Yaş Ceviz Nasıl Kurutulur, Nasıl Saklanır

Yaş Ceviz Nasıl Kurutulur, Nasıl Saklanır
Yaş Ceviz Nasıl Kurutulur, Nasıl Saklanır

Yaş ceviz nasıl kurutulur ve yaş ceviz nasıl saklanır? Nasıl beyazlatılır? Ceviz fırında kurutulur mu? Bütün bu soruların cevabı bütün ayrıntıları ile yazımızın devamında.

Ceviz Nasıl Kurutulur?

Bilindiği üzere ceviz, sağlık için en faydalı kuruyemişlerdendir. Gerek lezzeti, gerekse vitamin ve mineraller açısından zengin yapısıyla herkes tarafından severek tüketilmektedir.

Sağlıklı ve zinde bir yaşam sürebilmek için, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu vitaminlerin çoğu cevizde bulunmaktadır. A, B1 ve B6 vitaminlerinin yanısıra cevizde, potasyum, kalsiyum, demir, çinko, folat, karbonhidrat, protein, magnezyum ve sodyum vitaminlerinden bolca bulunduğundan ceviz, kansızlıktan bağışıklık sistemine, kalp hastalıklarından kansere kadar birçok hastalığa karşı koruyucu niteliktedir. Peki, sağlık açısından bu kadar faydalı olmasının yanında her damak tadına uygun lezzetiyle de en çok tüketilen kuruyemişlerden olan ceviz nasıl üretilir? Hangi aşamalardan geçerek tüketime hazır hale getirilir? Bu yazımızda, yaş ceviz nasıl kurutulur ve nasıl saklanır, fırında kurutulur mu, nasıl beyazlatılır sorunlarına cevap vereceğiz.

Yeşil Ceviz Nasıl Kurutulur?

Cevizinin hem tazesi hem kurusu ayrı bir lezzete sahiptir. Taze cevizin tadı, kuru cevize göre daha çok sevilmektedir. Cevizin hasat zamanı, Eylül ayının ortalarından başlar ve ekim sonuna kadar devam eder. Üretici, hasat zamanının geldiğini bazı testlerle anlayabilir. Toplanma zamanı gelen ceviz, kabuğundan kolayca ayrılır. Yeşil kabuğu açılan cevizin iç kabukları kahverengileşmişse ve cevizden kolayca ayrılıyorsa, hasat zamanı gelmiştir. Cevizin kalitesi için, doğru zamanda hasat edilmesi önemlidir. Çoğu kişi, hasat için cevizlerin dış kabuğunun çatlamasını bekler. Ancak ceviz, kabuğu çatlamadan çok daha önce olgunlaşmıştır. Hasatın gecikmesi, cevizin kalitesini düşürür.

Yaş Ceviz Nasıl Kurutulur
Yaş Ceviz Nasıl Kurutulur

Toplanan cevizler, öncelikle yeşil kabuğundan ayrılır. Bu işlem, köylerde imece usulüyle yapılmaktadır. Taze cevizin yeşil kabuğundan ayrılması aşamasında elleri karartıcı özelliği bulunmasından dolayı, eldiven kullanılmaktadır. Yeşil kabuğundan ayrılan cevizler, su ile yıkanır. Sonrasında, gölge bir yerde, bir çarşaf üzerine ince bir şekilde serilerek kurumaya bırakılır. Altta kalan kısımlarının da kuruması için ara ara karıştırılır. Ya da, kurutma işleminin daha kolay yapılması için, tel ızgara da kullanılabilir. Üretimi yüksek olan üreticiler, kurutma işleminin kısa sürmesi için, tel ızgara kullanmaktadır. Bu yöntemle cevizler, alttan hava aldığı için daha çabuk kurumaktadır. Gölge bir yerde bir hafta boyunca ters düz edilerek kurutulan cevizlerin tamamıyla kuruduğunu, üreticiler rahatlıkla anlayabilir. Cevizin gölgede kurutulmasının nedeni ise, güneş ışınlarının cevizin tat ve kalitesini bozmasından kaynaklanmaktadır.

Yaş Ceviz Fırında Kurutulur Mu?

Cevizin kurutulma işlemi, kalitesi, lezzeti ve uzun süre saklanabilmesi için anahtar noktadır. Yaş cevizin kurutma aşamaları ne kadar doğru yapılırsa, saklama süresi de o kadar uzun olur. Hasat edilen cevizin kalite kaybını önlemek için çok kısa bir sürede yeşil kabuğundan ayrılıp kurutulması gereklidir. Köylerde, rahat bir şekilde toplanıp ayıklanan ve yer sıkıntısı olmadığından uygun koşullarda kurutulan ceviz, bu imkana sahip olmayan yerlerde nasıl kurutulur? Yaş ceviz fırında kurutulur mu?

Her alanda farklı kolaylıkların yaşandığı günümüzde, teknolojik gelişmelerin verimli şekilde kullanıldığı bazı ülkelerde, yaş ceviz makineler ile kurutulmaktadır. Bu işlemle, sıcaklığı 300-350 dereceyi bulan makinelerde cevizler, bir gün gibi kısa bir sürede kurutulmaktadır. Buna göre ceviz, gereken sıcaklıktaki fırınlarda da kurutulabilmektedir. Ancak bu işlem, cevizin renk, lezzet ve kalitesinde bozuzlmalara yol açtığı için pek tavsiye edilmemektedir. En sağlıklısı, cevizin doğal yollarla toplanıp, gölge bir yerde çarşaf veya tel ızgara üzerine serilerek kurutulmasıdır.

Yaş Ceviz Nasıl Saklanır?

Cevizin tazesi, kurusuna göre daha lezzetlidir. Toplandıktan sonra cevizi bir süre taze haliyle tüketmek isteyenler, yaş ceviz nasıl saklanır sorusuna cevap aramaktadır. Ceviz doğru ortamda doğru şekilde saklanırsa, bir kaç ay tazeliğini koruyabilir.

Yaş ceviz, toplandıktan sonra, günümüzün yiyecek saklama konusunda en büyük yardımcısı olan derin dondurucularda muhafaza edilebilir. Hem de istenilen süre kadar. Gerektiği zamanda, istenilen miktarda çıkarılarak kırılıp en taze haliyle tüketilebilir. Yaş cevizin saklanması, köylerde daha doğal yollarla yapılmaktadır. Kabuğu kırılmadan çömleklere doldurulan ve üstü talaşla örtülen cevizler,  güneş ışığı almayan bir yerde uzun süre taze şekilde muhafaza edilebilir. Ancak, koşullara uygun şekilde saklanmayan cevizler, kısa sürede bozulmaya başlar. Burada en önemli nokta, cevizleri gerek kurutma, gerekse saklama aşamasında güneş ışığından uzak tutmaktır.

Rüyada ceviz görmek ne demek? Yorumu için linke tıklayın.

Ceviz Nasıl Beyazlatılır?

Cevizin, hasat zamanından kurutma ve saklama aşamasına kadar her aşaması büyük özen istemektedir. Yanlış uygulamalar, cevizin hem renginin hem de kalitesinin bozulmasına yol açar. Cevizin, kalite açısından değerlendirilmesinde, tüketiciler açısından göz önünde bulundurulan öncelikli nokta, rengidir. Cevizin iç kararması, kalite açısından sıkıntı yaratmaktadır. Ceviz içinin kararmasına sebep olan etkenler, hasat zamanı geldiği halde, toplamak için dış kabuğun çatlamasını beklemek ve kurutma işleminin doğrudan güneş ışığı altında yapılmasıdır. Bu iki yanlış uygulama, cevizde iç kararmasına yol açar. Bu gibi sorunla karşılaşanlar, ceviz nasıl beyazlatılır diye araştırma yapmakta ve cevizin rengini beyazlatmak için bazı işlemler uygulamaktadır.

Son zamanlarda, cevizin fazla rağbet görmesi, ceviz beyazlatma işleminde de bazı yanlış tekniklerin kullanılmasını tetiklemiştir. Çoğu üretici, artan talebi karşılamak amacıyla, fark tarım ilaçlarından çamaşır suyu gibi kimyasallara kadar birçok sağlıksız yöntem cevizin dış kabuğunu beyazlatmaya çalışmaktadır. Ancak bu, sağlık açısından tehlikeli olduğu gibi, cevizin kalitesini de bozmaktadır.

Ceviz beyazlatmak için en doğru yöntem, hasta zamanının doğru belirlenmesi ve kurutma işleminin gerektiği gibi yapılmasıdır. Eylül ayının ortalarında başlayan ve ekim ayının sonuna kadar süren hasat zamanında, cevizin dış kabuklarının çatlaması beklenmeden toplanmalıdır. Kabuğundan ayrılan cevizler bol su ile iyice yıkanmalı ve sürekli karıştırmak suretiyle gölge bir yerde kurutulmalıdır. Bu işlemler sonrasında, cevizler doğal olarak beyaz rengini koruyacaktır. Herhangi bir beyazlatma işlemine de gerek kalmayacaktır. Doğru üretim tekniği ile cevizler, beyaz haliyle tüketime sunulabilir.

Cevizin Saklanması

Yeşil ceviz nasıl kurutulur? Hasat zamanı ile kurutma ve saklama aşamalarında hangi işlemlerden geçirilir sorularının cevaplarını verdikten sonra, kabuğundan ayrılan ve kurutulan ceviz nasıl saklanır sorusunun cevabını da verelim. Her ne kadar tazesi lezzetli olsa da, cevizin genel tüketim şekli kuru halidir. Ancak, tıpkı yaş hali gibi, kuru halinin de besin değerlerini ve lezzet kalitesini koruması açısından koşullara uygun şekilde saklanması gerekmektedir.

Ceviz Nasıl Saklanır
Ceviz Nasıl Saklanır

Özenle toplanıp kurutulan cevizler, hem güneş ışığından hem de ısı ve nemden uzak şekilde saklanmalıdır. Ceviz içi ise, hava geçirmeyen özel kaplarda veya vakumlu poşetlerde bir yıl kadar saklanabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta, ceviz içleri, tüketileceği zaman gereken miktarlarda çıkarmaktır. Güneş ışığı, cevizin iç renginin kararmasına yol açacağından, gerek taze gerekse kuru olsun saklama aşamasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, serin ve kuru yerlerin seçilmesidir. Uygun koşullarda saklanan cevizler, uzun süre tazeliğini koruyarak ilk günkü lezzetiyle tüketilebilir.

Günlük olarak tüketilmesi, doktorlar tarafından önerilen cevizin, üretim aşaması oldukça zordur ve profesyonel şekilde yapılması gerekmektedir. Sağlık için saymakla bitmeyen mucizevi faydaları bulunduğu gibi, kendine özgü lezzeti ile de, genç yaşlı herkes tarafından severek tüketilmektedir. Lezzet ve kalite açısından cevizden beklenen verimin alınabilmesi için, üretim ile saklama aşamasının zamanında ve gerektiği gibi yapılması gerekmektedir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.