Uber Taksi Nedir, Nasıl Kullanılır, Ücreti Ne Kadar

Uber Taksi Nedir, Nasıl Kullanılır, Ücreti Ne Kadar
Uber Taksi Nedir, Nasıl Kullanılır, Ücreti Ne Kadar

Son günlerde onlarca kişi tarafından Uber taksi nedir sorusu akılları kurcalamaktadır. Uber taksi nedir diye soranlara açıklamak gerekirse;

Uber Taksi Nedir

Dünya’nın yüzlerce kentinde yoğun olarak kullanılan Uber Taksi yaklaşık 3-4 yıldır Türkiye’de hizmet vermektedir. Uber firması 2008 senesinde iki arkadaş tarafından ortaya atılan bir fikir üzerine kurulmuş olan ve günümüzde tek tuş ile ayağınıza kadar bir araç gelmesini sağlayan bir servis hizmetidir.

Bir uygulama aracılığıyla ile kullanılabilen uber taksi servisi, araç ihtiyacı olan kişiler uygulamadan kendilerine en yakın olan şoförü bularak araç ihtiyaçlarını kolayca giderebilmektedirler. Ancak bu hizmet normal taksiler gibi farklı araba modelleri ve plakaları aksine normal arabalar ile sürdürülmektedir. Son zamanlarda da taksi hizmeti sağlayan onlarca kişi tarafından bu hizmet büyük tepkiler ile karşılaşmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Uber, Dünya genelinde 50’nin üzerinde ülkede 300’den fazla şehirde hizmet vererek oldukça geniş çaplı bir başarıya ulaşmıştır ancak neredeyse hizmet verdiği tüm ülkeler tarafından tepki çekmektedir. Bunun temel sebebi ise ülkelerde zaten bu hizmeti gerçekleştiren taksilerin olmasıdır. Bu sistem taksiler ile aynı görevi görürken hem özel plaka kullanmamakta hem de vergi ödememektedir. Ayrıca Uber taksi hizmeti normal taksilere kıyasla daha ucuz fiyatlarda çalışmalar gerçekleştirmektedir. Bu sebeplerle pek çok ülke Uber’i yasaklama kararı almıştır ve ülkemizde de neredeyse bu evreye gelinmiştir.

Uber Taksi Nasıl Kullanılır

Uber taksi nasıl kullanılır sorusu Uber hakkında en çok merak edilenlerden biri. Öncelikle bu hizmetten faydalanabilmek için Uber uygulamasının kişiler tarafından telefonlarına uygulama marketleri aracılığıyla indirilmesi gerekmektedir. Uygulamanın indirilmesinin ardından ise uygulamaya kayıt olunması gerekir. Kayıt işlemini ise kişiler isterlerse telefon numaraları aracılığıyla isterlerse de e-posta hesapları aracılığıyla gerçekleştirebilirler. Kayıt işleminin de tamamlanması ile kullanıcılar elektronik cihazları aracılığıyla Uber uygulamasının ana ekranında bulunan haritayı kullanarak araç çağırabilirler.

über taksi nedir
über taksi nedir

Araç çağırmak için yapılması gereken tek şey telefondaki uygulamanın ana ekranında yer alan haritaya girilmesi ve buradan konumun belirlenmesidir. Konumunu belirten ya da gidecekleri yeri aratarak haritadan işaretleyen kimseler Uber aracını çağırırlar. Uber araçlarını çağırabilmek için bu kolay işlemleri gerçekleştirmek gerekmektedir. Ayrıca Uber bünyesinde 3 farklı araç tipi bulunmaktadır. Uber Taxi, Uber XL ve Uber Black olmak üzere 3’e ayrılan bu araç tiplerinden herhangi biri isteğe göre çağırılabilir.

Uber uygulaması aracılığıyla aracın çağırılmasının ardından araç çağırma ekranı üzerinde sürücü ile eşleşme sağlandığına dair bilgiler yer alır ve burada araç hakkında bilgiler gösterilir. Bu bilgiler plaka, sürücü ismi, sürücünün fotoğrafı ve sürücünün daha önceki hizmetlerinden elde etmiş olduğu puanından oluşmaktadır. Buradaki bilgiler eğer araç çağıran kişiyi tatmin etmez ya da hoşuna gitmez ise araç çağırma talebi iptal edilebilir, ancak bu işlem ücretlidir. Aracın gelme süresi aracın size uzaklığına ve talep sayısına göre değişkenlik gösterse de ortalama 10 dakika içerisinde belirtilen konuma ulaşır.

Uber Taksi Ücreti Ne Kadar

Bu hizmetten son dönemde fazlasıyla faydalanılmasından anlaşılacağı üzere Uber araçlarının ücretlendirmeleri gayet makul fiyatlardan oluşmaktadır. Bu hizmeti sağlayan taksilere kıyasla ücretler oldukça düşüktür. Uber XL araç modelinden örnek verecek olursak bu aracın açılış ücreti 8 TL‘dir ve dakika başına 0,35 kuruş, KM başına ise 2,5 TL ücretlendirme gerçekleştirir. Bunların dışında kullanıcının ödemesi gereken en düşük tutar 15 TL‘dir. Yani eğer araç 15 TL‘lik bir yol gitmese bile 15 TL’den daha az bir ücret almamaktadır. Araçların çağırılma talebinin ardından iptal edilmesi durumunda ise ödenen ceza ücreti yine 15 TL’dir.

Uber Taksi – Taksi Gerilimi

Her ne kadar tüm Dünya üzerinde önde gelen ülke ve şehirlerde bu hizmetten faydalanılıyor olsa da uzun yıllardır hizmet vermeyi sürdüren ve daha yaygın bir kullanıma sahip olan taksiler de bu sektörde ağırlığını ortaya koymaktadır. Son günlerde de taksi ve Uber hizmetleri arasında büyük gerginlikler yaşanmaktadır. Bu gerginliklerin ve sorunların temelinde ise taksilerin büyük bir hizmet ağına sahip olduğunu, bu sebeple de yüklü miktarlarda plaka ücreti ödediklerini belirtmeleridir. Ayrıca taksi hizmetleri tarafından az sayılamayacak derecede vergiler de ödenmektedir. Uber hizmetinin ise herhangi bir özel plakaya ihtiyaç duymuyor olması, bunun yanı sıra herhangi bir vergi ücreti ödemiyor olması taksicileri kızdırmaktadır. Çünkü eskiden taksi hizmetinden faydalanan pek çok vatandaş daha uygun fiyatlarda olan ve lüks araçlardan oluşan Uber hizmetine geçiş yapmaktadır. Bu hizmetin hem bu şartlar altında çalışma gerçekleştiriyor olması hem de taksi hizmetine nazaran daha çok ilgi görmesi bu gerginliklere yol açmıştır.

Uber Taksi İle İlgili Planlamalar

Ülkemiz genelinde de Uber hizmeti bu şartların göz önünde bulundurulması ile bir anlamda yasaklandı. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur’un geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalar da bu hizmetin yasaklanmasında etki göstermiştir. Bunun dışında şu ana kadar korsan taksi ve Uber dahil olmak üzere 5000-6000 araca idari ceza uygulanmıştır. Ancak cezalar doğrultusunda Uber araçları da dahil olmak üzere herhangi bir trafikten men cezası uygulanamamaktadır. Bundan dolayı bu hizmet şu ana kadar herhangi bir büyük tehlike yaşamadan hizmetine devam etmeyi başarmıştır. Bundan sonraki dönemde ise ceza gerektiren araçlara sahibi kim olduğu bakılmaksızın trafikten 30 gün men cezası uygulanabilecek. Yapılması planlanan bu yasal düzenleme sonucunda bu hizmetteki araçlar korsan taksi konumunda yargılandığı vakit para cezasının aksine trafikten 30 günlüğüne men cezası alacak. Ayrıca kullanan kişilerin araçların sahibi olup olmadığına bakılmayacak. Çünkü şoförlerin araç sahibi olmamasından dolayı araçlara gereken ceza şu ana kadar uygulanamıyordu.

Uber Taksi Hizmetine Ne Olacak

İlerleyen günlerde bu hizmet hakkında pek çok yapılacağı düşünülen uygulama şu an için akılları meşgul ediyor. İstanbul’da yaşayıp da normal taksi hizmetinden memnun olmayanlar için bu hizmet oldukça faydalı olmuştur. Hem kullanım açısından estetik ve kolay gelen Uber hizmeti, sağladığı konfor ve ucuzluktan dolayı da onlarca vatandaşı kendisine müşteri edinmişti.

Ancak son zamanlarda taksicilerin hem kendilerince hem de yasalarca haklı isyanı üzerine bu hizmetin geleceği şu an için pek parlak gözükmüyor. Ayrıca bu durum sadece Türkiye sınırları içerisinde değil tüm Dünya genelinde yaşanmaktadır. Pek çok ülkede de bu hizmete karşı yasal olmayan yollarla taksicilik yapmasından dolayı tepkiler gösterilmektedir. Bu nedenle Uber firması için gelecek hakkında yeni planlamalar yapılması şart. Aksi takdirde pek çok ülke tarafından hizmetine son verilecek.

Ülkemiz için bu hizmetin yakın zamanda sonlandırılacağına dair güçlü fikirler ve söylentiler var. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü gibi pek çok önemli makamdan temsilcilerin katılımıyla yapılan toplantılarda yetkisiz yolcu taşımacılığı adı altında bir yasal düzenleme ihtiyacı olduğu belirlendi. Çok yakın zamanda gerçekleştirilmesi beklenen yasal düzenleme aracılığıyla korsan taksi adı altında hizmet veren araçlar trafikten 30 gün men edilecekler.

Uber hizmeti altında çalışan araçların bu yasal düzenlemeye takılacak olmasından dolayı ya Uber firması yeni bir döneme kapılarını açarak yasal olarak çalışmalarına devam edecek ya da ülkemiz sınırları içerisinde zor günleri yaşamaya başlayacak. İlerleyen süreçte ise ülkemizdeki hizmetine son vermesi sürpriz olmayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.