Yurt Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? İyi Bir Yurt Nasıl Olmalı?

yurt seçerken nelere dikkat edilmeli, iyi bir yurt nasıl olmalı
yurt seçerken nelere dikkat edilmeli, iyi bir yurt nasıl olmalı

Öncelikle tebrik ediyoruz. Belli ki evladınız hayalindeki üniversiteyi kazanmış ve birlikte bir yurt arayışına çıkmışsınız. Her anne baba gibi siz de evladınızın kendini güvende hissedeceği, ihtiyaçlarını karşılayabileceği, sizden ayrı olsa da ev huzurunu bulabileceği bir yurt arayışındasınız. Örneğin evladınız için buca kız yurdu mu arıyorsunuz? İzmir gibi büyük bir şehirde hangi yurdu seçebileceğiniz ve sizlere rehberlik edeceğini düşündüğümüz bu yazımızı kesinlikle okumalısınız. İyi bir öğrenci yurdu nasıl olmalı, yurt seçerken nelere dikkat edilmeli gelin hep birlikte görelim.

Konu Başlıkları

Yurt Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

İhtiyacınıza göre değişmekle birlikte yurt seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı kriterler vardır. Öncelikle yurt seçimini belirleyen en önemli 3 faktörden bahsedelim.

 • Yurdun güvenliği
 • Fiyatı
 • Üniversiteye göre konumu

Neden en başa güvenlik yazdık? Çünkü biliyoruz ki biricik evladımız bizden yıllarca ayrı kalacak ve ilk önceliğimiz de kaldığı yerin güvenliği olmalı. Bu güvenlik yurt içinde olduğu kadar yurdun bulunduğu bölgenin de güvenli olup olmadığı ile ilgilidir. Örneğin yurtta 24 saat güvenlik var mı? Giriş çıkışlarda kontrol var mı? Aradığınızda ulaşabileceğiniz biri var mı? Tüm bunlar iyi bir yurtta bulunması gereken özelliklerdir.

Tabi ki yurt seçerken fiyatı da çok önemlidir. Ancak yurt ararken her bütçe ve imkana göre yurt bulabilirsiniz. Yurt fiyatlarını belirleyen de bazı faktörler bulunmaktadır. Örneğin evladınızın kaç kişilik odada kalacağı, yurdun üniversiteye olan yakınlığı, yurt içerisindeki imkanlar (yemek, servis gibi) yurt fiyatlarını belirlemede etkili olmaktadır.

Yurdun üniversiteye olan konumu da yurt seçiminde önemli kriterlerden biridir. Üniversiteye yakın yurtların seçilmesi evladınızın zamanını yollarda geçirmesini, aynı zamanda da yorulmasını engeller. Bu şekilde de derslerine daha çok zaman ayırır. Yurdun üniversiteye yakın olması çocuğunuzun kendisini daha güvende hissetmesini de sağlar. Çünkü tanımadığı, ilk defa geldiği bir şehirde gününün büyük bir kısmını birden fazla vesait kullanarak geçiren bir çocuk ister istemez tedirgin olur. Tüm bunlarla birlikte yurdun şehir içi toplu taşıma araçlarına yakın olması da çok büyük avantaj sağlar.

İyi Bir Yurt Nasıl Olmalı?

iyi bir yurt nasıl olmalı
iyi bir yurt nasıl olmalı

Herkesin ihtiyacı ve imkanı farklı olduğu için yurt seçiminde de tabi ki tek doğru yoktur. Ancak iyi bir yurtta bulunması gereken bazı özellikler vardır. Yurt seçiminde de bunları dikkate alınması hem sizlerin hem de evladınızın huzuru için çok çok önemlidir.

İlk başta da belirttiğimiz gibi iyi bir yurdun güvenliği tam olmalıdır. 24 saat güvenliğin sağlandığı, giriş çıkışların kontrol altında yapıldığı bir yurt öncelikli tercihiniz olmalı. Özellikle İzmir gibi büyük bir şehirde evladınızın güvenli bir yurt ortamında kalması sizleri de huzurlu edecektir.

Yurdun sunduğu imkanlar ve sizlerin ihtiyaçları doğrultusunda yurt fiyatları da değişmektedir. Öncelikle imkanınız var ise evladınızın en az kişi ile kalabileceği bir oda tercih etmeniz çok daha iyi olacaktır. Özellikle kalabalık odalarda kalındığında çocuğunuzun dikkati dağılacağından çok da rahat hissetmeyeceği aşikar.

İyi bir yurt tüm bunlarla birlikte üniversiteye de yakın olmalı. Örneğin evladınız 9 Eylül Üniversitesi’ni kazandıysa tabi ki Buca ve civarından yurt tutmanız en sağlıklısı olacaktır. Hem çocuğunuz yollarda zaman kaybetmeyecek hem de yorulmayacaktır.

Yurt Seçerken Başka Nelere Dikkat Edilmeli?
 • Yurdun temizlik ve hijyen koşullarına dikkat edin.
 • Yemek imkanı var ise içeriğine özellikle bakın. Yemek dışarıdan satın mı alınıyor yoksa yurt imkanlarında mı hazırlanıyor, ne tür malzemeler kullanılıyor öğrenin.
 • Çamaşır yıkamanın bir ihtiyaç olduğunu unutmayın. Yurdun çamaşır yıkama ve kurutma hizmetinin olup olmadığını iyice araştırın. Bunlar yeterli mi gerekirse yerinde görün.
 • 24 saat sıcak su imkanı var mı öğrenin. Ayrıca İzmir gibi sıcak bir yerde özellikle yaz aylarında havalandırma ve klima imkanının da göz ardı edilmeyecek ihtiyaçlar olduğunu bilin.
 • Yurtlarda en önemli sorunlardan birinin de banyo ve tuvalet kapasitesi olduğunu unutmayın. Evladınızın kalacağı odada kendi wc ve banyosunun olup olmadığı araştırın. Ortak kullanım alanlarındaysa yurtta öğrenci sayısı da düşünülerek yeterli olup olmadığına dikkat edin.
 • Yurt içerisinde çocuğunuzun ders çalışabileceği çalışma odalarının bulunmasının çok önemli olduğunu unutmayın. Çünkü bilmelisiniz ki bu tür yerlerin eksikliği evladınızın ders başarısını kesinlikle olumsuz etkileyecektir.
 • Kaldığı yurtta ders çalışma yerleri kadar tabi ki de hobi alanlarının önemli olduğunu dikkate alın. Çünkü evladınızın arkadaşlarıyla vakit geçirebileceği, eğlenebileceği yerlerin onun sosyal gelişiminde önemli olduğunu unutmayın.

Ayrıca Yurt Odasında Bulunması Gerekenler;

 • Çamaşırlarını ütüleyebileceği ütü.
 • Temiz ve düzenli yıkanan nevresim takımları.
 • Kıyafetlerini koyabileceği yeterli büyüklükte dolap.
 • Dolap içerisinde yeterli miktarda askılık.
 • Su ısıtıcısı.
 • Bardak, tabak,çatal.
Önceki İçerikSquat Nedir? Squat Hareketleri Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikYoga Nedir? Yoga Hareketleri Nelerdir, Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.