Vücut Yağ Oranı Hesaplama, İdeal Yağ Oranı Kaç Olmalı?

vücut yağ oranı hesaplama, ideal yağ oranı kaç olmalı?
vücut yağ oranı hesaplama, ideal yağ oranı kaç olmalı?

Kişinin vücut yağ oranı, aslında sağlığı hakkında bize ipucu veren bir analizdir. Vücut yağ oranının ideal olması, hem daha fit vücuda sahip olmamızı hem de daha sağlıklı olmamızı sağlar. Bunun için öncelikle sağlıklı beslenmemiz ve düzenli egzersiz yapmamız şarttır. Ardından vücut yağ oranımızı hesaplayıp gerekirse ideal yağ oranına ulaşmak için diyet yapabiliriz. Peki, vücut yağ oranı hesaplama, ideal yağ oranı kaç olmalı konularında yeterince bilgi sahibi misiniz? Eğer bu konularda yeterli bilgiye sahip değilseniz bu yazıyı mutlaka okumanızı tavisye ederiz. Böylece vücut yağ oranı nasıl hesaplanır? İdeal yağ oranı kaç olmalıdır, gibi sıklıkla merak edilen sorulara cevap bulabilirsiniz.

Kaç Kilo Kaç Kalori Eder?

İdeal yağ oranı sabit bir değer değildir. Kişinin cinsiyetine ve yaşına bağlı olarak değişiklik gösterir. Dolayısıyla ideal yağ oranı hesabının her kişi için ayrı yapılması gerekir. Hesaplama sonucunda vücut yağ oranınız normal değerlerin üzerinde çıktıysa vakit kaybetmeden egzersiz planı oluşturmanız ayrıca diyete başlamanız gerekebilir. Böylece kişi, egzersiz ve diyet yaparak ideal yağ oranına geri dönebilir.

Vücut Yağ Oranı Hesaplama

vücut yağ oranı hesaplama
vücut yağ oranı hesaplama

Birkaç bilgi ışığında kendi vücut yağ oranınızı hesaplamanız mümkündür. Vücut yağ oranı hesaplama için gerekli olan bilgiler; yaş, kilo, boy, boyun çevresi cm değeri, bel çevresi cm değeridir. Bu bilgileri herhangi bir vücut yağ oranı hesaplama aracına giriniz. Böylece küçük sapmalar olsa da vücudunuzdaki yağ oranı hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

İdeal yağ oranı, vücutta bulunan yağ ağırlığının kişinin kilo ağırlığına oranlanmasıyla saptanır. İdeal yağ oranı cinsiyet, yaş ve ölçüm şartlarına göre değişiklik gösterir. Kadın ile  erkek arasında bir karşılaştırma yaptığımızda yağ oranının kadınlarda daha yüksek olduğunu görürüz. Bunun nedeni kadınlardaki doğurganlık olgusu ve menstrüal dönem olmasıdır.

İdeal yağ oranına sahip olmayanlar haliyle fazla kiloya sahiptirler. Bu fazla kilolar genellikle bel ve kalça çevresinde toplanır. İdeal vücut yağ oranı hesaplaması yaparken kadın ve erkekler için ayrı değerlerden bahsetmek mümkündür. Kadınlarda ideal yağ oranı %25-%31 aralığında olması gerekir. Erkeklerde ideal yağ oranı ise %18-%26 aralığında olması gerekir. Ancak kaslı ve sıkı bir vücuda sahip olmak isteyen erkeklerin bu oranı biraz daha aşağılara çekmesi gerekir. Kaslı bir vücut için erkeklerde ideal yağ oranı %6 ile %13 arasında olmalıdır. Kadınlarda ise kaslı ve sıkı bir vücut için ideal yağ oranı %14 ile %20 arasında olmalıdır. Vücut yağ oranı hesaplaması yaparken ölçüm cihazlarından yararlanabilirsiniz.

İdeal Yağ Oranı Kaç Olmalı?

ideal yağ oranı kaç olmalı?
ideal yağ oranı kaç olmalı?

Kişinin cinsiyeti ve yaşı dikkate alınmadan ideal yağ oranı hesaplamak gerçekçi olmaz. Çünkü kişinin yaşı ve cinsiyetine göre ideal yağ oranı değişiklik göstermektedir. O halde ideal yağ oranı kaç olmalı, sorusu kişisel bir sorudur. En azından cinsiyete göre ayırmak gerekir. Kadınlar için ortalama %25 yağ oranına sahip olmak idealdir. Erkekler içinse durum biraz farklıdır. Vücut yapıları gereği erkeklerin daha az yağ oranına sahip olması gerekir. Bundan dolayı erkeklerde ideal yağ oranı %18 civarı olmalıdır.

Eğer fazla kilolara sahipseniz ya da ideal yağ oranını yakalayamadıysanız yaşantınızda birtakım değişiklikler yapmanın zamanı gelmiştir. Öncelikle beslenme düzeninizi iyileştirmeniz, kalorisi yüksek ve zararlı yiyeceklerden uzak durmanız gerekir. Karbonhidrat ve yağ ağırlıklı beslenmeden vazgeçmelisiniz. Özellikle paketli ya da hazır gıdaları hayatınızdan çıkarıp protein, sebze ağırlıklı beslenmeye geçmelisiniz.

Ardından hayatınıza biraz hareket katmanız gerekecektir. Belli aralıklarla, tercihen her gün, spor yapmanız gerekecektir. Böylece fazla kilolarınızdan kurtulup ideal yağ oranına ulaşmanız mümkün olacaktır.

Kadınlarda İdeal Yağ Oranı Kaç Olmalı?

Kadınların vücutları erkeklere göre daha yağlıdır. Ancak bu sizi cesaretlendirmemelidir. Çünklü kadınların aldıkları kiloları vermeleri ya da ideal yağ oranını korumaları erkeklere göre daha zordur. Peki, kadınlarda ideal yağ oranı kaç olmalı?

Kadınlarda ideal yağ oranı %25 ile %31 değerleri arasıdır. Değişen hayat şartları ile birlikte gittikçe daha az hareket eden bir toplum olduğumuz için bu değerleri korumak adına dikkatli olmak gerekir. Bu sebeple vücutta yağ oranını arttıracak beslenme düzeninden kaçınmak gerekir. Beslenme düzeninde beyaz ekmek, pilav, makarna, beyaz undan yapılmış tatlı ve pastalara yer vermek; vücut yağ oranının artmasına neden olur. O yüzden bu gıdaların tüketimi kontrollü şekilde olmalıdır.

Vücuttaki Yağ Oranı Nasıl Düşer?

vücuttaki yağ oranı nasıl düşer?
vücuttaki yağ oranı nasıl düşer?

İdeal kilonuzdan uzaklaştıysanız ya da yağ oranınız istediğiniz seviyelerde değilse endişelenmenize gerek yok. Hayatınızda yapacağınız birtakım değişikler ile ideal yağ oranınıza geri dönmeniz mümkün olabilir. O halde vücuttaki yağ oranı nasıl düşer, açıklayalım.

Gün içinde aldığınız kalori miktarı harcadığınızdan fazla olduğunda, yakılmayan kaloriler vücutta yağ olarak depolanır. Bu durum bir ya da birkaç günle sınırlı olmadığında, hayat şekline dönüştüğünde kilolu birine dönüşmeniz kaçınılmaz olur. Dolayısıyla ideal yağ oranınından uzaklaşmış olursunuz.

Ancak üzülmeyin! Beslenmenize dikkat ederek ve haytınıza biraz egzersiz ekleyerek vücuttaki yağ oranını düşürmeniz mümkündür. Öncelikle kalorisi yüksek karbonhidrat ve yağ ağırlıklı beslenmeden vazgeçmelisiniz. Çünkü bu tip beslenme düzeni daha kolay ve hızlı kilo almanızı sağlayacaktır. Bunların yerine sebze ve protein ağırlıklı beslenmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca hayatınıza biraz hareket katmanız gerekir. spor yapabilir, her gün belli mesafelerde yürüyüş yapabilirsiniz. Böylece vücuttaki yağ oranınız düşecektir.

Özetle; gün içinde aldığınız kalori miktarı, yaktığınız kalori miktarından az olduğunda vücuttaki yağ oranı düşmeye başlayacaktır.

 

 

 

Önceki İçerikBel Soğukluğu Nedir? Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.