Yasemin Çayı Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır?

yasemin çayı faydaları nelerdir, nasıl yapılır
yasemin çayı faydaları nelerdir, nasıl yapılır

Yasemin Çayı Faydaları Nelerdir?

Bitki çayları içinde aroması ile dikkat çeken çaylardan biridir.  Ayrıca saymakla bitmeyen faydaları ile de sağlığımız için tercih edilmesi gereken çaylardan biridir. Beyaz ve sarı renkli yaprakları olan yasemin çayı sade olarak tüketilirken, isteğe bağlı olarak yeşil çay ile karıştırılarak da içilebilir. Asya kıtasının tropikal bir bitkisi olan yasemin çayı, bahar ve yaz aylarında etrafa yaydığı hoş kokusu ile de bilinir. Güneydoğu Asya ülkelerinde kullanımı oldukça yaygın olan yasemin çayı Hindistan’da ise yaklaşık 700 yıldan beri kullanılmaktadır. Yaz aylarında çiçeklerini açan yasemin, kış aylarında ise yapraklarını dökerek kendini dinlenmeye alır. Yasemin çayı kurutulmuş yasemin yapraklarından elde edilir. Antioksidan içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirirken sinir sisteminin de sakinleşmesine yardımcı olur. Yasemin çayı faydaları nelerdir sorusuna kısaca değindikten sonra dilerseniz konuyu daha detaylı inceleyelim.

Evde Nar Ekşisi Tarifi

Yasemin Çayı Faydaları

Antioksidan Deposu: Sağlıklı beslenme düzeninde antioksidan alımı büyük önem taşır. Antioksidan içeriği yüksek besinler tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirirken aynı zamanda da hastalıklara karşı direnç kazanılmasını sağlar. Sebze ve meyvelerde bolca bulunan antioksidan yasemin çayında da bulunur. Özellikle yeşil çay ile karıştırılarak içildiğinde iki bitkideki antioksidan özler daha fazla açığa çıkar. Düzenli olarak yasemin çayı tüketmek antioksidan alımını sağlar. Ayrıca vücutta zamanla oluşan serbest radikallerle mücadele eder ve enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

Kalp Sağlığı: Kalp ve damar sağlığını korumak için dengeli ve düzenli beslenme oldukça önemlidir. Yasemin çayı kalp ve damar sağlığına oldukça faydalıdır. Kandaki kötü kolesterolün dengelenmesini sağlar. Yasemin çayı kan basıncının yükselmesini önler. Kan basıncının yükselmesi tansiyonu tetiklediği için yasemin çayı dolaylı olarak tansiyonun da dengede kalmasını sağlar.

Şeker Hastalığı; Diyabet olarak da bilinen şeker hastalığı kandaki insülinin yükselmesine neden olur. Yasemin çayı kan şekerini yükseltmez aksine kan şekerini dengeler. Şeker hastalarının yasemin çayını şekersiz olarak tüketmesini tavsiye ederiz.

Sinir Sistemi; Bitki çaylarının birçoğunda bulunan rahatlatıcı özler sinir sistemi üzerinde sakinleştirici etkisi görür. Yasemin çayı da rahatlatıcı kokusu ve aroması ile sakinleşmeyi sağlar. Stresli bir iş gününün ardından dinlenme esnasında yasemin çayı içmek günün yorgunluğunun alınmasına katkı sağlayacaktır.

Yasemin Çayı Diğer Faydaları

  • Enerji verir.
  • Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.
  • Ağız kokusunu giderir.
  • Depresyon riskini azaltır.
  • Soğuk algınlığının geçmesini sağlar.
  • Kas ve eklem ağrılarını azaltır.
  • Adet sancılarının geçmesini sağlar.
  • Yağ yakımına yardımcı olur.

Yasemin Çayı Nasıl Yapılır?

"<yoastmark

Aroması ile oldukça lezzetli olan yasemin çayını hazırlamak da bir o kadar kolay. Yasemin çayı marketlerde poşet çay olarak da satılmaktadır. Dilerseniz yasemin çayını poşet çay olarak da tüketebilirsiniz. Yasemin çayının bir diğer tüketim şekli ise yasemin yapraklarının demleme yöntemidir. Aktarlardan ya da marketlerden kolaylıkla bulunan kurumuş yasemin yapraklarını sıcak su içine atın ve bir süre demleyin. Ve yasemin çayınız bu şekilde beş dakika sonra içmeye hazır hale gelir.

Özetle; yasemin çayı demlemek için bir tutam yasemin yaprağını bir fincan (200 ml) suyun içine atın ve 3-4 dakika boyunca bekleyip demleyin. Daha sonra yaprakları süzün ve ılıdıktan sonra afiyetle için. İsteğe göre daha zengin bir aroma için yasemin yapraklarının içine 1 tutam yeşil çay atmanızı da tavsiye ederiz.

Yasemin Çayını Günde Ne Kadar İçmeliyim?

Yasemin çayının bilinen bir yan etkisi yoktur. Tavsiye edilen içme miktarı ise günde 1 fincandır. Ancak yasemin çayı az da olsa kafein içerdiği için uyarıcı etkiye neden olur. Özellikle hamileler ve emziren anneler, diğer birçok bitkisel çayda olduğu gibi, yasemin çayını dikkatle tüketmelidir. Yasemin çayı marketlerde poşet çay olarak satılmaktadır ve seçenekler arasında kafeinsiz olanları da vardır. Yasemin çayı faydaları herkesin malumudur ancak hamile ve emziren annelerin doktorlarına danışmaları en doğru olanıdır.

Önceki İçerikÇocuklara Ödev Yapmayı Sevdirme: 10 Adımda Ödev Bilinci
Sonraki İçerik1 Yumurta Kaç Kalori? Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.