Wright Kardeşler Kimdir, Neyi İcat Etti

Wright Kardeşler Kimdir, Neyi İcat Etti
Wright Kardeşler Kimdir, Neyi İcat Etti

Wright Kardeşler Kimdir

İki dahi olan ve müthiş buluşlara imza atan Wright kardeşler kimdir?

Orville Wright: 19 Ağustos 1871 Ohio – 30 Ocak 1948

Wilbur Wright: 16 Nisan 1867 Ohio – 30 Mayıs 1912

Wright Kardeşler Neyi İcat Etti

Wright kardeşler kimdir diye merak eden birçok birey için uçağın hayatımıza kazandırılmasını sağlayan kişiler olduğunu söylemek gerekiyor. Bu iki kardeş 17 Aralık 1903 senesinde, ilk motorlu ve pilotlu uçakları uçuran ABD’li kardeşlerdir.

Wright Kardeşler Hayatı

Wright Kardeşler, Wilbur ve Orville Wright kardeşler olarak, ABD’nin Dayton ilinde dünyaya geldi. Asıl işleri bisiklet ustalığı olarak bilinmekle birlikte, ilk motorlu uçak icadını gerçekleştirerek tarihe adlarını yazdırdılar. Wright kardeşler neyi icat etti sorusunun cevabı ile mucitler listesinde yerlerini aldılar. İcatlarını her zaman birlikte çalışarak ilerlettiler.

Wright Kardeşler Uçağı Nasıl Buldu

Wright kardeşler neyi icat etti sorusundan sonra sorulması gereken bir diğer soru da nasıl bulduklarıdır. Orville ve Wilbur Wright, bilimsel bir öğrenim almadı, liseden sonra da yüksek bir okul eğitimine gitmediler. 1892 senesinde bisiklet tamir edip, imal ettikleri ve aynı zamanda satış yaptıkları bir iş yeri açtılar. İş yerleri onlar için aynı zamanda ilgilendikleri uçuş araştırmalarını yapabilmek adına bir atölye işlevi görmekle birlikte, maddi kaynak getirdi. Wright kardeşler hayatı makine üzerine kurarak, uçma işlevine olan meraklarını geliştirmeye karar verdiler. 1899 senesinde, kuşların uçma sistemlerine dair kendilerine bilgi sunacak her şeyi düzenli bir şekilde araştırmaya başladılar.

wright kardeşler uçağı nasıl buldu
wright kardeşler uçağı nasıl buldu

Wright kardeşler uçağı nasıl buldu diye sorulduğunda, bu icadın meraklarından ve ilgi alanlarından geldiğini belirtmek gerekiyor. İlgili alanlarda yazılarının olduğu Otto Lilienthal, Samuel P.Langley ve Octave Chanute gibi bireylerin yazdıklarını da takip etmeyi ihmal etmediler. Ancak uçma alanında devam eden çalışmaları ilerlerken, kendi bilimsel araştırmalarının planörler üzerinden gerçekleştirdikleri birçok deney ile bu konuya dair bilimsel bir kitap çıkaracak seviyeye geldiler. Hatta geliştirdikleri 200’den fazla ve farklı tiplerdeki kanatları deneyebilmek adına bir rüzgar tüneli bile inşa ettiler. İlerleyen zamanlarda daha çok motor konusuna ağırlık verdiler. Fakat piyasa üzerinde o günlerde temin edilen içten yanmalı motorlar, uçma işlevi sağlayan bir makinede denenemeyecek kadar yüke sahipti.

Wright kardeşler, bir teknisyen desteği ile, uçakta kullanılabilecek daha hafif bir motor icadını da başardılar. Ürettikleri motor, o güne dek diğer üretenlerin tasarladığı motorlardan çok daha hafif olmakla birlikte (77 kg), daha iyi bir performans gösteriyordu. Bunlarla birlikte, Wrigth kardeşler uçakta kullanacakları pervaneyi tasarlayarak ürettiler. 1903 senesinde ürettikleri pervane %66 verim ile çalışma sağladı. Bu sonuç, o yıllar için oldukça büyük bir başarıyı temsil ediyordu. Wright kardeşler kimdir diye merak eden insan sayısı hızla artıyordu.

Wrigth Kardeşler Bunu Nasıl Başardı

Bu iki kardeşin başarısının sırrı, müthiş bir uyum ve iş birliği ile çalışmalarında saklıydı. İkincisi ise, bir motorlu uçak üretmeye adım atmadan önce uçma tekniğini öğrenmekle başlamayı tercih etmeleriydi. Wright kardeşler uçağı nasıl buldu ve ne kullanarak geliştirdi diye düşünüldüğünde, uçma işlevini öncelikle planör üreterek ve ardından bu planörü kullanarak öğrendiklerini söylemek mümkün. 1899 senesinde planörle ve uçurtmayla çalışmaya başladılar.

Diğer yıl ise bir insanın sığabileceği boyutlarda tasarlayarak ürettikleri planörleri denemek için Kuzey Carolina şehrinde Kitty Hawk’e taşıdılar. Sonuç onları pek memnun etmedi. Bazı değişiklikler sonucu 1901 senesinde ikinci planör, 1903 senesinde de üçüncü planörü üreterek denediler. Üçüncü planör gerçekleştirdikleri birçok değişikliği içerisinde barındırıyordu, 1903 senesinde başvurusunu gerçekleştirdikleri patentlerden bazıları, kullandıkları planörde yaptıkları yöntemleri anlatıyordu. Üçüncü planör ile sayısı bini geçen başarılı birçok uçuşa imza attılar. Wright kardeşler uçak üretimine başlamadan önce, planörle uçabilme konusunda birçok deneyim elde ettiler. Bu deneyimleri uçak yapımı esnasında çok fayda sağladı.

İlk Uçuş Deneyimi

Wright kardeşlerin azimli çalışmaları sonrasında, ilk uçuş deneyimini 17 Aralık 1903 yılında Kitty Hawk’a yakın bir yerdeki Kill Devil Hill bölgesinde, Orville kontrolü ile uçan ilk uçağı aerodinamik ses teorisi gücünden faydalanılarak gerçekleştirildi. Bu uçak benzin motoruna sahipti ve iki pervanesi bulunuyordu. Pilot ile beraber ağırlık 335 kg olarak ölçüldü. Bu uçuşu beş kişi izlemiştir. Orville, birinci deneme ile 12 saniye uçmayı başardı. Bu uçuş ile 37 metre mesafe ilerleyebildi. O gün yapılan son denemede ise, süre 59 saniyeye çıkarıldı ve toplamda 280 metre mesafeye ulaşıldı. Gökyüzü, benzin ile çalışabilen bir uçakla ilk kez o gün tanıştı. Diğer günlerde uçaklar geliştirildi ve 1904 senesinde uçağın havadayken dönüşler yapması, geri dönmesi gibi hareketleri başarıldı.

wright kardeşler neyi icat etti
wright kardeşler neyi icat etti

Flayer 1” ismi verilen uçakları yaklaşık bin dolarlık bir maliyeti sundu. Kanat açıklıkları 20 metre olan uçağın ağırlığı 700 kg olarak ölçüldü. Üstündeki kendi tasarımları ile motoru 12 beygir gücündeydi ve toplam 77 kg ağırlığı bulunuyordu. Bu iki uçak günümüzde Washington’da yer alan Ulusal Havacılık ve Uzay Müzesi’nde sergileniyor.

Wright Kardeşler çalışmaları ile havada ilerleyebilen bir uçak ürettiler ancak bu uçağı nasıl uçuracaklarını bilemediler. Bu işlevi onlara öğretebilecek bir kitap ya da bir öğretmen bulunmuyordu. Smithsonian Enstitüsü havacılarından Louis Mouillard, John J. Montgomery, Gabriel Voisin, Alberto Santo, Louis Blériot ve Percy Pilcher ile iletişim kurarak elde edilen bütün bilgiler, çalışmaların ilerlemesini sağlıyordu.

Gerçekleştirilen ilk uçuş deneyimi fazla dikkat çekmeyi başaramadı. Wright kardeşler ilerideki zamanlarda “Flayer II” uçak modelini tasarladılar. Yeni tasarımlarıyla 1904 senesinde toplam 105 uçuş yaptılar. Bu modelin geliştirilmesi ile daha kullanışlı bir model olarak bilinen “Flyer III” modeli 1905 senesinde yapıldı. Dayton çevresinde gerçekleştirilen uçuşların olmasına rağmen insanlar böyle bir icadın olabileceğine inanmıyordu.

Uçak tasarımı üzerinde çalışmalar yapan diğer tasarımcı ve mühendislerin Wright kardeşler seviyesine ulaşmasına kadar geçen sürede uçak tasarımları bir süre ilerleme kaydedemedi. Daha sonra Wright kardeşler pilotun oturabileceği bir uçak tasarımına çalıştılar. Aynı zamanda bir iniş takımı da tasarladılar.

4 Haziran 1908 tarihine gelindiğinde, ABD’nin ilk resmi uçuşu ”June Bug” adı ile bilinen bir uçakla Kanadalı Glenn H. Curtis, tarafından dışarıdan destek olmadan kalkabilen bir uçak ile gerçekleştirildi. Bu deneyim, Amerika’nın ilk resmi havadan ağır uçağın uçuşu olarak kabul edilmektedir. Glenn H. Curtis 1 numaralı Pilot Lisansına sahiptir, Wright Kardeşler 4 ve 5 numaralı lisanslara sahiptir.

1908 senesinde uçağın tanıtımına ağırlık verildi. Wilbur Wrigth, ürettikleri uçaklardan birini Fransa’ya götürdü ve halkın izlemesi için gösteriler düzenledi. Daha sonra uçağın Avrupa’da pazarlanması sağlanarak bir şirket ille anlaştılar. Bu sırada Amerika’da olan Orville Wrigth, Fransa’daki gibi gösteriler düzenledi. 17 Eylül 1908 senesinde bir uçak kazası yaşadı. Yolculardan biri hayatını kaybetti, Orville ise yaralandı. Aynı zamanlarda savaş uçaklarının üretimi adına Wright kardeşler ile anlaşma sağlandı. Böylelikle daha fazla uçak üretimi ve satışı gerçekleştirildi.

Wilbur Wright tifo hastalığı nedeniyle 1912 senesinde vefat etti. Uçak şirketine ait olan hisselerini 1915 senesinde satılığa çıkaran Orville Wrigth, 1948 senesine dek yaşadı. Kendi icatları daha sonra geliştirildi ve ilerletildi. Wright kardeşler hayatı ve icatlarının bugünkü uçak sistemlerine olan katkısı oldukça büyüktür.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.