www Ne Demek, www Açılımı Nedir

www Ne Demek, www Açılımı Nedir
www Ne Demek, www Açılımı Nedir

www Ne Demek

Her gün, başında www uzantısının bulunduğu birçok internet sitesine giriş yapmaktayız. Peki hiç düşündük mü www ne demek? Neden kullanılır ve internet sitelerine giriş yaparken adres başlarına neden yazmak zorundayız?

www, Dünya genelinde tüm internet ağlarında kullanılmaktadır. Kullanımının nedeni ise, her türlü internet aramasında, aranılan bilgilere tek bağlantı üzerinden ve kolayca ulaşılmasını sağlamaktır.

http Nedir

www Açılımı Nedir

Bilgi, her dönem insanlık için en kıymetli hazine olmuştur. İnsanoğlu yaşadığı sürece, her daim araştırmaya, sorgulamaya ve bilgi sahibi olmaya ihtiyaç duyar. Günümüzde, teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak aranılan tüm bilgilere, internet aracılığıyla, basit şekilde ulaşılabilmektedir. Ancak, inernetten aradığımız her bilgiye ulaşmak bizim için kolay olsa da, bunun elbette bir sistemi vardır. İşte www uzantısı, internetten aranılan bilgilere kolayca ulaşmak için tasarlanmış bir sistemdir. Bu uzantı sayesinde, internetten ulaşmak istediğimiz sitelere ”açıl” komutu veririz. Yani www nedir sorusu için; modern çağda internetten bilgi araştırmak amacıyla sitelere ulaşmak için kullanılan paroladır cevabını verebiliriz.

www açılımı; world wide web’dir.  Türkçe karşılığı ise, ”geniş dünya ağı” şeklindedir. Adından da anlaşılacağı üzere bu uzantıyı kullanarak, Dünya üzerindeki tüm bilgisayarlar iletişim kurabilir.

www açılımı nedir
www açılımı nedir

Neden www

Bu sorunun cevabının hemen hemen hepimiz merak ederiz. Ama aslında cevabı basittir. Teknolojinin önlenemez bir şekilde geliştiği günümüzde, Dünya genelinin birbiriyle iletişim kurması ve bilgi alışverişinde bulunabilmesi için, sistemli çalışan ve güvenlik kurallarına uygun bir ağa ihtiyaç vardır. İnternet üzerinden, hitap edilen kullanıcı kitlesini sürekli genişletmek adına, birçok yazı, sunum, fotoğraf, video, animasyon ve çeşitli içeriklerde dosyalar paylaşılmaktadır. Bu paylaşımların, tek kanal üzerinden aynı anda belirlenen hedef kitlesine ulaştırılabilmesi için, world wide web uzantısı kullanılmaktadır.

İnternet üzerinden farklı bilgisayarlarla iletişim kurabilmek için kullanılan ağa, kısa şekilde ”web” denmektedir. Bilgisayarlarda en çok kullanılan sistem web’dir. Farklı bölgelerden insanların, aradığını kolayca bulabilmesi için gerekli bilgilerin, web’de toplanması gereklidir. Bunun için de, www açılımı world wide web uzantısı kullanılmaktadır. World wide web internette yayımlanan tüm bilgilere tek ağ üzerinden ulaşmayı sağlamaktadır.

www Genel Özellikleri

Yapısı ve özellikleri gereği bu uzantıyla istenilen siteye bağlanabilmek için, microsoft internet explorer ya da, netscape comminicatör tarayıcılarına uyumlu internet paketlerine ihtiyaç vardır. Günümüz teknolojisinde üretilen tüm bilgisayarlar, bu paketleri desteklediğinden www uzantısını kullanmak herkes için kolaydır. Tüm Dünya’da, internet kullanan herkes, istedikleri sitelere bu uzantı ile bağlanabilir.

www Nasıl İcat Edildi

World wide web uzantısı, daha internet diye bir kavram hayatımıza girmemişken, teknolojik gelişmeleri yakından takip eden İsviçreli bilim adamlarının, aradıkları bilgilere daha kolay ve hızlı şekilde ulaşmayı sağlamak için çözüm arayışları sonucunda geliştirilmiştir. Geniş Dünya ağı anlamına gelen world wide web, bu sistemli çalışmalar sonucunda icat edilmiştir.

www Tarihçesi

Sanal alemin en büyük kolaylığı olan bu kavramın ilk geliştirildiği yer, İsviçre’dir. Bilimsel gelişmelerin her daim öncülüğünü yapan Dünya ülkesi İsviçre’de bir laboratuvarda geliştirilen kavramın tarihi oldukça eskidir. Hatta world wide web, daha internet kavramı icat edilmeden önce çalışmalarına başlanan bir sitemdir. Yoğun bir çalışma ve çeşitli denemeler sonrasında, İsviçreli bilim adamları, aradıkları bilgilere en hızlı şekilde ulaşmanın çözümü olarak www uzantısını kullanmaya başlamıştır. İcat tarihi oldukça eski olan sistem, 90’lı yılların sonunda, tüm Dünya ülkelerinin popüler olarak kullandığı bir sistem haline gelmiştir.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.