Vertigo Nedir, Vertigo Belirtileri Nelerdir?

vertigo nedir, vertigo belirtileri nelerdir
vertigo nedir, vertigo belirtileri nelerdir

Halk arasında baş dönmesine neden olan bir hastalık olarak bilinen vertigo, aslında bir hastalık değildir. Birtakım hastalıkların belirtisidir. Fakat her baş dönmesi vertigo değildir. Vertigo belirtilerini, diğer baş dönmesi belirtilerinden ayırmak gerekir. Bu sebeple vertigo nedir, vertigo belirtileri nelerdir sorularını içeren bir yazı hazırladık.

Sık sık kendinizin ya da etrafınızdaki şeylerin döndüğü hissine kapılıyorsanız vertigo belirtileri göstermeye başlamışsınız demektir. Ancak vertigodan değil vertigonun sebep olduğu hastalıklardan daha fazla endişe duymanız gerekir. Kulak hastalıkları, merkezi sinir sistemi hastalıkları, metabolizma bozuklukları, kalp-damar sistemindeki sorunlar vertigoya neden olabilir. Dolayısıyla kişi, vertigo belirtileri gösteriyorsa en yakın zamanda genel bir muayeneden geçmesi gerekir.

Eğer siz de baş dönmesi yaşıyorsanız yazımızı sonuna kadar dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. Böylece yaşadığınız baş dönmelerinin sebebinin vertigo olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Vertigo Nedir?

vertigo nedir
vertigo nedir

Köken olarak Latince bir sözcük olan vertigoyu, Türkçeye baş dönmesi ya da denge kaybı olarak çevirmek mümkündür. Fakat tekrar hatırlatmakta fayda var ki her baş dönmesi ya da denge kaybı vertigo değildir. Bununla birlikte vertigo bir hastalık değil, bazı hastalıkların bir ön habercisi ya da belirtisidir. Bu sebeple vertigo nedir, sorusunu detaylıca cevaplamak gerekir.

Vertigo; genellikle dış, orta veya iç kulak hastalıklarının bariz belirtisidir. Fakat kalp-damar sorunlarının, merkezi sinir sisteminin ya da metabolizma bozukluklarının da habercisi olabilir. Dünya genelinde yüz kişide ortalama 5-10 vertigo vakasına rastlamaktayız. Ülkemizde ise durum farklı değildir. Ancak özellikle kadınlar arasında sık rastlamamız dikkate değer bir bilgidir.

Vertigo yaşayan kişi, ya kendisinin döndüğü ya da etrafındaki şeylerin döndüğü hissini yaşar. Ancak genellikle etraftaki eşyaların dönmesi daha baskındır. Vertigo baş dönmesi, kişiden kişiye ya da dönem dönem değişiklik gösterir. Bazen bu baş dönmeleri bazen çok şiddetli, bazen de hafif düzeyde olur.

Zaman zaman herkes baş dönmesi yaşar. Bu baş dönmelerinin çeşitli sebepleri olabilir. Dolayısıyla her baş dönmesinin vertigo olduğunu düşünmek büyük hata olur. Vertigoda yaşanan baş dönmesinin en karateristik özelliği, kişi sabit durmasına rağmen çevresindeki şeylerin dönmeye devam etmesidir. Yani baş dönmesi sabitken geçmez, devam eder. Şimdi gelin vertigo nedir cevabımızdan sonra vertigo sebepleri nelerdir onları görelim.

Vertigo Sebepleri Nelerdir?

"<yoastmark

Bu konuda tek bir sebepten bahsetmek mümkün değildir. Özellikle iç kulak hastalıklarına bağlı ortaya çıkan vertigo, tekrarlama ihtimali olan bir durumdur. Bununla birlikte nörolojik rahatsızlıklar, dolaşım sistemindeki bozukluklar da vertigonun diğer sebepleri arasındadır. Dilerseniz şimdi vertigo sebepleri nelerdir, maddeler halinde inceleyelim.

Vertigo Neden Olur?

Aşağıda maddeler halinde sıraladığımız nedenler, vertigonun en sık rastladığımız nedenleridir. Bunların dışında yoğun çalışma hayatı ve stresli yaşam, kişiyi her yönden olumsuz etkilediği gibi vertigoya da sebep olabilir. Dolayısıyla vertigo neden olur, sorusuna en sağlıklı cevabı doktorunuz verecektir. Vertigonun en sık rastlanan nedenlerine gelince detaylar şöyledir:

  • İç kulak denge sisteminin bozulması
  • İç ve orta kulak enfeksiyonları
  • Göz sinir sitemindeki bozukluklar
  • Kulak ameliyatları
  • Merkesi sinir sistemindeki bozukluklar
  • Kalp-damar sistemindeki sorunlar
  • Nörolojik hastalıklar
  • Aşırı alkol tüketimi
  • Alerji

Vertigo Çeşitleri Nelerdir?

vertigo çeşitleri nelerdir
vertigo çeşitleri nelerdir

İnsanın denge organı kulaktır. Çünkü kulak içlerinde dengemizi sağlayan birtakım kristallerin varlığı söz konusudur. Bu kristaller yerinden oynadığında dengemizi sağlamamız mümkün olmaz. Vertigonun en sık rastladığımız türü, kulak içi kristallerinin oynamasına bağlı olanıdır. Ancak 3 çeşit vertigo türü vardır. O halde vertigo çeşitleri nelerdir, hemen anlatalım.

Kulak İçindeki Kristallerin Yerinden Kayması: Genellikle aşırı yorgunluk ya da yoğun strese bağlı olarak kulak içindek mineral kristalleri yerinden oynar. Bu kristaller, iç kulaktaki salyangozun içine dağılırlar. Bu durum ise baş dönmesine neden olur. Bu baş dönmeleri genellikle kısa sürelidir. Ortalama 15-20 saniye sürerler.

İç Kulakta Denge Sıvısındaki Artış: Bu durum genellikle kişinin sağlıksız yaşantısı sonucu ortaya çıkar. Örneğin, aşırı tuzlu gıda tüketip az su tüketen kişilerin vücudu susuz kalır. Buna bir de dengesiz beslenme eklenince iç kulak sıvısı yavaş yavaş artmaya başlar. Bu sıvı artışı belirli bir noktaya ulaştığında baş dönmesine neden olur. Ayrıca iç kulaktaki bu sıvı artışı, kulak çınlamasının da temel sebepleri arasındadır.

Virüslerin Sinir Uçlarında İltihaplanmaya Neden Olması: Vücuda giren bazı virüsler, sinir uçlarında özellikle de iç kulakta enfeksiyona neden olurlar. Böyle bir durumda kişinin mutlaka enfeksiyon tedavisi görmesi gerekir. Aksi takdirde uzun süreli baş dönmelerine hatta sık sık kusmalara neden olur.

Vertigo Belirtileri Nelerdir?

vertigo belirtileri nelerdir
vertigo belirtileri nelerdir

Elbette vertigo deyince aklımıza gelen ilk belirti baş dönmesidir. Bu baş dönmeleri, bazen anlık gerçekleşirken bazen de dakikalarca sürer. Daha ağır vakalarda ise baş dönmesi durmak bilmez. Aralıklarla da olsa saatlerce sürdüğü durumlar vardır. Başta da söyledğimiz üzere, en bariz belirtisi baş dönmesi olsa da başka belirtileri de söz konusudur. Peki, vertigo belirtileri nelerdir, gelin birlikte inceleyelim.

Vertigo, genellikle baş dönmesi ile başlayıp ardından bu duruma kulak çınlaması eşlik eder.  Hatta kısa süreli işitme kayıpları dahi yaşamak olasıdır. Vertigonun bir diğer önemli belirtisi denge kaybı yaşamaktır. Baş dönmesine bir yere kadar tahammül etmek mümkün olsa da denge kaybında kişinin hayatı alt üst olur. Öyle ki kişi yerinden kalkamaz hatta hiç hareket edemez olur. Çok nadir olsa da ardından kısa süreli bilinç kaybı da yaşanabilir.

Özellikle iç kulak enfeksiyonlarına bağlı vertigoda mide bulantısı ve kusmaya çok sık rastlarız. Kişi, tükettiği besinleri dakikalar içinde çıkarmak zorunda kalır.

Vertigo Tedavisi Nasıl Yapılır?

vertigo tedavisi nasıl yapılır
vertigo tedavisi nasıl yapılır

Yazımızın en başında da belirttiğimiz üzere vertigo bir hastalık değildir. Bazı hastalıkların en bariz belirtisidir. Öncelikle baş dönmesi şikayetinin asıl sebebinin ne olduğunu tespit etmek gerekir. Ardından uygun tedaviyi uygulamak mümkün olacaktır. Dolayısıyla vertigo tedavisinde izlenecek yol, vertigoya neden olan hastalığın seyrine göre değişiklik gösterecektir. Elbette baş dönmesinin ne sıklıkla, hangi durumda ne zaman yaşandığı dikkate değer bir noktadır. Bu bilgiler ışığında tedaviye geçilir. O halde vertigo tedavisi nasıl yapılır, şimdi detaylarına bakalım.

Tedavi öncesinde kişiye vertigo testleri uygulamak gerekir. Pozisyona bağlı vertigo tipinde “epley manevrası testi” uygulanır. Bu testte, baş pozisyonu değiştirilerek baş dönmesi tetiklenir. Bu yöntemin amacı, vertigoya neden olan kristallerin iç kulağa iletilerek sabitlenmesini sağlamaktır.

Ayrıca nörolojik ve kulak burun boğaz tetkikleri yapılır. Uzman doktor gerekli gördüğü takdirde ilaç tedavisi uygular, vertigoya neden olan hastalığı iyileştirmeye çalışır.

Vertigo tanısı konan kişiler stresli yaşamdan uzak durmalıdır. Ayrıca baş dönmesini tetikleyecek hareketlerden kaçınmalıdır. Bu kişilerin; sağlıksız, aşırı tuzlu ve şekerli gıdaların tüketimini en aza indirmeleri, sağlıklı hafif bir beslenme diyeti oluşturmaları gereklidir.

Vertigo Hastalığı Nedir?

Elbette bu soruyu: “Baş dönmesi ve denge kaybına neden olan bir hastalıktır.” diye cevaplamak mümkündür. Ancak bu kısmen doğru kısmen yanlış bir cevap olur. Çünkü vertigo hastalığı nedir, sorusu yanlış bir sorudur. Vertigo; bir hastalık değil, bazı hastalıkların güçlü bir belirtisidir. Özellikle iç kulak veya kalp-damar hastalıkları, sinir sistemi sorunları gibi rahatsızlıklara bağlı olarak ortaya çıkar. Dolaysıyla doğru sorunun vertigo nedir, olması gerekir.

Vertigo Nasıl Geçer?

Öncelikle vertigoya neden olan temel sorunun teşhis edilmesi gerekir. Çünkü vertigo bir hastalık değil, belirtidir. Vertigoya neden olan rahatsızlık ortaya konduktan sonra tedavisi mümkün olacaktır. Dolayısıyla vertigo nasıl geçer, sorusuna sadece ilgili uzman doktor cevap verebilir.

Vertigo İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bir süredir baş dönmesi ya da denge kaybı yaşıyorsanız bu durum vertigonun habercisi olabilir. Dolayısıyla vakit keybetmeden bir doktora gitmek en doğru tercihtir. Ancak sık sık karşılaştığımız bir durum olmadığından vertigo için hangi doktora gidilir, konusunda birçoğumuz tereddüt yaşarız. O halde hemen açıklayalım.

Vertigo için Kulak Burun Boğaz ya da Nöroloji polikliniğinden randevu alabilirsiniz.

Önceki İçerikHavlıcan Nedir? Havlıcanın Faydaları Nelerdir?
Sonraki İçerikSiroz Nedir? Siroz Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.