelin ilk transatlantik uçuş hizmeti veren zeplin olarak bilinmektedir ve hizmet dışı kaldığı 1937 senesine kadar 590 uçuş gerçekleştirmiştir. Hava gemisi, 144 kez okyanus geçişi de dahil olmak üzere 1.6 milyon km den daha fazla mesafe kat etmiştir. Hidenburg ise 245 metre uzunluğundaydı ve 4 adet 1100 beygir gücündeki dizel motorla çalışıyordu. Alet, saatte maksimum 135 km hıza ulaşmaktaydı.

Zeplin Nasıl Çalışır

Puro şeklinde tasarlanan gövdesi, silindirik iskelete sahiptir ve esnektir. Zeplin nasıl çalışır derseniz aletin çalışma prensibi itme kuvvetidir. Zeplinler içerisindeki gazın itme prensibi ve kuvvetine esasen çalışır. İçerisinde bulunan dümenler kontrol kolaylığı sağlar. İlk yapılış yıllarında zeplin hidrojen gazı ile çalışsa da günümüzde helyum gazı ile doldurulur. Manevra yapması ve ilerlemesi için tasarlanmış motorlu pervaneler, gövde içerisinde bulunan hangarlar ile balonun en önemli işlevlerini üstlenmektedir. Zeplinin gövdesinin altında bulunan kabinler ise yolcu ve yük taşımak içindir.

Tarihte Zeplin Kazaları

İlk başlarda hidrojen gazı esasında uçuşlarını yapan zeplinler, tarihte birçok kazalar ile anılmaktadır. Zeplin kazalarının en dehşetlisi 6 Mayıs 1937 yılında ABD New Jersey’de gerçekleşen kazadır. Hidenburg zeplini New Jerseyde yer alan Lakehurst’a iniş yaparken kazaya uğramış ve alev alarak 36 can kaybına neden olmuştur. Hidenburg zeplini, lüks restoranları, kamaraları ile devasa Titaniki hatırlatıyordu.

zeplin nedir
zeplin nedir

Modern havacılığın esasını koyan bu zeplin, dünya tarihinin en büyük felaketlerinden biri olarak anılmaktadır. Hidenburg zeplinin patlama sebebi, hidrojen tankları olarak gösterilmektedir. Patlama sonucu, yanıcı özelliği olan hidrojen gazı ateş almış ve hava gemisinde bulunan tüm mürettebatın ve yolcuların ölmesine sebep olmuştur. O tarihten sonra zeplin yolcu taşımacılığı için kullanılmamıştır. II Dünya Savaşında Müttefik bombaları ile tamamen yok edilmiş ve bu devasa hava gemilerinin yapımı 1993 yılına kadar durdurulmuştu.

Günümüzde Zeplinin Kullanımı

İcadının ilk yıllarında zeplin anlamı yolcu taşımacılığı sunan hava gemisi olsa da yaşanan kazadan sonra, 1993 yılında Luftschiffbau- Zeppelinin bünyesinde alt şirketlerden olan Zeppelin Luftschifftechnik GmbH firması kurulmuş ve Zeppelin NT, yani daha küçük boyutlarda zeplinler üretilmeye başlanmıştı. Zepelin NT, 75 metre ya da 250 metre olarak tasarlanmış ve hidrojen gazı yerine helyum gazı tercih edilmişti. 2001 yılında ise artık kısa gezilere çıkmaya başlamıştır. Aynı zamanda, günümüzde zeplinler marka isimleri ve logolarının belli bir süre havada kalarak reklam edilmesi amacı ile de kullanılmaktadır.

Önceki İçerikMuhbir Ne Demek, Kısaca Muhbir Nedir
Sonraki İçerikYezidi Ne Demek, Yezidiler Kimler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.