Zaman Yönetimi Nedir? Zaman Yönetimi Nasıl Yapılır?

zaman yönetimi nedir nasıl yapılır
zaman yönetimi nedir nasıl yapılır

Küreselleşen dünya ile mekân algımız değiştiği gibi zaman algımız da değişiyor. Aslında teknolojinin gelişimiyle birlikte çok uzun mesafeleri çok kısa zamanda geçebiliyor, eskiye oranla uzun zaman gerektiren işleri kısa sürede halledebiliyoruz. Buna rağmen “Hiç vaktim yok!” cümlesini sık sık tekrarlıyoruz. Deyim yerindeyse kendimize ayıracak 1 saat zaman bulamıyoruz. O halde hep başkaları için mi yaşıyoruz, yoksa zamanımızı mı etkili kullanamıyoruz? Bu çok önemli önemli bir konudur ve cevabı zaman yönetimi nedir, zaman yönetimi nasıl yapılır sorularında gizlidir.

Freelance Çalışmak Nedir

Çok yoğun çalışmanıza rağmen 24 saati yeterli bulmuyor, kendime ayıracak zamanım yok diyorsanız zaman yönetimi konusunda sorun yaşıyor olabilirsiniz. Daha planlı böylece daha mutlu bir hayat için zaman yönetimini bilmeniz ve etkili uygulamanız gerekir. Sonuç olarak bu yazıda zaman yönetimi nedir, etkili nasıl uygular gibi sorulara cevap bularak; hayatınızı bir düzene sokabilirsiniz.

Zaman Yönetimi Nedir?

zaman yönetimi nedir
zaman yönetimi nedir

Kişinin bir gün içerisinde geçirdiği zamanı organize etmesi ve belli bir plana dâhilinde olması durumuna zaman yönetimi adı verilir. Kişinin elinde bulundurduğu en değerli şeyi zamanıdır. Dolayısıyla her dakikasını, her saatini belli bir amaç doğrultusunda verimli bir şekilde kullanabilmesi için zaman yönetimi planlaması yapmalıdır. Haliyle zaman yönetimi nedir sorusu kadar bu süreci nasıl yöneteceğimiz de önemli bir konudur. Çünkü zaman yönetimi nedir bilmek ile etkili bir zaman yönetimine sahip olmak aynı şey değildir.

Zaman Yönetimi ile Hayatın Her Alanında Aktif Olun

Yaşamı daha verimli kılmak için zaman yönetimini bilmeniz ve zamanı etkili kullanmanız gerekir. Bir hayat disiplini için yardımcı olacak ipuçlarını, zaman yönetimiyle hayatınızı nasıl daha verimli hale getirebileceğinizi bu yazı içerisinde bulacaksınız. O halde başlayalım.

Zaman Yönetimi Nasıl Yapılır?

"<yoastmark

Özellikle iş hayatında zamanı verimli kullanmak, verimliliği arttırmak adına büyük önem taşır. Haliyle de şirketler zaman yönetimi becerisine sahip insanlara çalışmayı arzular. Dolayısıyla iş ve sosyal hayatınızda başarılı olmak istiyorsanız zaman yönetimi nasıl yapılır, konusunda bir fikriniz olması gerekir.

Peki, zaman yönetimi nasıl yapılır, nelere dikkat etmek gerekir inceleyim:

  • Kendinize Hedefler Belirleyin

Herkesin bildiği bir söz vardır: Varacağı limanı bilmeyen bir gemiye hiçbir rüzgâr yardım edemez. Kişi ne kadar çok çalışırsa çalışsın bir hedef doğrultusunda ilerlemiyorsa ortaya değerli bir ürünün çıkması biraz zordur. Dolayısıyla bu süreçte harcanan zaman etkili kullanılmış bir zaman değildir. Elbette bir hedef belirlemek de bazen yeterli olmaz. Çünkü hedefleriniz makul ve gerçekçi değil ise hüsranla sonuçlanır. Bu da boşa harcanmış zaman demektir. Kısacası, etkili zaman yönetiminde kişi kendine doğru hedefler belirlemiş olmalıdır.

  • İşlerinizi Sıraya Koyun ve Süre Tayin Edin

En basit işlerde dahi bir sıra oluşturmak şarttır. Bununla beraber her iş için süre koymak daha planlı olmanızı zamanı daha etkili kullanmanızı sağlayacaktır.

  • Önemli Olan mı Acil Olan mı?

Zaman yönetimi nasıl yapılır sorusunun püf noktalarından biri de budur. Çünkü önemli olanla acil olan arasında yağacağınız tercih, başarınızı doğrudan etkileyecektir. Adından da anlaşılacağı üzere önemli işler için elbette zaman ayırmak şarttır. Ancak önemli işler, acil değilse öncelik sıralamasında bir değişikliğe uğrayabilir.

  • Çalışırken Mutlaka Bir Ajanda Kullanın

Zaman yönetiminin olmazsa olmazlarından biri de ajanda kullanımıdır. Yani günlük, haftalık aylık planlamanızı yapmalısınız. Örneğin, bir işin başlangıç tarihi, aşama aşama ilerlemeleri ve bitişi ajandanızda bulunmalıdır. Ayrıca ilerleyişte aksamalara sebebiyet vermemek için sık sık not almalı, geri dönüşler için harcanacak zamana engel olmalısınız.

  • Tercihinizi Gerekli Olandan Yana Yapın

Zaman ayırdığımız işlerin tümü gerekli midir, yoksa bazılarından vazgeçebilir misiniz? Bu soruyu kendinize sorun ve gerekli görmediğiniz, zaman kaybı diye düşündüğünüz şeyleri ajandanızdan çıkarın. Böylece gerekli gördüğünüz şeyler için daha fazla zaman yaratmış olursunuz. İşte bu da “zaman yönetimi nasıl yapılır” a iyi bir örnektir.

Etkili Zaman Yönetimi İçin Öneriler

"<yoastmark

Zaman yönetimi kavramının, başarının temel anahtarı olduğu gerçeği asla unutulmamalıdır. Zamanı yönetebilmek aslında hayatınıza yön verebilmek, kontrolü elinizde tutmak demektir. Dolayısıyla etkili zaman yönetimi için önerilerimizi dikkate almanız yerinde olacaktır. Peki, nedir bunlar?

Her şeyden önce bir plan yapmak zaman alan bir çalışmadır. Etkili zaman yönetimi için plan yaparken harcadığınız zamanın kayıp değil kazanç olduğu bilincinde olmanız gereklidir. Çünkü bu plan için harcadığınız zaman sonradan kazanılan ekstra zamana dönüşecektir.

Başarı sağlamak için yöntem belirlemek kadar o yöntemleri uygulamaya koymak da kritik öneme sahiptir.

Yaptığınız işlerde bir prensip oluşturmak için mutlaka sonuna kadar gitmelisiniz. Başka bir deyişle başladığınız işi mutlaka bitirin.

Hedeflerinizi belirleyin ve o hedefe yürümek için kararlı olun. Mücadeleden asla kaçmayın.

Kişisel Zaman Yönetimi

Kişiler, zaman yönetimi ile bireysel işlerin planlaması ve organizasyonu için önceliklerini belirler. Bu sayede iş hedefleri ortaya çıkar. Kişisel zaman yönetiminde, günlük yapmanız gereken iş listesini hazırlamak çok önemlidir. Kişi, zaman yönetimi ile birlikte hedefe giden yolu en kısa ve en verimli bir şekilde tasarlamaya başlamış olur. Önüne çıkan sorunlar için esneklik kazanır ve sorunlar ile etkili bir mücadele gücü geliştirir.

Kişisel zaman yönetiminde en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri de mükemmeliyetçi tavırlardan vazgeçmektir. Her iş, kendi içerisinde sorun ile birlikte gelir ve önemli olan sorunları doğru ve hızlı bir şekilde nasıl çözeceğinizdir. Kişinin odak noktası sorunsuzluk değil, sorunları nasıl çözebilirim olmalıdır. Ayrıca kişisel zaman yönetiminde birey, kendisinin en verimli ve üretken çalıştığı saate göre planlama yapmalıdır.

Zaman Yönetimi Sağlamak Neden Mühimdir?

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki zaman yönetimi ile daha çok çalışmak değil, daha verimli çalışmak esastır. Zamanı doğru bir biçimde kullanabilme yetisine sahip olmak, birçok işinizi çok daha hızlı bir biçimde bitirmenize de olanak tanır. Bu durumun yanı sıra zihinsel açıdan da kendinizi çok daha motive ve verimli hissetmiş olursunuz. Aslında zaman yönetimi sağlamak neden mühimdir, sorusunun en sade cevabı daha kaliteli bir yaşam beklentisidir.

Zaman yönetimi konusunda herhangi bir sorun yaşamayan bireyler, kendilerini her daim daha rahat hissederler. Bu kişilerin özgüveni daha yüksek ve planlı bir hayat sürdükleri için başarıya daha yakındırlar. Bunun sonucunda da daha mutlu, kalitesi daha yüksek bir yaşamları vardır.
Paha biçilemeyecek nadir değerler vardır, bunlardan biri de zamandır. Bu nedenle zamanı en doğru biçimde kullanmalısınız.

Her şeyden önce etkili bir zaman yönetimi için kendinizi zihinsel açıdan hazır hissetmeniz gerekir. Başarmayı aklınıza koymalısınız. Mücadele etmeli ve her zaman azimli bir tutum sergilemelisiniz. Kendinize hep inanmalısınız. Gerisi zaten gelecek ve detaylı olarak baktığınızda zaman yönetimi konusunda herhangi bir pürüz kalmadığını göreceksiniz.

Zaman Yönetimi Sağlamak İçin Neler Yapmalıyız?

zaman yönetimi neden önemlidir
zaman yönetimi neden önemlidir

Yapılan birçok araştırmanın sonucunda bireylerin zamanın sadece %60’ına müdahale edebildiği ortaya çıkmıştır. Kontrolünüz dışında gelişen olaylar da vaktinizin %40’lık bir kısmını kaplamış oluyor. Bu bir günümüzün hatta hayatımızın neredeyse yarısının bizim kontrolüm dışında gerçekleştiği anlamına gelmektedir. Ancak zaman yönetimi sayesinde bu oranı %95’e kadar çıkarabilmeniz mümkündür. O halde, zaman yönetimi sağlamak için neler yapmalıyız?

Zamanın kullandığınız kısmını en doğru biçimde kullanabilmeniz için 80/20 adlı kuralı uygulamalısınız.
Bahsi geçen kural; vaktin %20’siyle iş kısmının %80’ini, zamanınızın kalan %80’lik kısmı ile de işlerinizin %20’sini uygulayabilmenizi ifade eder. Zamanı verimli olarak kullanmak isteyen herkesin idealist olması gerekir.

Örneğin; hayatta ne istediğini bilen ve hedefine doğru emin adımlarla ilerleyen birinin zaman yönetimi sağlaması son derece kolay gerçekleşir. Fakat hayatında herhangi bir amacı olmayan kişiler için zaman sadece saatten ibaret kalır.
Zamanı yönetebilmenin en önemli yollarından biri de aynı anda birden fazla işle uğraşmamaktır. Ayrıca başladığınız işi bitirmek de büyük önem taşır. Yarına bırakılan işler zaman yönetimini sağlamanın önüne set çeker.

Bireyler, kendilerini 10 sene sonra nerede görmek istediğini de belirlemelidir. Ev, aile ve iş konusunu ne noktada görmek istediğinizi netleştirip bu hayale odaklanarak çalışmalısınız.

Zaman yönetimi konusunda atmanız gereken en önemli adım ise odaklanma probleminizi çözme konusudur. Planlı olmalısınız. Kendinize bir plan takvimi oluşturun. Plan takviminize de her zaman uyun. Olumlu sonuçlar elde ettikçe de daha da motive olacağınızdan hiç şüphemiz yok.

Önceki İçerikYapılarına Göre Fiiller Nelerdir? Basit, Türemiş, Birleşik Fiil Nedir?
Sonraki İçerikKolay Patates Salatası Tarifi, Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.