Türkiyede Kışın Gidilecek Yerler, Kışın Nereye Gidilir

Türkiyede Kışın Gidilecek Yerler, Kışın Nereye Gidilir
Türkiyede Kışın Gidilecek Yerler, Kışın Nereye Gidilir

Türkiyede Kışın Gidilecek Yerler

Büyük bir çoğunluk tatil dendiği zaman deniz, güneş ve kum ister. Ama bir kısım insanlar kış tatilini tercih eder. Kış tatili ise doğal olarak kar ve kayak demektir. Bu nedenle kışın gidilecek yerler sorulduğunda bu insanlar yakın çevrelerinde bulunan kayak merkezlerini bir çırpıda sayabilirler. Biz de bu yazımızda tatilini kış aylarında kullanmak isteyenler için kışın nereye gidilir sorusuna cevap aradık.

Kış tatili yapmanın birçok avantajı bulunmaktadır. İş yaşamında kış mevsimi yoğun çalışma temposunun olduğu bir dönemdir. Bu tempo içinde kısa bir dinlenme ancak kış tatili ile mümkündür. Kayak yapmasını bilmeyenler için bile havanın temizliği, karın beyazlığı ve güneşin yakıcılığı tam bir ruhsal dinlenme imkanı verir. Şömine ateşi karşısında geçirilecek saatler büyük mutluluktur.

Türkiyede Kışın Nereye Gidilir

Kış tatili mutlaka kayak ve kar demek değildir. Açık olan yazlık tesislerde kalabalıktan uzak, sessiz ve sakin bir dinlenme imkanı da eşsizdir. Üstelik sezona göre çok daha ekonomik olacaktır. Kış tatilinde güney kıyılarında olmak, kış ortasında yazı yaşamak gibi olabilir. Kışın nerelere gidilir arayışında, tercihler ön planda olacaktır. Kar ve kayak yapmaktan hoşlanan kişiler elbette kayak merkezlerine koşacaktır. Ancak kaplıcalardan hoşlanan kişiler termal merkezlere ve kaplıca bölgelerine gitmek isteyecektir. Sessizlik ve sakinlik arayışında olan kişiler, daha ılıman güney sahillerine inecektir. Kültür gezilerinden hoşlanan ve tarihi koklamak isteyen kişiler için ülkemiz tam bir cennet.

Kışın Gidilecek Yerler
Kışın Gidilecek Yerler

İlkbaharda gidilecek yerler için tıklayın.

Kışın Gidilecek İstanbul’a Yakın Yerler

Uzmanlara göre uzun süre aynı tempoda çalışmak, üstelik stresli bir çalışma ortamında bulunmak, insanların ruh durumuna ve psikolojisine ciddi zararlar vermektedir. Depresyona girmemek ve daha sosyal olabilmek için, yıllık izinlerin mümkün olduğunca ikiye bölünmesi ve bir kısmının kışın kullanılması öneriliyor. Özellikle İstanbul gibi iş stresi yanında ulaşım stresinin de ağır bastığı ve trafikte uzun süre geçirildiği büyük şehirlerde çalışanlar için kışın tatil yapmak, ruh sağlığı bakımından çok önemli olmaktadır. Bu insanlar için kışın gidilecek İstanbul’a yakın yerler arasında birinci sırada Kartepe gelmektedir.

Kartepe, İzmit Samanlı Dağları ile yüksek Kocaeli Platosu arasında yer alıyor. Bu bölge Asya ile Avrupa arasında tarih boyunca ticaret yollarının, İpek Yolu’nun, göç yollarının ve askeri seferlerin üzerinde önemli bir uğrak noktası olmuştur. Kartepe zirvesi yoğun kar yağışı almaktadır ve yaklaşık 10 yıl kadar önce bir kayak merkezi haline getirilmiştir. Kartepe, kışın gidilecek yerler arasında harika bir kış turizmi alanı, diğer mevsimler ise harika bir doğa yürüyüşü alanı haline gelmiştir. Özellikle kışın, beyaz ile yeşilin birarada bulunduğu, İstanbul’a bu kadar yakın başka bir yer bulunamaz.

Kartepe’nin eteklerinde yer alan Maşukiye ise kışın gidilecek yerler arasında yer alan ayrı bir cennettir. Ormanların içinden gelen dere, yer yere küçük çağlayanlar oluşturur. Dere boyunca çevrede piknik alanları ve alabalık lokantaları yer almaktadır. Maşukiye çok geniş ağaç türlerine ve bitki örtüsüne sahiptir. Maşukiye demek, doğa, yeşillik ve huzur demektir. Kuşların ve akan suyun sesleri eşliğinde yürüyüş yapmak, birşeyler yemek içmek keyif vermektedir.

Kışın gidilecek İstanbul’a yakın yerler arasında ikinci sırada Oylat bulunmaktadır. Bursa’nın İnegöl ilçesinde, yemyeşil bir vadinin içine saklanan Oylat, aslında bir kaplıca bölgesidir. İstanbul’a yaklaşık 160 km mesafededir. Bizans döneminde de Oylat kullanılıyormuş. Çevrede bugüne ulaşan tarihi kalıntılar var. Merkezden yukarılara uzanan ve meşe, kestane, çam ve ıhlamur ağaçları ile kaplı yürüyüş yolu, ülkemizin en güzel yürüyüş yollarından biridir. Yol boyunca ahşap köprüler bulunuyor. Özellikle sonbaharda, düşen yaprakların yarattığı renk cümbüşü nefes kesiyor. İki saatlik yürüyüşün sonunda Oylat Şelalesi var. Sular 15 metreden düşüyor ve burada tam bir dinginlik ve huzur var.
Kaplıca bölgesine yaklaşırken sağda bulunan Oylat Mağarası, ülkemizdeki üçüncü büyük mağaradır ve vadiye saklanmış gibidir. İki kattan oluşan mağaranın uzunluğu 700 metre civarındadır ve hala ulaşılacak derinliklere sahiptir. Oylat, kışın nereye gidilir diyenlerin mutlaka değerlendirmesi gereken bir yer.

Kışın Gidilecek İzmir’e Yakın Yerler

İzmir Ege bölgesinde sıcak iklime sahip bir şehirdir. Ancak burada kışın kayak yapmak isteyenler için Bozdağ kayak merkezi bulunuyor. Çok değil, sadece 130 km bir yolu göze alanlar, kışın kendilerini bir anda bembeyaz karların içinde bulabilir. Bozdağ antik bir yerleşim bölgesidir aynı zamanda. İlkçağda Lidyalılar tarafından kurulan kent karakol görevi yapıyormuş. Daha sonra Persler’in eline geçmiş. Fatih Sultan Mehmet şehzadeliği zamanında yazları Bozdağ’a gelir ve Molla Gürani’den ders alırmış.

Özellikle yazın Bozdağ oldukça serin bir havaya sahiptir. Kışın ise, Bozdağ, Ege bölgesinin Uludağı olarak anılmaktadır. Buradaki kayak merkezi 1998 yılında açılmıştır. Kısaca kışın gidilecek İzmir’e yakın yerler arayan İzmirliler için Bozdağ harika bir tatil imkanı sunmaktadır. Ayrıca her yıl Şubat ayında Bozdağ’da, dağcılık şenlikleri yapılıyor.

Kışın sakinlik arayanlar içinse kışın gidilecek İzmir’e yakın yerler arasında Didim bulunuyor. Aşırı kalabalık ve gürültülü yaz sezonunun aksine, Didim kış mevsimi sessizlik ve dinginlik arayanlara eşsiz bir tatil fırsatı sunuyor. 100 km’yi bulan sahil şeridi üzerinde çok sayıda koya sahip olan Didim’de kışın yapılacak en güzel şey, güneşli bir günde tekne turu yapmaktır. Bu arada Ege bölgesinin bütün dünyada bilinen plajlarından biri olan Altınkum, buradadır. Didim, antik dönemde de önemli bir yerleşim merkezidir ve dönemin bilgeleri, filozofları, şehir planlamacıları, matematikçileri ve tarihçileri bu çevrede yaşamıştır. İlk kurulduğu zaman deniz kenarında olan kent, zamanla kıyıdan uzak kalmıştır.

Yakındaki Bafa Gölü de aslında Ege Denizi’nin bir koyudur. Menderes Nehri’nin alüvyonları ile zamanla denizle ilişkisi kesilmiş ve göl haline gelmiştir. Gölde çok sayıda kuş türü barınmaktadır ve uluslararası alanda önemli kuş bölgelerinden biridir. Bafa Gölü kıyı bandı ve çevresindeki antik kentler ve arkeolojik eserler koruma altına alınmıştır.

Sonbaharda gidilecek yerler için tıklayın.

Kışın Gidilecek Ankara’ya Yakın Yerler

Ankara’nın ve çevresinin kışı da güzeldir. Burada yaşayanlar, kışın gidilecek Ankara’ya yakın yerler konusunda fazla sıkıntı çekmezler. İşte bunlardan biri Ilgaz Kayak Merkezi’dir. Bu merkez kışın gidilecek yerler arasında harika bir tatil tercihidir. Ankara’ya 210 km uzaklıkta bulunan Ilgaz Dağları, Orta Karadeniz bölgesinde, Çankırı ve Kastamonu illerinin arasında yer alır. Kayak merkezi, dağın kuzeyindedir. Yüksekliği 2000 metre olan Ilgaz Kayak Merkezi’nin bulunduğu alan köknar ormanları ile kaplıdır. Kayak yapanlar müthiş bir manzaranın içinde kalırlar.

Kayak yapmayanlar için dolaşmak ve kayakçıları izlemek için uygun yerler bulunuyor. Kar kalitesinin, acemiler ve kayak yapmaya yeni başlayanlar için çok uygun olduğu söyleniyor. Kar yağışı genelde Aralık ayı ortalarında başlıyor ve Nisan ayı ortalarına kadar devam ediyor. Yani yılın ilk üç ayı, kayak meraklıları için çok uygundur. Kayak merkezi içinde ve çevresinde konaklama tesisleri var.

Kayak düşünmeyenler içinse Kapadokya kışın gidilecek Ankara’ya yakın yerler arasında önemli bir alternatiftir. Bütün turizmciler Kapadokya’nın bir de kışın görülmesi konusunda aynı fikirdedirler. Buradaki peri bacaları oluşumunun kar altındaki görüntüsü gelenlere unutulmaz anlar yaşatmaktadır. Ulaşım yaklaşık üç saat sürüyor.

Göreme Milli Parkı, Göreme Açık Hava Müzesi, Kapadokya Mağaraları, Paşabağları, Güvercinlik Vadisi, Uçhisar Kalesi, Kaymaklı Yeraltı Şehri ve Derinkuyu Yeraltı Şehri, her biri ayrı ayrı görülmesi gereken noktalardır. Bir de balon ile uçmak ve bütün Kapadokya’yı havadan görmek ve gün doğumunu izlemek unutulmaz bir deneyim. Son yıllarda yaşanan kazalar yüzünden endişeler artsa da işini profesyonel olarak yapan balon firmalarına güvenmek gerek.

Bu arada bir miktar yol daha göze alınırsa, Ihlara Vadisi mutlaka görülecek yerler arasındadır. 400 kadar basamakla inilen vadinin içinden buz gibi suları ile Melendiz Çayı akar. Vadinin derinliği yer yer 120 metreyi buluyor. Vadi içinde çok sayıda kilise bulunuyor. Ancak bunlardan çok azı bugüne ulaşmış durumda. Bunlar altıncı yüzyılda yapılmış. Bu bölge Hristiyanların inanışı açısından önemli bir din merkezidir. Bugün de ihtişamı farkedilen Saint Georges Kilisesi’nde bulunan süslemelerde, Selçuklu Sultanı’na ait olduğu sanılan figürler bulunuyor. Kilisenin yapımı sırasında Sultanın yardım ettiği düşünülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.