Un Helvası Nasıl Yapılır, Un Helvası Tarifi

Un Helvası Nasıl Yapılır, Un Helvası Tarifi
Un Helvası Nasıl Yapılır, Un Helvası Tarifi

Un Helvası Nasıl Yapılır

Türk mutfağının en eski tatlılarından biri olan un helvası yüzyıllar öncesinden günümüze kadar gelmiştir. Bayramlarda, kandillerde, özellikle perşembe gecelerinde yapılıp misafirlere ikram edilmiş un helvasınını bizim un helvası tarifi ile yedikten sonra tadı damağınızda kalacak.

Bizlerde bu geleneği sürdürerek ara sıra un helvası yapıp sevdiklerimiz ve komşularımız ile paylaşabiliriz. Malzemelerinin oldukça ucuz ve her evde bulunan malzemeler olması avantajının yanında ocağın başında bizi epeyce (yaklaşık yarım saat) tutarak biraz zahmetli olabiliyor. Bunun dışında bir zorluğu yok. Benim çok sevdiğim bir tatlı olan un helvası tarifi mi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu lezzetli ve kolay tarifi denemenizi tavsiye ederim. Un helvası nasıl yapılır:

Un Helvası Tarifi

6-7 kişilik un helvası tarifi için gereken malzemeler:

  • 200 gram tereyağ
  • 3 su bardağı un (1 türk kahvesi fincanı mısır unuda ilave ettim,isteğe bağlı )
  • 1 avuç fıstık
  • 2,5 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı  su
  • 2 su bardağı süt
  • İsteğe bağlı sunum sırasında üzerine ceviz, hindistan cevizi veya tarçın koyabilirsiniz.

Un Helvası Tarifi Yapılışı

İlk önce şerbeti hazırlamak için süt, su ve şekeri bir tencereye koyup kısık ateşte ısıtmaya başlayalım. Şekerler iyice eriyene kadar ısıtalım. Şerbeti yaparken içme suyu kullandıysanız sadece ısıtmanız yeterli ama çeşme suyu kullanınca kaynatmakta fayda var.

Un helvası nasıl yapılır?
Un helvası nasıl yapılır?

Geniş ve derin bir tencereye 200 gram tereyağ, 1 avuç fıstık ile 3 su bardağı unu yavaş yavaş ilave edelim. Unun kokusu çıkana kadar, 20-25 dakikaya kadar kısık ateşte sürekli karıştırarak kavuralım. Bu uzun süren kavurma işlemi un helvası yapmanın tek zor yanı bence ama yediğinizde buna değdiğini anlayacaksınız. Unun kokusu çıkmaya başlayınca ocağın altı orta ateşe açılır ve  rengi koyulaşıncaya kadar sürekli karıştırılarak kavrulur. Bu aşamada karıştırmayı hiç bırakmamak lazım yoksa unu yakabiliriz. Bu işlemde yaklaşık 5 dakika sürüyor. (Kısık ateşte devam ederseniz 15 dakikayı buluyor.)

Un Helvası Tarifi
Un Helvası Tarifi

Arzu edilen karamel rengine ulaşınca ocağın altını iyice kısalım ve  sütlü şerbeti yavaş yavaş kavrulan unun üzerine dökelim. Dökme işlemi sırasında, sıçramalara karşı dikkat edelim ve unun şerbeti iyice çekmesi için tencereyi hızlı hızlı karıştıralım.

Helvamız sıcakken şekil vermesi daha kolay oluyor. Ben dondurma kaşığı ile şekil vermeye çalıştım. Dilerseniz kaşık yada silikon kaplara bastırarakta şekil verebilirsiniz. Afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.