Ürgüp Nevşehir, Gezilecek Yerler ve Oteller

Ürgüp Nevşehir Gezilecek Yerler ve Oteller
Ürgüp Nevşehir Gezilecek Yerler ve Oteller

Ürgüp Kapadokya

Ürgüp Kapadokya, doğal güzellikleri ve tarihi özellikleriyle her yıl, yerli-yabancı birçok turisti ağırlayan, tarih kokan bir bölgemizdir. Erozyon sonucu oluşan peribacaları ile, rüzgar ve yağmurun aşındırmasına bağlı olarak oluşan şekiller birleşince, gidenlerin tekrar gidip görmek isteyeceği güzellikte bir görüntü ortaya çıkmıştır.

Kapadokya bölgesi, Nevşehir ilinde bulunan bir bölge olarak bilinse de, Kırşehir, Niğde, Kayseri ve Aksaray illerini de kapsamaktadır. Ancak turizm açısından en yoğun bölge, Ürgüp Kapadokya bölgesidir. Coğrafi olayların en doğal ve en güzel yansıması olan peribacalarının yoğun olarak bulunduğu bölge, yıllardır ülke turizmine katkı sağlamaktadır.

Kapadokya bölgesi, rüzgar ve yağmur erozyonuna bağlı olarak, tamamen doğal yollarla oluşmuş peribacaları ve aynı sebeplerden dolayı oluşan vadiler ile, eşine az rastlanan, karpostallık bir görünüme sahiptir. Bölgeye tarihi özelliğini veren sebep ise, farklı medeniyetlerin hüküm sürmesidir. Osmanlı, Selçuklu ve Bizans gibi büyük ve güçlü devletler, farklı dönemlerde bölgede hüküm sürmüştür. Her medeniyet, bölgeye kendi kültüründen bir miras bırakmıştır. Farklı kültürlere ait kalıntıların bulunduğu bölge, bu özelliği ile de ayrı bir öneme sahiptir.

Ürgüp Nevşehir
Ürgüp Nevşehir

Ürgüp Kapadokya bölgesi, farklı medeniyetlerin, taşı oyarak yaptığı evler ve kendi inançlarına göre duvarlara oyduğu şekiller ile, doğal oluşumlarla tarihi özelliklerin en güzel şekilde birleştiği ve günümüze kadar özelliklerini koruduğu, bir bölgedir. Bölgede, volkanik oluşumlara bağlı olarak oluşan taş, ilk başlarda yumuşak olduğu için, kolay işlenmekte ve şekillenmekteydi. Bölgede hüküm süren medeniyetler, oluştuğu dönemde yumuşak bir yapı malzemesi olan taşı kolayca şekillendirerek yaptığı binalara, kendi inançlarına göre de, farklı şekiller yapmıştır. İşlendikten sonra, çok sert ve kalıcı bir yapı malzemesi haline gelen taş, yıllarca özelliğinden hiçbirşey kaybetmeden günümüze kadar gelmiştir.

 Ürgüp Nevşehir

Ürgüp, Nevşehir’in 20 km uzağında bulunan, hem yaz hem de kış turizmi açısından her mevsim ziyaret edilen ve yoğun turist çeken ildir. Hasandağı ve Erciyes Dağının püskürttüğü lavlara bağlı olarak oluşan tabakanın rüzgar ve yağmur tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan peribaclarına, o dönemlerde bölgede yaşayan insanlar tarafından içleri oyularak ev ve kiliseler yapılmıştır. Fresklerle süslenen duvarlar, o medeniyetlerin izlerinin, kaybolmadan günümüze kadar gelmesini sağlamıştır. Turistik önemi büyük olan Ürgüp Nevşehir, gezilip görülebilecek yerler açısından da farklı seçenekler sunmaktadır.

Ürgüp Gezilecek Yerler

Tarihi özellikler açısından oldukça zengin olan Ürgüp’te, gezilip görülebilecek birçok bölge bulunmaktadır.

Ürgüpün merkezden başlayan tarih yolculuğu, farklı özelliklerdeki değişik bögelerle, şaşırtıcı bir şekilde devam etmektedir. Tarihi özelliklerini yitirmeden günümüze kadar gelen Ürgüpün merkezinde bulunan Temenni tepesi, Ürgüp gezisinin başlayacağı ilk yerdir. Vecihi Paşa tarafından yapılan bir anıt mezarın bulunduğu tepe, manzara açısından da doyurucudur. Kapadokya sanat ve tarih müzesi de, bölgenin özelliklerini en güzel şekilde yansıtan el sanatlarıyla, bölge hakkında bilgiler veren yapıda bir yerdir. Turasan şarap evi, Nevşehir’in meşhur üzümlerinin usta ellerde işlenerek şarap üretildiği ve saklandığı, yöresel özelliklerde  bir yerdir.

Ürgüp Gezilecek Yerler
Ürgüp Gezilecek Yerler
  • Göreme, doğal yollarla oluşan vadilerle, hem tarih hem de manzara açısından gezenleri doyurucu nitelikte bir bölgedir. Güllüdere vadisi, Güvercinlik vadisi, Zemi vadisi ve aşk vadisi, Kapadokya’da gezilip görülebilecek yerler arasında ilk sıralarda gelmektedir. Özellike güvercinlik vadisi ve aşk vadisi en çok ziyaret edilen turistik yerlerdir. Güvercinlik vadisi adını, vadilerin içine oyulan güvercinliklerde yoğun olarak bulunan güvercinlerden almaktadır. Doğal yollarla oluşan ve değişik medeniyetlere ev sahipliği yapan güvercinlik vadisinde bulunan güvercinler, turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir.
  • Uçhisar, Kapadokya’nın en yüksek noktasıdır. Tüm bölgenin en güzel şekilde görüntülenebildiği Uçhisar, tarih kokan sokakları, kalesi ve yöreye özgü el anatlarının satıldığı küçük dükkanları ile, gidenlerin görmeden gelmemesi gereken güzellikte bir yerdir. Uçhisar kalesi, tüm bölgenin ve gün batımının en güzel şekilde izlenebileceği bir yer olarak, turist akınına uğramaktadır.
  • Ortahisar, Kapadokya’nın kurulduğu günden beri, özelliklerini yitirmeyen köy yaşamının sürdürüldüğü ve tarihi izlerin en çok korunduğu bölge olarak ziyaretçi akınının yoğun olduğu bir yerdir. Dönemin özelliklerine ve imkanlarına uygun olarak inşaa edilen Ortahisar kalesi, Ürgüp gezilecek yerler arasında bulunan önemli bir yapıdır.
  • Avanos, Paşabağ, Devrent vadisi ve Çavuşin Köyü’nün bulunduğu Avanos, bölgenin en eski tarihi özellikliklerini yansıtması açısından, mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Paşabağ, daha çok mantar şekilli ya da şapkalı diye nitelendirilen peri bacalarının yoğunlukta olduğu bir yerdir. Yine bölgede bulunan Devrent vadisi de, daha değişik görünümdeki peri bacaları ile dikkat çeken bir yerdir. Bölgedeki peribacaları, farklı insan ve hayvan şekillerine benzemektedir. Üstelik, deve figürüne ve uzaktan bakınca elini açmış bir rahibeye benzeyen peri bacaları da, görenleri büyüleyecek güzelliğiyle, gezilip görülmesi tasiye edilen yerlerdendir.
  • Mustafapaşa, bölgede hüküm süren medeniyetlerin kültürüne ait farklı yapıların bulunduğu yerdir. Mustafapaşa kasabasında bulunan kiliseler, bölgede uzun süre konaklayan Hristiyanların yaşam tarzına ait bilgiler vermektedir.
  • İbrahim Paşa, Nevşehir açısından büyük öneme sahip bir yerdir. Tarih kalıntıları ve bölgenin kültürel özelliklerine yoğun olarak rastlanan bölgede, bugünkü Nevşehir’in planını çizen Damat İbrahim Paşa Külliyesi bulunmaktadır.
  • Ihlara vadisi, kilise ve kilise duvarlarına oyulan fresklerle, eşi benzeri olmayan tarihi özelliklere sahip bir vadidir. Ihlara vadisi, bölgenin jeolojik durumuna göre, o günün şartlarında yapılan ev ve tapınaklar hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olunabilecek bir yerdir.
  • Yeraltı şehirleri, Ürgüp gezilecek yerler arasında bulunan ve ziyaretçilerine farklı bir deneyim yaşatan ender güzellikteki yerlerden birisidir. Hem gezip görmek hem de konaklamak amaçlı tercih edilebilen yer altı şehirleri, bölgenin kültürel ve jeolojik yapısını yansıtan önemli yapılardır.

Ürgüp Balon Turu

Ürgüp balon turu, doğal oluşumlar ile meydana gelen peribacaları haricinde, Ürgüp’ü farklı kılan bir diğer özelliktir. Meteorolojik koşullar açısından sabah saatlerinde gerçekleştirilen balon turları, vadileri, peribacalarını ve kaleleri yüksekten izleme imkanı vermektedir. Konaklama merkezinden servislerle alınan ziyaretçiler, Ürgüp balon turu ile, Nevşehir gezisini en güzel şekilde tamamlamaktadır. Rüzgar yönüne doğru hareket eden balonlar, peribacaları, kale ve vadilerin görünümüyle birleşince ortaya çıkan görüntü, herkesi büyülemektedir.

Ürgüp Nevşehir
Ürgüp Nevşehir

Ürgüp Otelleri

Ürgüp otelleri, bölgeye gelen ziyaretçilerin, tatillerini en güzel şekilde geçirebilmeleri için gereken donanımlara sahip şekilde hizmet vermektedir. Bölgenin mimari yapısına uygun şekildeki konaklama merkezleri, iç dizaynıyla da yöresel özellikleri yansıtmaktadır. Yöresel özelliklerin haricinde Ürgüp otelleri, günümüz teknolojisine bağlı olarak, misafirlerinin ihtiyaçlarını her anlamda karşılamaktadır. Her bütçeden ve zevkten kişinin aradığı özelliklerdeki konaklama şekline göre istediğini bulabileceği ürgüp otelleri, yöresel yiyecek ve içecekler ile, misafirlerini en güzel şekilde ağrılayacak derecede kaliteli hizmet vermektedir.

Hizmet kapsamı ve kalitesine göre değişen Ürgüp otel fiyatları, her bütçeye hitap etmektedir. Hem yöresel özelliklerle hem de teknolojik donanımlarla Ürgüp otel seçenekleri, Nevşehir gezisini en kaliteli şekilde geçirmek için farklı fiyat aralıklarıyla ziyaretçilere sunulmaktadır. Ürgüp Nevşehir, gerek tarihi yapısı, gerek tarihi yapısına ve doğal özelliklerine uygun mimarisi, gerekse balon turu ve konaklama seçenekleriyle, tatil için tercih edilebilecek güzellikte bir bölgedir.

Önceki İçerikArduino Nedir, Arduino Uno Nedir
Sonraki İçerikIoT (Internet of Things) Nedir, Nesnelerin İnterneti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.