Vizesiz Gidilen Ülkeler, Vizesiz Gidilebilen Avrupa Ülkeleri

Vizesiz Gidilen Ülkeler, Vizesiz Gidilebilen Avrupa Ülkeleri
Vizesiz Gidilen Ülkeler, Vizesiz Gidilebilen Avrupa Ülkeleri

Vizesiz Gidilen Ülkeler

Türkiye’de vize alma konusunda yaşanan problemler, günümüzde birçok kişiyi vizesiz gidilen ülkeler hangileridir konusunda araştırmaya itmektedir. Bu tür ülkeler, yeri geldiğinde aylar sürebilen uzun vize alma süreçlerine neden olmadıkları için herhangi bir sebeple yurtdışına gitmek ve yeni yerler keşfetmek isteyen kişilerin de tercihi olabilmektedir. Buna göre 2017 yılı itibari ile vizesiz gidilen Avrupa ülkelerini merak edenlere kısa açıklamalar halinde en çok rağbet gören vizesiz ülkeler listesi:

Andorra

Tam ismi Andorra Prensliği olan ancak ülkemizde genellikle Andorra olarak bilinen bu ülke, vizesiz Avrupa ülkeleri arasında yer almaktadır. Yaklaşık nüfusu 90.000’in üzerinde olan Andorra, bu özelliği ile küçük bir ülke olarak da bilinmektedir. Fransa ile İspanya ülkelerinin arasında bir tür sınır şeklinde de tanımlanabilecek bu ülke, baştan aşağı doğal güzellikleri ve yemyeşil vadileri ile ünlüdür.

Andorra’da bulunan ve sayısı 70’i geçen doğal göl, turistik amaçlı seyahat edilebilmekte ve göllerin çevresinde birçok doğa sporu da yapılabilmektedir. Kış sporu konusunda da turistlere güzel avantajlar sağlayan bu ülkede, farklı birçok kış tesisinden yararlanabilmek mümkündür. Ülkede Katalanca dili resmi dil olarak kullanılırken başkentinin ise Andorra la Vella olduğu söylenebilmektedir. Katalanca’ya ek olarak Portekizce ve Fransızca dillerinin de yaygın olduğu bilinmektedir. Andorra ile ilgili söylenebilecek tek kötü yön ise ülkede havalimanı bulunmadığı için buraya seyahat etmek isteyen ve Türkiye’den yola çıkmayı planlayanların öncelikle İspanya ya da Fransa’ya ulaşmaları gerektiğidir. Bu da Schengen vizesi şartı bulundurduğu için Andorra seyahat planlarının önüne ket vurabilmektedir.

Vizesiz Gidilen Ülkeler
Vizesiz Gidilen Ülkeler

Dünyanın en ucuz şehirleri için tıklayın.

Arnavutluk

Arnavut Cumhuriyeti, Avrupa’nın güneydoğusunda yer almakta ve resmi dil olarak da ülkede Arnavutça konuşulmaktadır. Başkenti Tiran olan bu ülkenin ortalama 3 milyonun üzerinde bir nüfusa sahip olduğu bilinmektedir. Karadağ, Sırbistan ve Yunanistan’a komşu olan Arnavutluk, özellikle kültürel değerleri ile oldukça popülerdir. Ülkenin Yunanistan’a yakın tarafında bulunan antik Yunan kenti Butrhrotum, her sene çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlamayı sürdürmektedir. Tarihi milattan önce 10. yüzyıla kadar uzanan bu kent, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde de ismi geçen önemli tarihi şehirlerdendir. Kültürel değerlerinin yanı sıra ülkede satılan ürün ve hizmetlerin oldukça düşük fiyatlı olmaları da Arnavutluk’u vizesiz gidilen ülkeler arasında popüler bir konuma getirmektedir.

Belarus

Beyaz Rusya yani Belarus, vizesiz gidilen ülkeler içerisinde özellikle dolu dolu gece hayatı ve elbette ki meşhur Rus güzelleri ile birçok kişinin yabancı ülkelere seyahat tercihleri arasında yer almaktadır. Kuzey Avrupa’da bulunan bu ülke, yaklaşık 10 milyonun üzerinde nüfusu ile bilinmektedir. Rusya, Ukrayna ve Litvanya gibi ülkelere komşu olan Belarus’ta resmi dil olarak da Rusça ve Belarusça konuşulmaktadır. Para biriminin Ruble olduğu ülkenin özellikle tarihi eserler açısından fazlasıyla zengin olduğu söylenebilmektedir. Barındırdığı birçok kale, müze ve tapınak ile Beyaz Rusya, vizesiz gidilen ülkeler içerisinde tarihi yerleri görmek isteyenlere tavsiye edilebilecek adreslerdendir.

Karadağ

Birçok kişi için Avrupa’da vizesiz ülkeler denildiği zaman akla ilk gelen isimlerden birisi de Karadağ’dır. Muhteşem koyları, doğal güzellikleri ve el değmemiş doğası ile Karadağ, ülkemizden her yıl çok sayıda misafire de ev sahipliği yapmayı sürdürmektedir. Avrupa’nın tartışmasız en iyi sahillerine sahip olan bu yerden özellikle ekonomik Avrupa tatili yapmak isteyenlerin fazlasıyla memnun kalacakları söylenebilmektedir. Balkanlarda yer alan bir Avrupa ülkesi olan Karadağ’da ayrıca Sırpça, Boşnakça ve Arnavutça gibi farklı birçok dil konuşulmaktadır. Bu da ülkenin etnik açıdan farklı birçok kültürü bünyesinde barındırdığını açık şekilde göstermektedir. Ortalama nüfusu 650.000’den fazla olan ülkede para birimi olarak ise Euro kullanılmaktadır. Vizesiz ülkeler içerisinde UNESCO Miras Listesi’nde de yer alan ve Orta Çağ’dan kalma bir yer olan Kotor bölgesi ile bu ülkenin hem gezmek hem de dünya tarihini öğrenmek isteyen turistler için ideal ülkelerden birisi olduğu söylenebilmektedir.

Kosova

Vizesiz ülkeler arasında yer alan Kosova, yine Karadağ gibi Balkanlar’da yer alan başka bir Avrupa ülkesidir ve başkenti Priştine’dir. Ülkede Sırpça ve Arnavutça dilleri konuşulurken ortalama 2 milyondan fazla bir nüfusa sahip olduğu söylenebilmektedir. Ülkenin farklı birçok müzesinde Kosova’nın tarihsel gelişimini anlatan mimari eserleri görebilmek mümkündür. Bu bağlamda diğer ülkelere nazaran fazla gelişmemiş bir ülke olan Kosova’da en çok Roma ve Osmanlı döneminden kalma mimari örneklerine rastlanmaktadır. Doğal güzellikleri ve doğada yer alan çok sayıda park alanı ile de meşhur bu ülkede Germia Park’ın mutlaka ziyaret edilmesi gereken mekanlardan olduğu dile getirilebilmektedir.

Makedonya

Vizesiz gidilen ülkeler içerisinde Bulgaristan, Arnavutluk, Kosova ve Yunanistan’a sınırı olan Makedonya’nın da bulunduğu söylenebilmektedir. Bu Avrupa ülkesinin başkenti Üsküp iken ülke genelinde Makedonca konuşulduğu bilinmektedir. Ülkenin 2 milyondan fazla nüfusunun yaklaşık %20’si başkentte yaşadığı için özellikle bu şehrin diğer şehirlere nazaran fazlasıyla kalabalık olduğu dile getirilebilmektedir. Doğal güzellikleri ile adından söz ettiren Makedonya’da eşi benzeri olmayan şelaleler ve göller hem yerli hem de yabancı turistlerin büyük beğenisini toplamaktadır. Yamaç paraşütü, dağ gezileri ve benzeri heyecan verici sporlar ise ülkeyi ziyaret eden turistlere oldukça uygun fiyatlandırmalar üzerinden sunulmaktadır.

Moldova

Ülkemizin denizlerinden Karadeniz’e yakın bir konumda bulunan Moldova, aynı zamanda Romanya ve Ukrayna’ya komşu olması ile bilinen ve yine vizesiz gidilebilen ülkelerdendir. Ülkede en çok Rumence ve Rumence dilinden sonra da Rusça yaygın olarak konuşulmaktadır. 3.5 milyonun üzerindeki nüfusu ile yüzölçümüne göre kalabalık sayılabilecek ülkelerden olan Moldova’da ülkenin büyük bir kısmının iki ünlü nehir olan Dinyester ve Prut arasında yer aldığı söylenebilmektedir. Ülke halkı her daim sevecen olması ile bilinmekte ve özellikle Türkiye’den gelen misafirlere karşı fazlasıyla misafirperver davranmaktadır. 2. Dünya Savaşı yıllarından kalma katedral, müze ve heykeller ise ülkenin en önemli tarihi yapılarını oluşturmaktadır.

Sırbistan

Başkenti Belgrad olan Sırbistan, doğal güzellikleri ve vizesiz gidilebilen ülkelerden olması ile her yıl daha fazla turisti ağırlamaya devam etmektedir. Çok eski bir tarihi bulunan bu ülkede, farklı birçok tarihi yapı ise geçmişten bugüne kadar Sırp hükümeti tarafından başarıyla korunmuştur. Sırbistan Novas Sad’da bulunan Petrovaradin Kalesi’nin muhteşem manzarası ve zengin tarihi ile en popüler tarihi eserlerden olduğu söylenebilirken Belgrad Kalesi’nin de hiç şüphesiz dünyanın en ünlü tarihi mirasları arasında bulunduğu dile getirilebilmektedir.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here