Z Kuşağı Nedir, Z Kuşağı Hangi Yıllar Arasında Doğanlara Denir, Özelikleri Nelerdir?

z kuşağı nedir hangi yıllar arasında doğanlara denir özelikleri nelerdir
z kuşağı nedir hangi yıllar arasında doğanlara denir özelikleri nelerdir

Yakın dönemin cadde, pazar, okul hatta siyaset demeden her yerde ve alanda en fazla konuşulan konularının başında geliyor. Aslında belli bir yaş aralığını karşılayan bu kavramın öncesi var: X, Y ve Z Kuşağı diye üç döneme ayrılıyor. Peki, adından sıkça bahsettiren Z Kuşağı nedir, hangi dönemi kapsar?

Bin yıllık bir dönemi kapsayan milenyum sözcüğüyle de özdeş olan Z Kuşağı aslında 90’ların sonu ve özellikle 2000 ve sonrasında doğanların yer aldığı gruba deniyor. Teknolojinin iyice ivme kazandığı bu dönemde doğan çocuklara internet çağı çocukları da denir.

Caps Ne Demek?

Ancak Z Kuşağı veya Z jenerasyonu adı verilen bu grup içinde olanların 2000’lerde doğmak ve teknolojiyle iç içe olmak dışında başka özellikleri de söz konusudur. Gelin birlikte Z Kuşağı nedir, özellikleri nelerdir, sorularına daha yakından bakalım.

Z Kuşağı Nedir?

Özellikle belli bir yaş üstü insanların anlamakta ve iletişim kurmakta çok zorlandığı bir kuşaktır. Çünkü Z Kuşağı deyim yerindeyse tam da sanal dünyanın ilk çocuklarıdır. İnternet ve teknolojik cihazlarla iç içe büyüyen bu nesil, diğer kuşaklarla yoğun bir çatışma içindedir. Çok erken yaşlardan itibaren “ekran” olgusuyla tanışan bu grubun üyeleri daha dinamik, daha bireysel olmalarıyla dikkat çekmektedir. Z Kuşağı üyeleri, daha yüksek farkındalık yüzdesine sahiptir. Ancak sürekli sanal ortamın gerçeklikten uzak dünyasına maruz kaldıkları için diğer kuşaklara oranla, daha sık sağlık sorunları yaşamaktadırlar. Dijital dünyanın yerlileri diye de adlandırılan bu grup, 90’ların sonlarından itibaren doğan kişileri kapsamaktadır. Çok merak konusu olan Z Kuşağı nedir, sorusunu yanıtladıktan sonra özellikleri ve hangi yaş aralığını kapsadığını biraz daha açmak gerekir.

Z Kuşağı Hangi Yıllar Arasında Doğanlara Denir?

z kuşağı hangi yıllar arasında doğanlara denir
z kuşağı hangi yıllar arasında doğanlara denir

Milenyum çocukları, internet çocukları, dijital dünyanın yerlileri gibi birçok tanım üretilen bu kuşak, herkes için bir merak konusu. Her yerde herkes birbirine Z Kuşağı hangi yıllar arasında doğanlara denir, sorusunu soruyor.

Z Kuşağı tam olarak 1997 ve sonrasında doğan kişilerin dâhil olduğu döneme verilen addır. Ancak birçok konuda olduğu gibi bu konuda da farklı görüşler söz konusudur. Bazı kaynaklar bu kuşağa milenyum çocukları da dendiği için 2000 ve sonrası doğumluları kapsadığını ifade etmektedir.  Z Kuşağı hangi yıllar denildiğinde akla ister 1997 ister 2000 gelsin. Fakat iki durumda da değişmeyen tek şey vardır: O da bu kuşağın mensuplarının dijital çağın çocukları olduğu gerçeğidir.

Z Kuşağının Özellikleri Nelerdir?

z kuşağı özelikleri nelerdir
z kuşağı özelikleri nelerdir

Doksanların sonundan itibaren doğmuş olmaları Z Kuşağının özellikleri nelerdir sorusuna gelen ilk cevaptır. Birçok açıdan diğer kuşaklara göre daha avantajlı olan bu jenerasyonun dezavantajlı yanları da yok değildir.

X,Y ve Z kuşakları düşünüldüğünde en dikkat çekici grup olan Z Kuşağının özellikleri nelerdir birlikte inceleyelim.

  • Z Kuşağı, diğer kuşaklara oranla eğitime daha fazla önem veren hatta daha eğitimli bir kuşaktır.
  • Başından beri söylediğimiz üzere dijital dünyanın ilk çocuklarıdır. Ancak diğer kuşaklara oranla medya okuryazarlıkları daha düşüktür. Sosyal medyayı hayatlarının merkezine koyar ve orada olan biten her şeye inanırlar.
  • Özgüven bakımından en rahat kuşak, bu kuşaktır. Hatta özgüven patlaması diye ifade edilen durumu yaşayan tek kuşaktır.
  • Bilinçli ailelerin de hızla artmasıyla yaratıcılığı en yüksek kuşağın bu kuşak olduğunu söylemek yanlış olmaz. Olaylar arası bağları hızlı kavrayan, yorumlayan ve analitik düşünme becerisi gelişmiş bir kuşaktır.
  • Yüksek dinamizme sahip bir kuşak olmakla beraber ele aldıkları işlerden çok çabuk sıkılan, sürekli ilgi alanı değiştiren bir kuşaktır. Hatta bu kuşağın, ekrana bağımlı yaşamanın bir sonucu olarak dikkat süresi oldukça kısadır.
  • Diğer kuşaklara oranla özgürlüğüne en düşkün, mevcut otoriteyi en fazla sorgulayan grup Z Kuşağıdır.
  • Küreselleşen hatta neredeyse küçük bir köy olan bu dünyayı daha iyi anlayan dolayısıyla da kültürel farklılıklara daha duyarlı bireylerdir.
  • Yabancı dile yatkınlık ve öğrenme arzusu konusunda daha başarılıdır.
  • Sosyal ilişkilerini mahalle, okul gibi fiziki çevrelerde değil sanal âlemde yürütmeye daha yatkındırlar.
  • Z Kuşağının özellikleri arasında doğadan en kopuk kuşak olmaları dikkat çekici bir yöndür. Bu kuşağa ait bireyler için doğa, gittikçe yabancı bir kavram olmaya başlamıştır.

Bize Neden Z Kuşağı Deniyor?

Z Kuşağı nedir, kime denir soruları son zamanlarda gündemi sıklıkla meşgul ediyor. Herkesin artık bu konuda bir fikri var. Ancak bu kuşaklar adlarını nereden alıyor? Özellikle Z Kuşağı içinde yer alanlar bize neden Z Kuşağı deniyor, sorusunun cevabını çok merak ediyor.

Bu sebeple kuşaklar neden X,Y, Z diye adlandırılıyor açıklayalım:

Aslında bu şekilde adlandırmanın özel bir amacı yok. İkinci dünya savaşı sonrası piyasalar canlandı ve bu alandaki akademik çalışmalar hızla artmaya başladı. 1960 ile 1980 yılları arasına ve bu dönemin bilinmezliğine vurgu yapmak amacıyla X ile adlandırıldı. Aslında kuşak isimlerinde anlamlı tek harf X’tir ve bilinmezliği ifade eder. Daha sonrasında doğan gruptakiler alfabetik sıra ile X’ten sonra gelen harf Y olduğu için Y kuşağı adını aldı. Dolayısıyla bize neden Z Kuşağı deniyor sorusunun cevabı kısaca, Y’den sonra gelen harf olduğu için demek yanlış olmayacaktır.

Böylece 2013 ve sonrasında doğanların Latince ilk harf olan Alfa ile adlandırılması kaçınılmaz olmuştur. Hal böyle olunca 2030 yıllara kadar doğacak çocuklar Alfa Kuşağı içinde yer alacaktır.

z kuşağı nedir
z kuşağı nedir

Z Kuşağından Sonra Hangi Kuşak Gelir?

Özellikleriyle kendinden çok fazla bahsettiren Z Kuşağı beraberinde yeni soruları da getirdi. Bu yeni soru, Z Kuşağından sonra hangi kuşak gelir sorudur. 1965’lerden sonra doğanların belirsizliğini ifade etmek için X ile başlayan kuşaklar dizisi Z harfinde son buldu. İyi ama 2010’lardan sonra doğanlara ne ad verilecekti? Bu sorunun çözümü ise alfabenin en başına dönmek oldu… Dolayısıyla Z Kuşağından sonra gelen kuşağa Alfa Kuşağı denir.

 Z Kuşağı Terörü Nedir?

Teknolojiyi dolayısıyla da interneti çok yoğun kullanan Z Kuşağı, sosyal medya ile hayatına yön veriyor. Deyim yerindeyse sosyal medya ile yatıp kalkıyor. Hal böyle olunca da fenomen sosyal medya hesapları ve burada yayınlanan içerik, büyük ilgi topluyor. Z Kuşağı terörü, sosyal medyada gençlerinin paylaştığı absürd, komik ya da alaycı içeriklere denir.

Y Kuşağı Hangi Yıllar Arası?

Elbette Z Kuşağı kadar olmasa da Y kuşağının hangi yılları kapsadığı da merak konusu. Y Kuşağı hangi yıllar arası diye sorarsak cevabının 1980 ile 1997 arası olduğu görülür. Bazı kaynaklara göre ise Z kuşağı 2000’li yıllarla başlar. Ve dolayısıyla Y kuşağı da 1999 yılına kadar devam etmektedir.

Yaklaşık olarak Türkiye nüfusunun %25’inin Y Kuşağı grubuna dâhil olduğu bilinmektedir.

X Kuşağı Hangi Yıllar Arası?

Popüler üç kuşağın ilkidir. Peki, X Kuşağı hangi yıllar arasıdır? 1965 ile 1980 yılları arasında doğanların kuşağına X kuşağı denir. Dönemim belirsizliğini ifade etmek için kullanılan X harfi, kuşağın da adı olmuştur. Böylece sonrasında gelen kuşaklar da Y ve Z adını almıştır. Aslında X Kuşağı kendinden sonra gelen kuşakların adlandırılmasına da ön ayak olmuştur.

Özetle, milenyum çocukları Z Kuşağı nedir sorusuna en iyi cevaptır. 1965-1980 yılları arasının bilinmezliği X Kuşağını doğurmuştur. Bu sebeple de sonraki kuşaklar Y ve Z Kuşağı adını almıştır.

Önceki İçerikBaş Ağrısına Ne İyi Gelir? Baş Ağrısı Nasıl Geçer?
Sonraki İçerikBisiklet Sürmek Kaç Kalori Yakar? Bisiklet Sürmek Kilo Verdirir mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.