Vuslat Ne Demek, Vuslat Nedir

Vuslat Ne Demek, Vuslat Nedir
Vuslat Ne Demek, Vuslat Nedir

Vuslat Nedir

Vuslat, özellikle eski Türk sinemalarında, aile büyüklerinden ve edebi eserlerden sıklıkla duyduğumuz bir kelimedir. Vuslat nedir sorusu için, sözlük anlamı ve dini anlamı olmak üzere iki cevap verilebilir. Sözlük anlamı olarak sevgiliye kavuşmak demek olan vuslat, dini anlamıyla, iyiliğe yönelmek ve ikili düşüncelerden kurtularak Allah’ın birliğine inanmaktır.

Vuslat Ne Demek

Vuslat, arapça bir kelimedir. İslami olarak, akıl ve mantık kurallarından ayrılmadan, aynı zamnda hoşgörü ve iyilik gibi vicdani duyguları kullanarak Allah’a ulaşmak, birlik olmak demektir. İkilikten uzaklaşarak tekliğe kavuşmak anlamına gelir. Ayrıca mutlu son gibi bir anlama da sahiptir.

Bazı kişiler, özellikle de büyüklerimiz tarafından kullanılan ”vuslata az kaldı”, ”vuslata beş kala” ve ”vuslat yakındır”, gibi cümleler, yeni nesilin aklına vuslat ne demek sorusunu getirmektedir. Cümle içinde kullanımından anlaşılacağı üzere bu kelime, bir beklenti içermektedir. Kavuşma beklentisi içeren vuslat yakındır cümlesinin, Türkçe karşılığı, kavuşmak yakındır demektir. Sözlük anlamı ve dini anlamı olmak üzere iki ayrı anlamı bulunan bu kelime, genel olarak kavuşma anlamına gelmektedir.

Sözlükte sevgiliye kavuşma, islami olarak Allah’a kavuşma olarak kullanılmaktadır. Ancak, vuslatın islami anlamı, sözlük anlamından daha farklı olarak, kavuşmaktan öte bir anlam içermektedir. Yani, dini olarak, tüm kötü duygulardan arınıp, iyiliği ve vicdani duyguları benimseyerek, aynı zamanda akıl ve mantık kurallarından uzaklaşmadan Allah’a ulaşmak demektir.

Arapça kökenli bir kelimedir. Vasl, vusül ve visal kelimeleriyle de karşılanmaktadır. Kötü duygulardan arınarak iyiliği benimseyen ve tam anlamıyla Allah’a yönelenler, tasavvufta vuslata erenlerdir. Her haliyle iyiliğe yönelen ve Allah’ın birliğini kabul ederek ona iman eden, islami görevlerini gerçek anlamda yerine getirenler, Allah’a vuslat eder (kavuşur). Günlük hayatta zaman zaman duyduğumuz, ”Allah vuslata erenlerden eylesin” cümlesinin anlamı da budur. Sözlük anlamı olarak sevgiliye kavuşmak demek olan bu kelime, günlük olarak daha çok dini anlamıyla kullanılmaktadır. Ama genel olarak kavuşmak, mutlu sona ermek anlamındadır.

Tasavvufta mutlu olmak isteyen kişi, kin, nefret ve ikilik içeren duygulardan arınmalı, akıl ve mantık ilkeleri doğrultusunda, vicdani duyguları benimseyerek Allah’a ibadetlerini yerine getirmelidir. Ancak bu şekilde vuslata erilebilir. Bu kelimenin gerek dini anlamına gerekse sözlük anlamına yönelik olarak birçok şairin şiiri bulunmaktadır. Gerek dini ve sözlük anlamı gerekse şairler tarafından dillendirilen yönüyle, istenilen amaca ulaşmak için belirli bir çaba, bilgi ve iyi niyet gerektirmektedir. Aklın ve mantığın en iyi şekilde kullanılmasıyla, vicdani duygular ön planda tutularak yapılan işler ve ibadetler sonrasında vuslat kaçınılmazdır.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.