Twitterda TT Listesine Nasıl Bakılır, TT Nedir

Twitterda TT Listesine Nasıl Bakılır, TT Nedir
Twitterda TT Listesine Nasıl Bakılır, TT Nedir

Twitter TT Nedir

Twitter TT veya tt, Twitter sosyal medyası tarafından kullanılan ve İngilizce yazılımı  “Trending Topics” olan kelimelerin baş hafleridir. Türkçe karşılığı “popüler konular” anlamına gelmektedir. Twitter’daki trendler, kimlerin takip edildiğine ve bulunulan yere göre güncel konuları izleyen bir algoritma tarafından tespit edilir. Bu algoritma, Twitter’da tartışılan en yeni tartışma konularını keşfedilmesine yardımcı olmak için, bir süredir ya da günlük olarak popüler olan konular yerine, şu an için popüler olan konuları tanımlar.

Twitter kullanımında dikkati çeken diğer bir konuda “# Işareti ne anlama geliyor?” sorusudur. Bazı trendlerin (eğilimlerin) kelime veya kelime öbeğinden önce # işareti bulunmaktadır. Buna hashtag denir (hashtag nedir) ve bir konuyla ilgili olarak onları işaretlemek için özellikle Tweets’e dahil edilir, böylece insanlar aramadaki sohbeti izleyebilirler.

Trendlerle ilgili olan Tweets sayısı, algoritmanın trendleri sıralarken ve belirlerken göz önünde bulundurduğu faktörlerden sadece biridir. Algoritmik olarak, trendler ve hashtagler aynı konuyla ilişkiliyse birlikte gruplandırılır. Örneğin, #MondayMotivation ve #MotivationMonday her ikisi de #MondayMotivation tarafından temsil edilebilir.

Twitter Trend Ne Demek

Twitter mikroblog sitesi herhangi bir zamanda Twitter kullanıcıları tarafından en çok tartışılan konuları belirlemek için bir algoritma kullanmaktadır. En popüler konular “trend olan konular” olarak bilinir. Önemli dünya etkinlikleri, uluslararası spor sonuçları ve popüler ünlülerle ilgili haberler Twitter sitesinde yaygın olarak “trend” olan öğeler arasındadır.

twitter tt listesine nasıl bakılır
twitter tt listesine nasıl bakılır

Birçok Twitter kullanıcısının aynı konular hakkında aynı anda tweet atması yaygındır. Twitter’ın trend algoritması, bu popüler konuları tweetlerde sıkça dile getirilen kelimeleri veya kelime öbeklerini seçerek ederek tespit eder. Twitter, kullanıcının Twitter ana sayfasındaki en güncel 10 başlığı listeler. Trend olan konuyu içeren son tweetlerin bir özetini görüntülemek için “Trendler” listesindeki herhangi bir konu tıklanabilir. Buna, yalnızca takip etmek istenilen kullanıcılar değil, tüm Twitter kullanıcılarının tweet’leri de dâhildir.

#tbt nedir

Twitterda TT Listesine Nasıl Bakılır

Peki bu Twitterda TT listesine nasıl bakılır? Twitter’ın mobil uygulamalarında, Keşfet sekmesinin  trendler bölümünde listelenen trendleri bulabilirsiniz. Masaüstü bilgisayar veya dizüstü bilgisayarda twitter.com’da oturum açıldığında, Ev zaman çizelgesi, Bildirimler, arama sonuçları gibi pek çok yerde tendler listelenmektedir.

twitter.com, iOS veya Android hesabında oturum açıldığında, bulunulan yere ve kimin takip edildiğine bağlı olarak trendler kullanıcı için belirlenir. Kişiselleştirme sekmesinden bağımsız olarak trendlerde görünecek pek çok dünya ve yerel haber etkinliği ve sohbeti olacaktır. Buna göre, twitter.com, iOS ve Android için trend ayarları nasıl yapılır;

 • twitter.com adresinden trendleri görüntüleme: Belirli bir konumun trendlerini görmek için trendler kutunuzdaki Değiştir sekmesi tıklanır. Bulunulan yere ve kimin izleneceğine göre uyarlanmış eğilimler korunabilir veya yakındaki bir konum veya arama konumlarını seçmek için Değiştir sekmesi seçilebilir.
 • iOS için Twitter üzerinden trend ayarları yapma: iOS işletim sistemli cihazlarda tred ayarları aşağıdaki sıraya göre yapılır
 1. Üst menüde görüntü simgesi seçilir.
 2. Ayarlar ve gizlilik, sonra İçerik tercihleri seçilir.
 3. Keşfet altında Eğilimler’e tıklanır.
 4. Kişiselleştirilmiş trendleri açmak ve almak için kaydırıcı Eğilimler’in yanına sürüklenir.
 5. Özellik devre dışı bırakıldığında, Konumu değiştir’e dokunarak konum ayarları değiştirilebilir. Arama kutusuna istenilen trendler yazılarak seçim yapılabilir.
 • Android için Twitter üzerinden trend ayarları yapma:
 1. Üst menüde, bir gezinme menüsü simgesi  veya profil simgesini görünür. Sahip olunulan bu simgeye dokunulur ve Ayarlar ve gizlilik seçeneği belirlenir.
 2. İçerik tercihleri tıklanır.
 3. Keşfet seçeneği altında, Eğilimler’e seçeneği seçilir.
 4. Kişiselleştirilmiş trendleri açmak ve almak için kaydırıcıyı Eğilimler sekmesinin yanına sürüklenir.
 5. Özellik devre dışı bırakıldığında, Konumu değiştir’e dokunarak konum değiştirilebilir. Arama kutusuna istenilen trendler için konum yazılır veya listeden seçim yapılabilir.

Eğer tercih edilen ülke veya şehri bulunamazsa, bu, bir liste oluşturmak için o coğrafi alandan yeterli sayıda Tweet alınamadığı anlamına gelmektedir. Bu durumda Gelişmiş Twitter arama operatörlerini kullanarak herhangi bir konuda yerel Tweetlere bakılabilir.

Bir Trende Nasıl Dâhil Olunur

Twitterda TT listesine nasıl bakılır sorusunu cevapladıktan sonra gelelim bu trendlere nasıl dahil olunur sorusuna. Trendler listesinde görünülen şekliyle tam bir kelime veya kelime öbeği içeren bir Tweet yayınlanması yeterlidir. Bu belirli trendler hakkında Tweeting yapan çok sayıda kullanıcı nedeniyle, aramada her zaman kullanıcının belirlediği Tweet’i bulamayabilir, ancak takipçiler her zaman kullanıcının Tweet’lerini görecektir.

Trend Kullanımı İçin Belirlenmiş Kurallar Var Mıdır

Twitter’da sağlıklı tartışmaları teşvik etmek için birtakım trendler istenmemektedir. Bu durum aynı zamanda belirli bir içeriğin trend olmasının engellenebileceği anlamına gelir. Bunlar şunlardır:

 • Küfür veya yetişkin / grafik referans içeriği.
 • Irk, etnik köken, ulusal köken, cinsel yönelim, yaş, cinsiyet kimliği, cinsiyet, dini aidiyet, engellilik veya hastalık temelinde nefreti teşvik eden içerik.
 • Twitter kurallarını ihlal eden içerik.

Bazı durumlarda, içeriğin habere uygunluğunu veya potansiyel ihlalleri değerlendirirken kamu yararına olup olmadığı da dikkate alınabilir. Bu durumlarda, içerik platformunda trend olmaya devam edebilir.

Karma etiketi veya içeriğin trend olan konular listesinde görünmesi engellense bile, Twitter’daki içeriğin konusundaki görüşmelere hala erişebileceği unutulmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.