Uyurgezerlik Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

uyurgezerlik neden olur, tedavisi nasıl yapılır?
uyurgezerlik neden olur, tedavisi nasıl yapılır?

Uyku sırasında bilinç dışı dolaşma olarak tanımlayabileceğimiz uyurgezerlik, bir uyku bozukluğudur. Uyurgezerlik, uykunun en derin aşamasında beynin de iyice yavaşladığı anlarda gerçekleşir. Uyurgezerlik, rüyaların hareket haline dönüşmesi ile ortaya çıkan bir bozukluğa bağlıdır. Hafif durumlarda kişi; uykusunda sadece konuşurken ileri seviyelerde yatağından kalkar, oda içinde ya da evin diğer bölümlerinde dolaşmaya başlar. Çok sık olmamakla birlikte kişinin evin dışına çıktığı da görülmektedir. Dolayısıyla tehlikeli bir durumdur, tedavi edilmesi gerekir. Bu sebeple uyurgezerlik neden olur, tedavisi nasıl yapılır, konularında detaylı araştırma yaptık. Sizler için kapsamlı bir yazı hazırladık. Yazıyı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Uyku Bozukluğu Nedir?

Uyurgezerlik Nedir?

uyurgezerlik nedir?
uyurgezerlik nedir?

Kişinin aşırı yorgunluk, stres, yüksek ateş, depresyon, alkol veya diğer sebeplere bağlı olarak uykusunda dolaşma hali, uyurgezerlik nedir sorusu için anlaşılır bir tanımdır.  Kişi eğer uyurgezer ise gece yatağından kalkıp evin içinde dolaşır. Ancak bunu sabah kalktığında hatırlamaz. Kişi uyandığında ya da uyandırıldığında yaptıklarını anımsamaz.

Uyurgezerlik genellikle 4-5 yaşlarında başlar. Çoğunlukla da ergenlik dönemine doğru sona erer. Ancak çok sık olmamakla birlikte yetişkinlikte de uyurgezerliğin devam ettiğine rastlamaktayız.

Uyurgezerlik Neden Olur?

uyurgezerlik neden olur?
uyurgezerlik neden olur?

Bu konuda birçok araştırma yapılmış olsa da uyurgezerlik neden olur, sorusuna henüz bir yanıt bulunmuş değildir. Ancak bu konuda bilim insanlarının güçlü tahminleri söz konusudur. Henüz bilimsel bir kesinliği olmasa da araştırma sonuçları, uyurgezerliğin sebepleri arasında aşağıdaki etkenlerin olduğunu göstermiştir.

 • Çocukları, erken yaşlarda türlü sebeplere bağlı olarak geceleri sık sık uyandırmak doğru değildir. Çünkü araştırmalar bu uyandırmaların, ileriki dönemlerde uyurgezerliği tetiklediğini ortaya koymuştur.
 • Özellikle küçük yaşlarda annesi ve babası tarafından terk edilmiş ya da ailede önemli birinin vefatına tanık olmuş çocuklarda uyurgezerliğe rastlamak mümkündür.
 • Uzun süre uykusuz kalmak, vardiya usulü çalışmak ya da aşırı yorgun olmak da uyurgezerliğe neden olmaktadır.
 • Bulunduğu ortamda kendini güvensiz hissedenlerde ya da depresyon yaşayanlarda da uyurgezerliğe rastlamak mümkündür.
 • Uyku ilaçları ve benzer ilaçların da uyurgezerliğe neden olabileceği güçlü ihtimaldir.
 • Aynı zamanda çevresiyle sürekli çatışma yaşayan, agresif yapılı kişilerde de uyurgezerliğe rastlamaktayız.

Uyurgezerlik Tedavisi Nasıl Yapılır?

"<yoastmark

Genellikle 4 ile 8 yaş arası çocuklarda karşılaştığımız uyurgezerlik, bazı kişilerde yetişkinlikte de devam etmektedir. Uyurgezerlik tedavisi olan bir uyku bozukluğudur. Ancak uyurgezerlik tedavisi nasıl yapılır, diye sormadan önce nedenlerini araştırmak gerekir. Hangi durumlardan kaynaklı olduğunun tespitini yapmak, tedavinin en önemli aşamasıdır.

Tedaviye başlamadan önce hasta yakınlarına durum hakkında bilgi vermek, olası risklerden bahsetmek gerekir. Çünkü uyurgezerlik bazı durumlarda kişinin sadece oda ya da ev içinde dolaşması ve tekrar yatağına dönmesiyle sınırlı kalmaz. Bilinci yerinde olmadığı için uyurgezer kişi kendine zarar verebilir. Bu sebeple uyurgezer kişinin yattığı ortamda onu yaralayacak, kazalara neden olacak cisimleri bulundurmamak gerekir.

Özellikle pencerelerin kilitli olması, oda zemininin yumuşak bir malzeme ile kaplı olması kazaları önlemek adına önemlidir.  Ayrıca uyurgezer kişinin yattığı oda merdivenlerden uzak olursa ciddi kazaları en aza indirecektir.

Ayrıca hastanın yatmadan önce tuvalete gitmesi, doktor önerisi olan ve sinir sistemini etkileyecek ilaçları var ise yatmadan önce kullanması gerekir. Aynı zamanda hastanın yattığı odanın ses izolasyonunun iyi olması oldukça önemlidir. Uyku esnasında onu uyandıracak, uyurgezerliğini tetikleyecek seslerden uzak olmalıdır. Gece NREM uykusunda azalma söz konusu olacağını düşünerek, uyurgezerlere özellikle öğle uykusu tavsiye edilmektedir.

Uyurgezerlik Belirtileri Nelerdir?

uyurgezerlik belirtileri
uyurgezerlik belirtileri

Genellikle erken yaşlarda başlayıp 8-9 yaşlarında son bulan uyurgezerlik, bazı kişilerde ilerleyen yaşlarda da devam etmektedir. Ancak telaş etmenize gerek yoktur. Çünkü uyurgezerliği tedavi etmek mümkündür. Önemli olan uyurgezerlik belirtilerini görmek ve en yakın zamanda uzman doktordan yardım istemektir.

Uyurgezerlik belirtilerini kişinin kendinden ziyade çevresindeki kişiler daha erken fark etmektedir. Dolayısıyla bu konuda şüpheleriniz var ise yakınlarınızdan yardım talep edebilirsiniz. Peki, uyurgezerlik belirtileri nelerdir? Şimdi birlikte inceleyelim.

 • Uykuda uzun konuşmalar yapmak
 • Gece yarısı ya da derin uykudayken yatakta doğrulmak veya oturmak
 • Çok ağır uykuya sahip olmak
 • Uyandıktan sonra bile süren sersemlik, kendine gelememe hali
 • Düzenli uyku uyuyamamak
 • Çocukları erken yaşlarda çok sık uyandırmak
 • Uyku esnasında yataktan kalkıp oda içinde dolaşmak
 • Gece uyanıp tuvalete gitmek, su içmek veya başka rutin işlerle uğraşıp hatırlamamak
 • Sabah olduğunu düşünüp kalkmak elbise giyinip tekrar yatmak
 • Sabah uyandığında kendini başka bir yerde ( salon, diğer oda, kanepe vs.) bulmak
 • Gece yarısı dışarı çıkıp dolaşmak, hatta araba kullanmak vs.
 • Uyurgezerliğin bunlar dışında da belirtileri vardır. Ancak kişi hangi belirtiyi gösterirse göstersin, ortak olan tek davranış hatırlamamaktır. Kişi gece yarısı ya da uyuduktan sonra birtakım şeyler yapıyor ancak hatırlamıyorsa bu en belirgin uyurgezerlik belirtisidir.
Uyurgezerlik Nasıl Geçer?

Nedenleri konusunda henüz ortaya kesin bir sonuç çıkmış olmasa da nelerin tetiklediği konusunda bilgi sahibiyiz. Eğer uyurgezer olduğunuz konusunda endişeleriniz var ise uyurgezerlik nasıl geçer sorusuna cevap aramanız son derece doğaldır. Ancak bu konuda size yardımcı olacak kişi bellidir. En kısa zamanda bir nöroloji uzmanından randevu almanızı öneririz.

Uyurgezerlik İçin Hangi Doktora Gidilir?

uyurgezerlik için hangi doktora gidilir?
uyurgezerlik için hangi doktora gidilir?

Çevrenizdeki insanlar uyurgezer olduğunuzu söylüyorsa ya da sizin şüpheleriniz varsa doktor yardımı almanız gerekir. Ancak çok sık karşılaştığımız bir durum olmadığı için bu konuda kimden yardım isteyeceğimizden birçoğumuz emin değildir. Dolayısıyla uyurgezerlik için hangi doktora gidilir, sorusu cevaplanması gereken bir sorudur.

Hemen söyleyelim, uyurgezerlik durumlarında nöroloji uzmanından randevu almak gerekmektedir. Uzman hekimin kontrolünde uyurgezerlik, tedavisi olan bir uyku bozukluğudur.

Uyurgezerlik İçin Dua

Özellikle çocuklarda rastladığımız uyurgezerlik bir uyku bozukluğudur. Uyurgezerlik neden olur sorusuna birçok cevap verebiliriz. Çünkü uyurgezerlik tek bir sebebe bağlı olarak ortaya çıkan bir durum değildir. Dolayısıyla bu uyku bozukluğundan muzdarip bazı kişiler uyurgezerlik için dua okumak isterler. Ancak uyurgezerlik için bir dua olmasa da sağlıklı, huzurlu bir uyku için okuyacağınız bir dua vardır. Aşağıdaki duayı yatmadan önce okuyarak huzurlu bir uyku ümit edebilirsiniz.

 • Allahüm- me garatin-nücumü ve hede-etil uyunu, ve ente hayyun Kayyumûn lâ-tehüzüke sinetün ve lâ nevmûn, yâ Hayyû yâ Kayyumû ehdi leyli ve enim ayni.

 

ÖNEMLİ!!! Biobilgi.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

Önceki İçerikDoğum Lekesi Neden Olur, Nasıl Geçer?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.