Yalaz Ne Demek, Kısaca Yalaz Nedir

Yalaz Ne Demek, Kısaca Yalaz Nedir
Yalaz Ne Demek, Kısaca Yalaz Nedir

Yalaz Ne Demek

Yalaz ne demek diye merak edenler için farklı anlamlarını sizler için araştırdık. Türkçe kelime anlamı olarak yumuşak, kaba tüylü olan ve kıl keçisi ile tiftik keçisi arasındaki bir keçi türüdür. Bunun dışında yalaz ne demek diye merak edenler için bilimsel anlamı ile ele alırsak; yanma ile ortaya çıkmış olan, kızgın ve ışıklı şekilde gaz kütlesi olarak ifade edilmektedir. Bir diğer ve en yaygın anlamı ise alevdir. Halk arasında en yaygın kullanım şekli alevdir.

İngilizce olarak flame şeklinde tanımlanan yalaz kelimeyle ilgili olarak P. Safa’nın ‘’Hala parıldayan hafif bir yalaz aydınlığında eşyalar vakit vakti olduğundan daha fazla büyüyp küçülüyor’’ şeklinde bir cümlesi de mevcuttur. Yerel anlamda alev ve bayrak anlamları da olan sözcük, bunun dışında farklı anlamlarda da kullanılmaktadır. Erkek ismi olarak da kullanılan kelime, alev anlamından dolayı isim olarak tercih edilmektedir.

Yalaz Nedir

Yalaz nedir sorusunu daha kapsamlı ele alırsak; Türkçe anlamları arasında alev, keçi türü, bayrak, erkek ismi, Hatay ve Şırnak ilçelerine bağlı bir yerleşim yeri olarak karşımıza çıkıyor. Yalaz nedir sorusunun yaygın kullanımı ve başlıca anlamları bunlardır. Bu kelimenin halk arasındaki genel anlamı alevdir. TDK içerisinde de aynı şekilde tanımlanmıştır. Çeşitli cümle ve deyimlerde de bu kelime sıklıkla kullanılır. Yalaz yalaz yanmak, yalazlamak ve yalazlanma gibi ifadeler de halk arasında sıklıkla kullanılmaktadır.

Bu kelimenin anlamı TDK tarafından da bizim açıkladığımız anlamları ile verilmiştir. Halk arasında alev olarak kullanımı oldukça yaygındır. TDK içerisinde P. Safa’nın yukarıda belirtmiş olduğumuz cümlesine yer verilmiştir. Bu kelimenin son dönemde daha çok merak edilmesinin nedeni TRT ekranlarında Yalaza isimli dizi yayınlanmaya başlamasıdır. Bu dizi nedeni ile çok sayıda kişi yalaza ve yalaz kelimelerinin anlamlarını merak etmektedir. Bu kelimeden türemiş olan yalaza kelimesi de yakın anlamlar taşımaktadır. Bu kelimenin edebi şiir, hikaye, roman ve benzer eserer de sıklıkla tercih edildiğini görüyoruz. Gerek TDK, gerekse de diğer kaynaklarda benzer şekilde tanımlanmış bir kelimedir.

Yalaz yalaz yanmak diye bir ifade kullanıldığında alevler içerisinde yanmak anlamı ortaya çıkmaktadır. Kelimenin anlamını tam olarak anlamak için nasıl bir cümle içerisinde kullanıldığı incelenmelidir. Özellikle Türkçe ve bilimsel anlamları bu anlamda ön plana çıkmaktadır. Bu tür kelimelerle ilgili olarak çeşitli kaynaklardan bilgi toplamak mümkündür. Biz de site olarak merak ettiğiniz ve pek fazla kullanılmayan bunun gibi kelimelerin anlamlarını sayfamızdaki nedir bölümünde bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here