Wifi Şifre Değiştirme ve Öğrenme Yolu Nedir

wifi şifre değiştirme ve öğrenme yolu nedir
wifi şifre değiştirme ve öğrenme yolu nedir

İnsanoğlu, dünya üzerindeki yeni gelişmelerle birlikte yeni terimlerle de tanışmaktadır. İnternet çağı olan günümüzde çokça kullanılan wifi kelimesi de bu terimlerden biridir. Bu yazımızda wifi nedir, nasıl icad edildi, wifi şifresi değiştirme, wifi şifresi öğrenme konuları hakkında da bilgi vereceğiz:

Wifi Nedir

Bu teknoloji akıllı telefon, laptop, tablet, oyun konsolu ve dijital işitsel cihazlar gibi teknolojik aletlerin kullanımı esnasında internete kablosuz olarak bağlanabilmek için geliştirilmiş yollardan biridir. Kablosuz olması sebebiyle herhangi bir yere bağımlı kalmadan, mekanın dilenen noktasında kullanılabilmesi; wifiyi internet erişim seçenekleri içerisinde benzersiz kılan özelliklerinden biridir.

Ayrıca tıpkı wifi gibi 2G, 3G, 4G ve LTE denilen hizmetler de internete kablosuz olarak bağlanma imkanı sunan sistemlerdir. Fakat güvenilirlik, hız, ücret ve süreklilik söz konusu olduğunda diğerleri wifinin yanında sönük kalmaktadır. Ev ya da ofis ortamında kullanıldığı gibi hastane, kafe, restaurant gibi kamuya açık alanlarda da bu teknoloji sayesinde kablosuz olarak internete bağlanabilmektedir.

Bu özelliğiyle wifi bazen mekanı çekici kılan bir unsur olarak kullanılmakta; bazen de internet kafelerde olduğu gibi ücretli olarak kullanıma sunulmaktadır. Bu teknolojide erişim noktası küçük bir alana değil de, 10 metrekare uzaklıktaki geniş bir alana kadar etki edebilmektedir.

www Ne Demek

Wifi Nasıl İcat Edildi

Hollywood yıldızlardan Hedy Lamarr, Wi-fi teknolojisinin temellerini atan kişidir. İletişim dünyasının kaderini değiştiren bu teknolojinin icadı, onun silah teknolojisine olan ilgili sayesinde geliştirdiği icatlarla temel bulmuştur. Lamarr’ın bilime olan ilgisi, eşi sayesinde tanıştığı mühendisler ve teknisyenler sayesinde arttı.

wifi şifre değiştirme
wifi şifre değiştirme

Onlardan silah teknolojisinin inceliklerini öğrenen Lamarr, film setlerinden geri kalan zamanlarda, bilimsel projelerle uğraşmaya başladı. İlk olarak 1949’ta komşusu George Antheil ile Naziler tarafından sinyal değiştiricilerle hedefi değiştirilmesi mümkün olmayan uzaktan kumandalı torpidolar üretmiştir. Çünkü torpidoyu yönlendiren radyo frekansının düşman tarafından tespit edilmesi, sistemin otomatik olarak kilitlenmesine ve kontrolün elden çıkmasına neden oluyordu.

Lamarr, bunun çözümünü telsiz frekansının sürekli olarak değiştirilmesi olarak bulmuştu; ama teknik desteğe ihtiyacı vardı. Bunun için telsiz ve torpidonun aynı anda frekans değiştirmesi gerektiğini düşünen ikili, bu işi delikli kağıt rulolara kaydedilen notalara göre müzik çalan piyanolar çözdü. Otomatik piyanoların çalışma şeklinden etkilenerek ‘frekans atlamalı yayılı spektrum’ teknolojisini buldular.

Telsiz vericisine ve torpidoya yerleştirilen ve delikleri aynı olan rulolar sayesinde frekans aynı anda değişecek ve düşmanın müdahalesine izin verilmeyecekti. 1942’de patenti alınan buluş ilk planda ilgi görmediyse de sonraları bu icattan faydalanılarak şu anda milyarlarca insanın kullandığı GSM, Wi- Fi ve GPS teknolojilerinin buluşu gerçekleştirildi.

1997 yılına gelindiğinde Elektroniğin Öncüleri Vakfı tarafından Hedy’ye geç de olsa Elektronik Öncüsü Ödülü verildi. Bu büyük buluştan hiçbir maddi kazanç sağlayamayan Lamarr, 2000 yılında Florida’daki evinde vefat etti.

Wifi ilk olarak 1997 yılında IEEE komitesinin başkanı Vic Hayes tarafından icat edilmiştir. Hayes, bu teknolojiyi uygulanabilir kılan standartları kurarak 802.11 standartlarını oluşturmuştur. Bundan sonra bu standartlara ağ bant genişliği geliştirmeleri eklenmiştir.

GPS Nedir

Wifi Şifre Değiştirme

Wifinin uzak noktalardan da kullanılabilmesi, birkaç evin aynı modem üzerinden internete erişebilmesini sağlasa da internet hizmeti sağlayan şirketlerin bu şekilde ortam kullanıma izin vermemesi nedeniyle yasal değildir. Yani bu şekilde bir kullanımın tespit edilmesi halinde asıl müşteri hakkında hukuki işlem başlatılacaktır.

Ayrıca günümüzde internet üzerinden işlenen suçlar da cezai işleme tabi tutulmakta, aksi ispatlanmadıkça internet hizmetinin verildiği modem ya da telefon internetinin sahibi sorumlu kabul edilmektedir. Tüm bu nedenlerle böyle bir kaçak kullanımdan şüphelenildiğinde şifrenin değiştirilmesi yasal güvenlik açısından gereklidir.

Ayrıca bu tarz şifreleri kırabilen korsan programlar bulunduğundan bunlara karşı güçlü bir şifre ve sık sık şifreyi değiştirmekle önlem alınmalıdır. Wifi şifre değiştirme yöntemi ise şu şekildedir:

  • Modemin şifresini hem bilgisayar, hem de akıllı telefon üzerinden değiştirebilmek için herhangi bir internet tarayıcısını açınız.
  • Modemin üzerinde yazılı olan şifreyi adres çubuğuna yazınız. İstenilen kullanıcı adıyla mevcut şifreyi giriniz. Eğer modemin ilk şifresini bilmiyorsanız, bunu da modemin herhangi bir yerinde yazılı olacaktır.

Wifi Şifre Öğrenme

Akıllı cihazlarda modemler birlikte gelen şifrenin karışık olması ve sadece bir kere girilmesi, wifi şifresinin zamanla unutulmasına neden olabilmektedir. Ancak modem arayüzüne girilmeksizin wifi şifre öğrenme konusunda şu yöntemden faydalanılmaktadır:

Eğer cihaz Windows işletim sistemine sahipse (Windows Vista, 7, 8, 8.1 ve 10 sürümleri) şifrenin bulunması şu şekildedir:

  1. Ekranın sağ alt köşesindeki “Ağ Bağlantısı” simgesine tıklanmalı; buradan “Ağ ve Paylaşım Merkezi” seçeneği açılmalıdır.
  2. Bu pencerede bulunan seçeneklerden Kablosuz İnternet Bağlantısı seçeneği tıklanmalı, burada “Kablosuz Özellikler” açılmalıdır.
  3. “Kablosuz Özellikler”deki “Güvenlik” sekmesi, orada da “Karakterleri Göster” kutucuğu işaretlenmelidir. Karşılaşılan “Ağ Güvenlik Anahtarı” bölümünde wifi şifresi yer almaktadır.

Mac OS işletim sistemine sahip bir bilgisayardaki şifre ise, şu şekilde bulunabilir (Bu yöntem, bütün Mac OS sürümleri için geçerlidir) :

  1. Finder’a tıklanarak karşılaşılan pencereden, sol menüde Uygulamalar’a tıklanmalı; sağ taraftaki İzlenceler klasörüne girilmelidir.
  2. Buradan Anahtar Zinciri Erişimi programını açılmalıdır. Ancak burası ilk kez açılıyorsa muhtemelen şifre istenecektir. İlk olarak Apple hesabı şifresi, eğer yanlışsa bilgisayarı açmak için kullanılan şifre girilmelidir.
  3. Açılan pencerede sağ üst tarafta yer alan arama kutusuna Airport yazılmalıdır. 4) Burada bulunan kullanılan modemlerin listesinde, şifresi merak edilen modemin üstüne gelinerek iki kez tıklanmalı; çıkan pencerede yer alan “Parolayı Göster” seçeneğine tıklanmalıdır. Tekrar bilgisayarı açma şifresi istenecektir.
  4. Buradaki şifre de girildikten sonra wifi şifresine ulaşılacaktır. Makalemizde wifi nasıl icad edildi, wifi şifresi öğrenme, wifi şifresi değiştirme konularında bilgi verdik. Yüzyılın buluşlarından biri olan wifi, yeni ilerlemelerin sağlanmasında ilham kaynağı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.