Ültimatom Ne Demek, Ültimatom Vermek Nedir

Ültimatom Ne Demek, Ültimatom Vermek Nedir
Ültimatom Ne Demek, Ültimatom Vermek Nedir

Ültimatom Nedir

Ültimatom, son zamanlarda önemi daha da ortaya çıkan ve sık duyulan kelimelerden birisidir. Siyasi gündemin oldukça hareketlendiği şu dönemde, haber programlarında sıklıkla duyulan bu kelime, diplomatik ilişkilere yönelik devletlerin birbirlerine  verdikleri verdikleri mesajlardır. Ültimatom nedir?

Daha ayrıntılı açıklayacak olursak; uluslararası alanda, bir devletin kendi çıkarları doğrultusunda, diplomatik ilişkide bulunduğu diğer devlete, isteklerini verilen sürede ve itiraz edilmeden yerine getirilmesine yönelik mesaj vermesidir. Ültimatom, herhangi bir itiraz, kabullenmeme veya mesaj veren tarafın isteklerini yerine getirmeme gibi durumlara meyil vermemektedir. Yani, ültimatomun mesajı alan devlet tarafından kabullenilmemesi durumunda, savaş riski doğmaktadır.

Deklare ne demek?

Ültimatom Ne Demek

Aslında ültimatomun temel anlamı, herhangi bir konuda anlaşmaya varamayan devletlerden birisinin diğerine, isteklerini koşulsuz olarak yerine getirmesi, aksi takdirde savaş çıkmasının kaçınılmaz olduğu şeklindedir. Ancak, günlük yaşamda halk arasında da çoğu zaman bu kelimenin kullanıldığını görmekteyiz. Farklı statülerden insanların birbirleriyle ilişkilerinde ”bana ültimatom verme” şeklinde tabirlerini çok duymuşuzdur.

Bu bağlamda herkesin aklına doğal olarak ültimatom ne demek sorusu gelmektedir. Halk arasında kullanımının temeli de, yukarıda bahsedilen anlamına dayanmaktadır. Yani, kişilerin birbirlerine kendi isteklerini kabul ettirmeye çalışması, bu konuda herhangi bir karşı koymayı kabullenmemesi demektir. Burada önemli olan bu sözcüğün tehdit içerikli bir anlama gelmesidir. Bir kişi veya devletin, karşısındakinden isteklerini itirazsız olarak yerine getirmediği takdirde, ortaya çıkacak olumsuz olaylara dair bir tehdit etme durumunu anlatmak için kullanılmaktadır.

Misilleme ne demek?

Ültimatom Vermek

Ültimatom vermek, özellikle uluslararası ilişkilerde, belirli bir üstünlüğe sahip devletin, diğer devlet veya devletlerden uymasını istediği kuralları belirtmesidir. Bunun kesin bir dille yapılması ve hiçbir şekilde kuralların hafifletilemeyeceğinin belirtilmesi, ültimatom nedir sorusunun cevabıdır. Devletlerden birisinin, gergin ilişkide bulunduğu diğer devlete, kendi isteklerini kabul ettirmek amacıyla kullandığı iletişim biçimi, ültimatom vermek olarak açıklanmaktadır. Devletlerin birbirlerine karşı siyasi açıdan nasıl bir yol izleyeceği de, ültimatom vererek Dünya’ya bildirilir. Ültimatomun önemi, daha çok tehdite yönelik olmasından kaynaklanmaktadır. Çünkü bir devlet, karşısındaki devlete ültimatom vererek, ondan istediklerinin hiçbir şekilde itiraz edilmeden yerine getirilmesini talep etmektedir.

ültimatom vermek nedir
ültimatom vermek nedir

Bu sözcük, uluslararası ilişkiler için, kesin bir mesaj içerir. Devletler anlaşmaya varamadıkları durumlarda, birbirlerine niyetlerini ve isteklerini bu kelime ile belli ederler. Karşısındaki devlet bu isteklere uymadığı takdirde, savaş riski doğmaktadır. Bu kelimenin anlamı, bir devletin diğer bir devlete kendi isteklerini kesin olarak kabul ettirmek için yaptığı son bildiri şeklinde de açıklanabilir. Kesinlik ve tehdit anlamı taşıdığından, bu sözcüğün kullanımı günlük yaşama da yansımaktadır. Herhangi bir konuda anlaşmaya varamayan taraflar, birbirlerine farklı konularda isteklerini kabullendirmek için ültimatom vermektedirler.

Kısaca ültimatom nedir sorusunun cevabı; devletlerin birbirlerinin istediklerini erine getirmediği takdirde, itiraza meyil vermeden karşı tarafa verilen son şanstır. Aynı şekilde, taraflar arası anlaşmazlıkların tek tarafın üstünlüğüne bağlı olarak çözülmek istenmesi durumunda halk arasında da kullanılmaktadır.

Önceki İçerikOmara Portuondo Kimdir, Kısaca Hayatı
Sonraki İçerikUber Taksi Nedir, Nasıl Kullanılır, Ücreti Ne Kadar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.