Yaşam Koçu Nedir, Yaşam Koçu Nasıl Olunur

Yaşam Koçu Nedir, Yaşam Koçu Nasıl Olunur
Yaşam Koçu Nedir, Yaşam Koçu Nasıl Olunur

Yaşam Koçu Nedir

Günümüzde meslek dalları, yaşamı her alanda kolaylaştıracak derecede çeşitlenmiştir. Yaşam koçluğu, son zamanlarda oldukça önem kazanan bir meslektir. Peki yaşam koçu nedir? Ne iş yapar? Basit anlamıyla yaşam koçu, danışanın özgüvenini yerine getirerek farkındalığını geliştirmesine yardımcı olan bir rehberdir. Daha kapsamlı anlatacak olursak:

Yaşam Koçu Ne iş Yapar

Yaşam koçu ne iş yapar sorusuna verilecek cevaplar oldukça kapsamlıdır. Hepimizin yaşamında, hayata geçirmek istediği birçok plan bulunmaktadır. Tabi bunların çoğu, sadece plan olarak kalmakta, uygulanamamaktadır. Yaşam koçu, geleceğe dair planlarımızı, maddi manevi her anlamda en uygun şekilde gerçekleştirmek için gerekli desteği veren bir nevi rehberdir.

Günlük yaşamda herkesin zaman zaman, gerek ailevi gerek iş gerekse sosyal hayatıyla ilgili sıkıntıları olmaktadır. Bu sıkıntıların üstesinden gelmek bazen bireysel olarak mümkün olmamaktadır. Bu noktada, yaşamsal sıkıntıların giderilmesi için, profesyonel destek almakta fayda vardır. Tek başına aşılması zor olan sorunlar, yaşam koçu rehberliğinde kolayca aşılabildiği gibi, geleceğe dönük planlar da daha rahat şekilde yapılabilir.

Yaşam koçu, gerektiğinde danışmanına hayatın her alanında destek olabilecek eğitimi almaktadır. Yaşam koçluğu, kişilerin günlük hayatlarındaki performanslarını arttırmasıyla  öğrenme ve becerilerini geliştirmesine yardımcı olarak doğru kararlar alması konusunda destek sağlamaktadır. Örneğin; evlenmeyi düşünen ancak, hayatının tamamen değişmesini göze alamayan kişilere, evlilik öncesi ve sonrası yapacakları konusunda destek olmakta, bu değişim süreci boyunca danışanıyla işbirliği yapmaktadır.

Yaşam Koçu Nedir
Yaşam Koçu Nedir

Aynı şekilde, ebeveyn çocuk ilişkisinde de yol gösterici şekilde rehberlik yapmaktadır. Çocukların tuvalet eğitiminden, kişisel gelişimine ve ergenlik dönemi sorunlarına kadar ailevi çatışmaları önlemek amacıyla, nasıl davranılması gerektiği konusunda ebeveynlere destek vermektedir. Hatta, bizzat eve gelerek ve yardım alınmak istenen konunun içine dahil olarak desteğini sunmaktadır. Yaşam koçunun verdiği hizmetler bunlarla sınırlı değildir. Aile, iş, eğitim, gelişim ve sosyal yaşam olmak üzere ihtiyaç duyulan her konuda yaşam koçundan destek alınabilir.

Yaşam Koçu Nasıl Olunur 

Yaşam koçluğu, danışman kitlesi her geçen gün artan önemli bir meslek dalıdır. Yaşam koçunun, kendisinden beklenen hizmeti danışanına sunabilmesi için, profesyonel eğitim alması gerekmektedir. Yaşam koçu nasıl olunur derseniz; yaşam koçu olmak için öncelikle, herhangi bir yükseköğretim programından mezun olmak gerekmektedir. Çünkü, henüz üniversitelerde yaşam koçluğu diye bir bölüm bulunmamaktadır. Talep gören bir meslek dalı olduğu için yaşam koçluğu, muhtemelen ilerleyen dönemlerde üniversite bölümleri arasında yerini alacaktır. Herhangi bir yükseköğretim programını bitiren kişi, yaşam koçluğuyla ilgili eğitim veren sertifikalı kurslara katılır ve gereken eğitimi alır.

Eğitim programlarına katılan kişi, beraberinde ilgili meslek dalıyla ilgili seminerlere de katılır ve yaşam koçluğu eğitimini geliştirir. Bu eğitim sonrası sertifikasını alan kişinin ünvanı artık yaşam koçudur ve mesleğini yapmaya başlayabilir. Yaşam koçluğu, hayata dair rehberlik hizmeti olduğundan, yaşam koçu eğitimi belirli süresi olan bir eğitim değildir. Yaşam koçu, yıl içerisinde düzenlenen seminerlere aktif bir şekilde katılarak kendini ne kadar geliştirirse, mesleğinde o kadar başarılı olur.

Yaşam koçu nasıl olunur sorusu için verilebilecek ilk cevap öncelikle, insan ilişkileri ve diksiyonu kuvvetli olanlarla sabırlı kişilerin bu mesleği seçmesidir. Çünkü, birebir insan ilişkisine dayanan bir meslektir. Herkesin sıkıntısı ve yaşam tarzı farklı olduğundan, her yapıdan insana yardımcı olabilecek kapasitede olmalıdır. Yaşam koçu olmak kolay bir iş değildir ve bazen gerektiğinden fazla sabırlı olmayı gerektirmektedir.

Her meslek gibi yaşam koçluğunun da türleri vardır. Aile koçluğu, ilişki koçluğu, dini koçluk, iş ve kariyer koçluğu, sosyal yaşam koçluğu, emeklilik koçluğu, yönetici koçluğu, nefes koçluğu ve imaj koçluğu olmak üzere birçok alanda koçluk hizmeti verilmektedir. Bu demektir ki, hayatın hangi alanında olursa olsun, kişi kendini yetersiz hissettiği her konuda, ilgili konuda hizmet veren yaşam koçundan destek alabilir.

Kimler Yaşam Koçluğu Yapabilir

Yaşam koçluğu, psikolojik bir destek değildir. Yaşamda bazı konularda yol gösterici rehberlik hizmetidir. Kimler yaşam koçu olabilir dersek, insan ilişkileri kuvvetli, sabırlı, anlayışlı ve gereken eğitimi almış herkes yaşam koçu olabilir. Yaşam koçu olmak için ilk şart tabi ki eğitimdir. Sınıflar halinde verilen yaşam koçluğu programından kendisine uygun olanı seçerek, belirli bir sürede verilen eğitimi tamamlayıp sertifikasını alan herkes, yaşam koçluğu ünvanını alır. Kendisini tanıtmak için gerekli reklam ve tanıtımları yaptıktan sonra, danışmanlarına hizmet vermeye başlayabilir.

Yaşam Koçluğunun Bir Meslek Dalı Olarak Önemi

Yaşam koçluğu, günümüzde önemi gittikçe artan bir meslek dalıdır. İnsanların hayatında bir anda gözle görülür değişimler yaşanmasını sağlayan yaşam koçluğu, hem güzel hem zor bir meslektir. Sonuçta herkesin beklentisi ve yaşam tarzları çok  farklıdır. Kişilerin sorunlarının, yaşam tarzı, karakteri ve aile yapısına uygun şekilde çözülebilmesi için, insanlarla doğru iletişim kurmak ve onları hayatlarında değişiklik yapabilecek kadar tanımak gerekir. Bu nedenle yaşam koçluğu eğitimi, sınıf olarak her programlı bir şekilde verilmektedir. Yaşam koçları, eğitim aldığı alanda, danışmanlara rehberlik hizmeti sağlamaktadır.

Günümüzde, hem özel, hem iş hem de sosyal yaşamda yoğun tempoya bağlı olarak sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu sıkıntıların daha büyük sorunlara yol açmadan çözülebilmesi ve sonraki dönemlerde insan ilişkilerinin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için, yaşam koçluğu avantajlı bir hizmettir. İsteyen herkes, ihtiyaç duyduğu ve eksiklik hissettiği alanda yaşam koçluğu hizmetinden faydalanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.