Yılbaşında Neden Kırmızı İç Çamaşırı Giyilir

Yılbaşında Neden Kırmızı İç Çamaşırı Giyilir
Yılbaşında Neden Kırmızı İç Çamaşırı Giyilir

Yılbaşında Neden Kırmızı İç Çamaşırı Giyilir

Yılbaşı yaklaştıkça, hazırlıkları haftalar önceden başlamaktadır. Bayanların ilk yılbaşı hazırlığı ise, o gece giyebilecekleri kırmızı bir çamaşır hazırlamaktır. Yılbaşı gecesi kırmızı çamaşır giymek, eskilerden bir süregelen bir gelenektir. Yeni yıla kırmızı çamaşırla girenin, tüm yılının uğurlu geçeceğine inanılır. Peki yılbaşında neden kırmızı iç çamaşırı giyilir? Bu sorunun cevabını çoğu kişi merak etmektedir. O zaman buyurun yazımızı okumaya.

Ankara yılbaşı programları 2018 için tıklayın.

Bilindiği üzere kırmızı, aşkın rengi olarak kabul edilmektedir. Ayrıca, cinsellik açısından da şehveti simgelemektedir. Kırmızı giyen kadınların, hayatı canlı, renkli ve neşeli yaşamayı sevdiği söylenir. Bu nedenle yılbaşı gecesi kırmızı don giyenin, yıl boyu neşeli ve şanslı olacağına inanılır. Ancak, yılbaşında kırmızı çamaşır giymenin sebebi, kültürden kültüre değişiklik göstermektedir. En mantıklı sebebi ise, Amerikalı bir esnafın hikayesidir.

Bu Gelenek İlk Ne Zaman Başladı

Amerikalı Henry George’nin hikayesi, bu gelenek ilk ne zaman başladı açıklar niteliktedir. Anlatılarlara göre Henry George, iç çamaşırı satıcılığı yapan bir esnaftır. Ancak, 1956 yılında iflas etmiş ve maddi sıkıntı içine düşmüştür. Sonra kadınları gözlemlemiş ve hangi renk çamaşırları daha çok satın aldıklarını takip etmiştir. Kadınlar eğer iç çamaşırını takım olarak alacaklarsa daha çok kırmızı rengi tercih etmekte, tek olarak alacaklarsa siyah ve beyaz renklere öncelik vermektedir.

yılbaşında kırmızı iç çamaşırı giymek
yılbaşında kırmızı iç çamaşırı giymek

Bunun üzerine Henry, elinde kalan kırmızı çamaşırları satabilmek için bir plan yapmış ve yakın çevresine kırmızı külotlardan hediye ederek,yılbaşı gecesi giydikleri takdirde bütün yıllarının şanslı geçeceğini söylemiştir. Sonrasında, kırmızı külotların yılbaşı gecesi şans getireceği söylentisi kısa sürede büyük bir kesim arasında yayılmış ve Henry’in elindeki tüm kırmızı çamaşırlar tükenmiştir. O günden beri, yılbaşında kırmızı don giymek uğurlu sayılmış ve bir gelenek halini almıştır.

Yılbaşında Kırmızı İç Çamaşırı Giymek Uğur Getirir Mi

Yılbaşında kırmızı iç çamaşırı giymek uğur getirir mi getirmez mi diye düşünmeden bayanların çoğu o gece kırmızı çamaşır giymektedir. Çünkü bu olay, bir inanıştan daha çok bir gelenek halini almıştır. Kimi şans, kimi para, kimi aşk, kimi huzur, kimi sağlık dileyerek yılbaşı akşamı kırmızı çamaşır giyer. İflas eden Amerikalı bir esnafın ticari planı doğrultusunda yılbaşı akşamı şans getirdiğine inanılan kırmızı don hikayesi bazılarına göre gerçek, bazılarına göre farazidir. Uğur getirmese de, her yılbaşı akşamı kırmızı don giymekten vazgeçmeyenlerin sayısı da az değildir. Yılbaşında neden kırmızı don giyilir diye merak etmeden sırf gelenek diye giyenler de vardır.

İstanbul yılbaşı programları 2018 için tıklayın.

Yılbaşında Kırmızı İç Çamaşırı Giyme Efsanesi

Yılbaşında kırmızı iç çamaşırı giymeye yönelik çeşitli rivayetler bulunsa da, en kabul göreni Amerikalı Henry George’nin hikayesidir. Maddi çıkar nedeniyle ortaya atılan bu inanış, günümüzde iç çamaşırı satıcılarının avantajına olan bir inanıştır. Yılbaşı yaklaştığında çoğu kişi, yakınındaki eş, dost ve akrabalarına kırmızı don alışverişine başlamaktadır. Günümüzde, teknolojik gelişmelerin bir sonucu olan ve alışverişte büyük kolaylık sağlayan online satış sitelerinin de, kırmızı don satışı, yılbaşına yakın zamanlarda patlamaktadır.

Hayat, yılbaşı gecesi giyilen bir kırmızı çamaşırla düzelmese de, her yılbaşı akşamı kırmızı don giymek adet olmuştur. Kırmızı rengine dair birçok inanış vardır. Kırmızı, neşe, heyecan, azim, asalet, aşk ve samimiyeti simgeler. Bu kadar özelliği olan kırmızının, yeni umutlar, yeni hayaller ve yeni bir hayatın başlangıcı olan yılbaşı akşamında tercih edilmesi doğal sayılmalıdır. Ancak, bu inanışı o kadar abartanlar vardır ki, yılbaşı akşamı kırmızı don giymenin, milli piyango bileti almaktan bile daha avantajlı olduğunu düşünürler. Kırmızı don giymek uğurlu sayılsa da, pantolonun üzerinden kırmızı çamaşır giymek de bir o kadar uğursuz sayılmaktadır.

Yılbaşı gecesi kırmızı don giymek, birçok dünya ülkesi tarafından kabul gören bir gelenek olsa da, aslında bir inanış biçimidir ve tamamen kişilerin özgür düşüncesine bağlıdır. Çoğunluk, kırmızı iç çamaşırının yılbaşı gecesi şans getireceğine inanmaktadır ancak, bunun sadece bir rivayetten ibaret olduğu, gerçekle bir ilgisi olmadığını düşünenler de vardır. Yılbaşında kırmızı don giyme geleneği aslında, kişisel bir inanıştır.

Yeni yılı kırmızı donla karşılamak uğur getirir mi getirmez mi bilinmez tabi. Bize düşen tüm yılınızının sağlıklı, mutlu, huzurlu ve sevdiklerinizle beraber geçmesi dilemek…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.