Yoga Nedir? Yoga Hareketleri Nelerdir, Nasıl Yapılır?

yoga nedir, yoga hareketleri nelerdir, nasıl yapılır?
yoga nedir, yoga hareketleri nelerdir, nasıl yapılır?

Sağlıklı ve huzurlu bir yaşam için düzenli egzersizler yapmak ve zihnimizi olumsuz düşüncelerden arındırmak gerekir. Bunu birçok yöntemle yapabilirsiniz. Tüm dünyada en popüler olan ve aynı zamanda bizim de tavsiyemiz yogadır. Geçmişi milat öncesine kadar uzanan yoga, Hindistan’da ortaya çıkmıştır. Faydaları fark edildikçe de ünü tüm dünyaya yayılmıştır. Bugün Batı toplumları, hem fiziksel hem de ruhsal arınma için bir meditasyon biçimi olarak en fazla yogayı kullanmaktadır. Siz de yazımızı dikkatle okuyarak yoga hakkında detaylı bilgi edinebilir, böylece evinizde yoga yapmaya başlayabilirsiniz. O halde yoga nedir, yoga hareketleri nelerdir ve yoga nasıl yapılır hemen anlatalım.

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Yoga Nedir?

yoga nedir?
yoga nedir?

Hepimiz bir şekilde yogadan haberdar olmuşuzdur. Ancak yoga nedir, temel amacı nedir konularında yeterli bilgiye sahip değilizdir. Dolayısıyla yoga hareketlerinden bahsetmeden önce yoga nedir, sorusunu cevaplamak gerekir.

Sözlük anlamı olarak yoga, bağlanmak ve birlik anlamına gelir. Binlerce yıl önce Hindistan’da ortaya çıkmıştır. Yoga; zihinsel, bedensel ve ruhsal egzersizlerin tümüne verilen bir isimdir. Kişi bir meditasyon biçimi olan yoga sayesinde zihinsel ve ruhsal olarak rahatlar. Ayrıca doğru nefes teknikleri ile bireyin zihin, beden ve ruhsal iyiliğini artırmayı hedefler.

Ünlü yogacılar tarafından yoga, zihin ve bedenin birlikte çıktığı yolculuk olarak tarif edilmektedir.

Yoganın 8 Basamağı

Yoga temel olarak 8 aşamadan oluşmaktadır. Temel ahlaki öğretilerle başlayıp ilerdikçe kişinin hem bedenini hem de kendini tanıdığı bir sürece dönüşür. Bu iç dünyaya yapılan yolculuk, en sonunda bedensel ve ruhsal bir arınmaya varacaktır. Yoganın 8 basamağı ise şunlardır:

Yoganın 1. Basamağı Yama: Zarar vermemek, çalmamak, doğru olmak, nefsi kontrol etmek gibi evrensel ahlaki öğretileri kapsar.

Yoganın 2. Basamağı Niyama: Kişisel terbiye olarak adlandırabileceğimiz şükretmek, çok okumak, iyi kalpli olmak ve hatırlama gibi iradenin güçlendirilmesi becerilerini içerir. Niyama aşamasının 5 gözlemi vardır. Bunlar: saflık, memnuniyet ya da yetinmek, disiplin, iç görü ve son olarak da teslimiyettir.

Yoganın 3. Basamağı Asana: Yoga duruşu ile yoga pozu aynı anlama gelir. Başka bir ifadeyle bedensel duruş da denir. Vücudu daha esnek, daha güçlü kılmayı amaçlar. Bunlara ek olarak, dengeli bir vücuda sahip olmak da temel hedeflerinden biridir. Asana aşaması, yoga yolculuğunun üçüncü aşamasını oluşturur.

Yoganın 4. Basamağı Pranayama: Bu aşamaya yaşam gücünü kontrolü de denir. Yogada nefes kontrolü oldukça önemlidir. Çünkü nefes, hayat enerjisinin kaynağıdır. Dolayısyla bu aşamada nefes kontrol becerileri geliştirilir. Böylece yaşam gücünün kontrolü amaçlanır.

Yoganın 5. Basamağı Pratyahara: Bu aşamayı, kısaca duyular üzerinde hakimiyet kurma aşaması olarak adlandırmak mümkündür. Başka bir ifadeyle bireyin her türlü duyu ve duygularını kontrol etmeyi öğrenmesidir. Ayrıca geri çekme becerilerini yani dış dünyadan iç dünyaya yönelme becerilerini de kapsamaktadır.

Yoganın 6. Basamağı Dharana: Bu aşamaya konsantrasyon basamağı da denir. Dharana, yoğunlaşma ve odaklanma becerilerini kapsar. Yogada çok önemli bir aşamadır. Çünkü kişinin dış dünyadan içe yönelişinin temel olgularından biridir.

Yoganın 7. Basamağı Dyhana: Diğer adıyla meditasyon aşamasıdır. Dyhana aşamasında bireyin tüm olumsuzluklardan arındığı, pozitif düşünceler ile meditasyon becerilerinin beklenen seviyede olgunlaştığı görülür.

Yoganın 8. Basamağı Samadhi: Yoga yolculuğunun son basamağıdır. Evrenle bütünlük içinde olma, diye ifade etmek de mümkündür. Başka bir deyişle Samadhi aşaması; bütünün idrak edilmesi, aydınlanma, özgürleşme olarak tarif edilebilir. Bu aşamada bilinç ile bedenin birleşmesi beklenir.

Yoga Hareketleri Nelerdir?

yoga hareketleri nelerdir?
yoga hareketleri nelerdir?

Bir meditasyon disiplini olan yoganın aşama aşama ayrılan birçok hareketi söz konusudur.  Yoga eğitimine başladığınızda hangi hareketlerin ne kadar süre yapılması gerektiğini öğreneceksiniz. Ancak yoga hareketleri nelerdir, sorusu çok sık sorulan bir soru olduğu için kısa bir derleme yaptık. Sizler için derlediğimiz bu hareketler, temel yoganın en popüler hareketleridir.

O halde hazırsanız en popüler yoga hareketleri nelerdir, birlikte inceleyelim.

Yoga Dağ Duruşu: Yoganın en temel ve basit hareketlerinden biridir. Yoga dağ duruşunda ayaklarınızın ikisini de yere tam basın. Ardından omuzlarınızı ve kollarınızı serbest bırakıp karşıya bakın. Derin nefes alıp verin.

Yoga Ağaç duruşu: Ayakta dimdik durun. Bacaklarınızı güçlü bir şekilde yere sımsıkı basın. Ayak parmaklarınızın her birinin yere tam olarak değdiğinden emin olun. Kollarınızı başınızın üzerine kaldırın ve ellerinizi avuç içleri birbirine bakacak şekilde birleştirin. Bir ayağınızı kaldırıp diğer ayağınızın diz kapağının yanına dayayın. Kafanız dik gözleriniz ileri doğru bakacak şekilde derin nefes alıp verin.

Yoga Yay Pozu: Yoga matınızı serip üzerine yüz üstü uzanın. Kollarınızı sırt bölgesinden geriye doğru uzatıp ayak bileklerinizden tutun. Ardından başınızı ve göğsünüzü yukarı kaldırırken ayaklarınızı da bileklerden sırtınıza doğru çekin. Bir yay şeklini aldığınızda öne ve arkaya doğru hafif salınımlar yapın. Derin nefes alıp vermeyi unutmayın.

Yoga Köpek Duruşu: Yoga matınızı yere serip üzerinde dört ayak pozisyonunda durun. Kalçanızı yukarı doğru kaldırın. Yerden destek alarak elleriniz ve ayaklarınız ile kendinizi yukarı doğru itin. Kafanızı aşağı pozisyonda tutun ve derin derin nefes alıp verin.

Yoganın Faydaları Nelerdir?

yoganın faydaları nelerdir?
yoganın faydaları nelerdir?

Geçmişi binlerce yıl öncesine kadar uzanan yoga, bir Hindistan öğretisidir. Ancak günümüzde sınırlarını aşmış, özellikle Batı toplumlarının hem fiziksel hem de ruhsal rahatlama için başvurduğu bir öğreti olmuştur. Ancak yoganın, beden ve zihinsel rahatlamayı sağlamasının yanında, birçok faydası bulunmaktadır. Şimdi yoganın faydaları nelerdir, detaylıca inceleyelim.

 • Vücuda denge ve esneklik kazandırmayı sağlar.
 • Duruş bozukluğunu düzeltir.
 • Kas ve eklem ağrılarını en aza indirir.
 • Bel ve boyun fıtığına iyi gelmektedir.
 • Yoga, kişinin tüm olumsuzluklardan arındığı bir iç yolculuğudur. Dolayısıyla stres ve anksiyeteye iyi gelir.
 • Uyku problemleri olanlar için rahatlatıcı etkiye sahiptir.
 • Yoga, aynı zamanda çok etkili egzersizler bütünüdür. Böylece dayanıklılığı ve kuvveti artırır. Ayrıca bu egzersizler sayesinde kan dolaşımı artar, ödem oluşumu azalır.
 • Yoganın en önemli basamaklarından biri Dharana yani konsantrasyon basamağıdır. Bu basamakta kişinin odaklanma beceleri gelişir. Böylece günlük yaşantısında da daha yüksek konsantrasyon ya da odaklanma gücüne sahip olması sağlanır.

Yoga Nasıl Yapılır?

yoga nasıl yapılır?
yoga nasıl yapılır?

Yazımızın son bölümünde yoga nasıl yapılır, konusundan bahsedeceğiz. Ancak yoga hareketlerine geçmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalardan bahsetmek gerekir. Her şeyden önce yogaya niçin başladığınızı iyi anlamanız gerekir. Zihin ile bedenin bir bütün haline geldiği bu yolculukta kendinize güvenmeniz oldukça önemlidir. Ayrıca her türlü olumsuz düşüncelerden sıyrılıp sakinleşmek gerekir.

Evde Yoga Nasıl Yapılır?

Yogaya yeni başlayanlar için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, evde yoga nasıl yapılır sizler için derledik. İşte detaylar…

 • İlk olarak olumsuz tüm düşünceleri zihninizden çıkarın ve rahatlayın.
 • Yogaya başlarken temel eğitimler için bir uzman eşliğinde olmanız önemli. Bu nedenle iyi bir yoga eğitmeni araştırın.
 • Yoga matın üzerinde bacakları tam açmak değildir sadece. Bu nedenle korkmayın ve kendinize güvenin. İlerlemenin yavaş yavaş ve adım adım öğrenme yoluyla olacağını unutmayın.
 • Yoga yaparken kıyafet tercihi oldukça önemlidir. Bedeninizi sıkmayan, rahat ve hafif kıyafetler giymeyi tercih edin. Ayaklarınız çıplak olmalıdır. Çorap ya da ayakkabı benzeri şeyler giymeyin.
 • Yoga yaparken konsatre olmak gerekir. Dolayısıyla rahatsız edilmeyeceğiniz, gürültüden uzak bir yer seçin.
 • Düz bir zeminde dilerseniz kaymayan bir örtü ya da mat kullanabilirsiniz. Fonda ise konsatrasyonunuzu arttıracak, rahatlatıcı bir müzik açabilir; yoga hareketlerini bu müzik eşliğinde yapabilirsiniz.
 • Yoga planı hazırlarken hafta kaç gün ve kaç saat yapmanız gerektiğini eğitmeniniz ile planlamalısınız. Ancak genellikle haftada 2 ya da 3 gün tavsiye edilmektedir. İlk etapta 30 dakika olan seans sürelerini, zamanla 90 ya da 120 dakikalık periyotlara kadar uzatmak mümkündür. Bunu belirleycek olan fiziksel durmunuz ve ruhsal hazır bulunuşluğunuzdur.
 • Mutlaka bir disiplin içinde ilerleyin. Kendinize bir yoga planı hazırlayın. Günün hangi saatinde yoga yapacağınız önceden planlı olmalı ve o gün o saatte mutlaka yoga yapmalısınız. Bu konuda en uygun zamanlar, sabahın erken saatleridir. Ancak sabah saatlerinde müsait olamayacaksanız dilediğiniz saatte de yoga yapabilirsiniz.
 • Çok aç karnına ya da yemekten hemen sonra yoga yapmak hiç uygun değildir. Birçok yoga eğitmenine göre yemek yedikten 3 saat sonrası yoga yapmak en uygun zamandır.
 • Yoga yapacağınız günler ağır yemekler tüketmekten kaçının. Gün içinde sebze ve meyve ağırlıklı beslenin. Özellikle yağlı yemeklerden ve hamur işlerinden uzak durun. Ayrıca gün içinde en az 2,5 litre su içmiş olmaya özen gösterin.
 • Yoga eğitimi sırasında kendinize güvenin. Kendinizi diğer kişiler ile asla kıyaslamayın. Yoga yapmanın her şeyden önce kendi içinizde çıktığınız bir yolculuk olduğunu unutmayın. Rahat olun ve kendinize biraz süre tanıyın. Sağlıklı ve iyi sonuçlar almak için odaklanıp sabırlı olun.
Önceki İçerikYurt Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? İyi Bir Yurt Nasıl Olmalı?
Sonraki İçerikHavlıcan Nedir? Havlıcanın Faydaları Nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.