Türkiyede İlkbaharda Gidilecek Yerler

Türkiyede İlkbaharda Gidilecek Yerler
Türkiyede İlkbaharda Gidilecek Yerler

İlkbaharda Gidilecek Yerler

Tatil yapmak bir lüks olmaktan çoktan çıkmış durumda. Çalışan insanlar için gerçekten bir ihtiyaç. Tatil yapmak, insanların ruh sağlığı, düşünce yapısı ve yaşamı üzerinde büyük kazançlar sağlamaktadır. Herşeyden önce sıkıntı ve stresten uzaklaşmak en büyük yararı. İş yaşamını bir kenara koymak ve yarattığı stresten kaçmak için en güzel fırsat. Ya da yaşamın tekdüzeliğinden sıyrılmak için. Hatta sevdiklerine daha fazla zaman ayırmak için. Yaz tatili dışında da kaçamak tatil yapmak isteyenler için ilkbaharda gidilecek yerler nereleridir okuyucularımız için derledik.

Eskiden olsaydı insanlar tatil için yaz mevsimini iple öyle çekerdi ama artık öyle değil. Her mevsimin tatil yapmak için kendine özgü güzellikleri var. Turizm anlayışının değişmeye başlaması ve tesislerin her mevsime yönelik aktivitelerinin giderek artması ile birlikte, alternatif tatil anlayışı da daha fazla talep görmeye başlamıştır. Bu nedenle kışın soğuk ve kasvetli günlerinden sonra ilkbaharda gidilecek yerler aranmaya başlanırsa, oldukça çok ve farklı seçenekler bulunmaktadır.

İlkbaharda Nerelere Gidilir

Güneş sıcaklığını daha fazla hissettirdiği ve yazın kapısı aralandığı için ilkbaharda tatil yapmak heyecan vericidir. Doğanın uyandığında tanıklık etmek, ağaçların yaprak verdiğini, çiçekelerin renklendiğini görmek apayrı bir duygudur. Deniz tutkunları için erken bir mevsim, kar tutukunları için artık kapanmak üzere olan bir mevsimin arkasından, ilkbaharın kendine özgü kokusunu, rengini, havasını, kısaca tadını çıkmak için ilkbaharda nerelere gidilir diye soranlara aşağıda birkaç önerimiz olacak.

İlkbaharda Gidilecek İstanbul’a Yakın Yerler

İzmit’in Karadeniz kıyısında iki güzel tatil beldesi var: Kefken ve Kerpe. Bu iki beldenin araları bir kilometre bile değil. İstanbul’a uzaklıkları ise 200 kilometre civarında. Yazın deniz girmek için güzel sahilleri olan bu beldelerin doğal güzelliklerini keşfetmek için ilkbahar en güzel mevsim. Kerpe’de ilk yaşam izleri MÖ beşinci yüzyıla kadar uzanıyor. İlk yerleşen kavim Bitinya Krallığı. Bir liman kendi olan Kerpe daha sonra Romalılar’ın eline geçmiş. Arkasından Bizans ve Ceneviz gemileri için önemli bir liman olmuş. Hatta Osmanlılar burayı fethettikten sonra da İstanbul’a tomruk, odun ve kömür bu limandan gönderilmiş.

İlkbaharda Gidilecek Yerler
İlkbaharda Gidilecek Yerler

Sonbaharda gidilecek yerler için tıklayın.

Karadeniz şakası olmayan hırçın bir deniz. Burada sert dalgaların şekillendirdiği Kartal Kayaları, gelenleri kendisine hayran bırakıyor. Yüzyıllar boyunca denizin aşındırdığı ve şekil verdiği kayalıklar tam bir doğa harikası. Üzerlerinde dolaşarak bu eşsiz kayalıkları görmek ve fotoğraf çekmek mümkün, ancak denizden yapılacak bir tekne gezisi ile denizin gücüne yakından şahit olmak çok daha etkileyici.

Yürüyüşten hoşlananlar, ormanların içinde kısa bir yürüyüş yaparak Kerpe Burnu’nun hemen arkasında bulunan Miço Limanı’na gitmeli. Benzer kaya oluşumları bu cennet koyda da var. Denize girilmeyecek olsa bile Kerpe Limanı yanında bulunan Sarısu plajında kumlar üzerinde yürümek, belki de çıplak ayakla denizde yürümek heyecan verici olur. Bu plajın sahil şeridi bir kilometre civarındadır ve Sarısu Deresi’nin Karadeniz ile birleştiği noktadadır.

Yakındaki Kefken de buradan çok farklı değil. Aynı kaya oluşumları burada da var. Örneğin Pembe Kayalar. Üstelik bu kayalar su içinde yumuşak formda bulunurken sudan çıkarıldığında sertleşiyor. Osmanlı zamanında buradan çıkarılan kayalar dikdörtgen kesilerek bina yapımı için İstanbul’a taşınmış. Rumeli Hisarı’nın ve Sultanahmet Camii’nin duvarlarında bu taşlardan var. Ancak Kefken, Kerpe kadar gelişmiş değil. Hala bir balıkçı köyü görünümünde.

İlkbaharda gidilecek İstanbul’a yakın yerler arasında Avşa Adası da var. Üstelik araba kullanmak da gerekmiyor. Deniz otobüsleri ile yapılacak yaklaşık üç saatlik bir yolculuktan sonra Avşa Adası’na ulaşılıyor. Ortaçağda Hristiyan keşişler sürgün olarak bu adaya gönderiliyormuş. Ama bugün geniş kumsal şeridiyle tatilciler için önemli bir uğrak yeri. Adanın herbir tarafında eşsiz koylar bulunuyor. İlkbaharda da tekne turları ile bu güzel koyları dolaşmak keyif veriyor.

Ancak Avşa Adası’nın en güzel yanı, muhteşem bir günbatımına sahne olmasıdır. Güneş denizde kaybolurken ortaya çıkan renk cümbüşü etkileyici bir manzaradır.

Avşa Adası’na Erdek ve Tekirdağ’dan arabalı gemi seferleri de yapılıyor. Adada araba ile dolaşmak ve özellikle yakından tanımak güzel bir deneyim olabilir. Örneğin adada gezilecek yerler arasında Türkeli Köyü ve Yiğitler Köyü bulunuyor. Türkeli Köyü’nde bir de manastır kalıntısı var.

Pedalına güvenenler Avşa Adası’nın etrafını bisikletle de dolaşabilir. Bir miktar yorucu olsa da adayı yakından tanımak için buna değer. Adada bisiklet kiralamak da mümkün.

İlkbaharda Gidilecek İzmir’e Yakın Yerler

İzmir’den Çeşme’ye doğru giderken yol üzerinde Urla bulunuyor. Çok değil, İzmir’e uzaklığı 50 kilometre kadar olan Urla, yarımadanın kuzey yakasındadır. Burada antik dönemeden itibaren yerleşimler olmuştur. Örneğin bugüne kalıntıları uzanan Klazomenai Antik Kenti, görkemli 12 İyon kentinden biridir. Bu kentin kalıntıları Karantina Adası’na kadar uzanmaktadır.

Karantina Adası, hemen Urla’nın dibindedir. Her ne kadar bir ada olsa da bugün ince bir karayolu ile şehre bağlanmıştır. Çok eski yıllarda hac yolculuğundan dönen gemiler bu adaya gelir ve hacılar karantinaya alınırmış. Burada ilaçlı sularla duş yaptırılır ve kıyafetleri temizlenirmiş. Bugün sadece güzel manzarası için bu adaya geçmek isabetli olur.

Güvendik Tepesi, çok güzel ve keyifli zaman geçirilecek yerlerden biridir. Bütün güzelliği ile İzmir Körfezi ayaklar altındadır. Aynı zamanda bu noktadan gün batımını izlemek de güzeldir.

Urla bilinen en eski liman şehirlerinden biridir. Burada ikibin yıl önce yaşanan Roma limanı, aynı yerinde yeniden inşa edilmektedir. Liman inşaatı tamamlandıktan sonra ziyaretçiler Roma gemileri ile gezinti yapabilecekler. Bu proje kapsamında Roma döneminde kullanılan gemiler aynı yöntemlerle yeniden yapılacak. Urla’ya gelmişken meşhur katmerini yememek olmaz. Peynirli, patatesli ve otlu katmerler, Ege lezzetlerinin odağında yer alıyor.

İlkbaharda gidilecek İzmir’e yakın yerler arayanlar için bir öneri de Birgi. Ödemiş’e bağlı bir köy olan Birgi, İzmir’e 110 kilometre uzaklıktadır. Milattan önceki dönemlerden başlayarak Friglerin, Lidyalıların Perslerin, Bergama Krallığının, Romalıların ve Bizanslıların egemenliğinde kalan Birgi bu nedenle köklü bir geçmişe sahiptir. Ayrıca Beylikler döneminde Aydınoğlu Beyliği’ne başkentlik yapan Birgi 1400’lerin başında Osmanlılar’ın eline geçmiş. Bu dönemden geleneksel mimari dokusunu bugüne kadar taşımış.

Birgi özellikle ilkbaharın tatlı havasında gezmek ve görmek için ziyaretçilerini bekliyor. Tarihi konakları, camileri, medreseleri, çeşmeleri ve hamamları ile dikkat çeken Birgi’ye gelenler özellikle Ulu Cami ve Çakırağa Konağı’nı mutlaka ziyaret etmeli.

Bozdağlar’ın eteklerinde ılıman havası ve yemyeşil dokusu ile tam bir kültür hazinesi olan Birgi’de geçirilecek birkaç gün huzur ve enerji depolamak için bulunmaz bir fırsattır.

İlkbaharda Gidilecek Ankara’ya Yakın Yerler

Ankara’ya uzaklığı sadece 80 kilometre olan Kızılcahamam, Soğuksu Milli Parkı, tarihi yerleri ve özelikle kaplıcaları ve termal otelleri bilinen bir sağlık merkezidir. Arkeolojik çalışmalar bu bölgede 10 bin yıl öncesinde de yaşam olduğunu gösteriyor. Antik dönemde en parlak dönemlerini Hititler ve Lidyalılar zamanında görmüş. Malazgirt Savaşı’na kadar bu bölge Araplar ve Bizanslılar arasında hep el değiştirmiş. Sonunda Oğuz Boyları Kızılcahamam ve çevresine yerleşmişler.

İlkbaharda gidilecek Ankara’ya yakın yerler arasında Kızılcahamam bu tarihi özellikleri yanında özellikle kaplıcaları ile akla gelmektedir. Buradaki sıcak ve şifalı suların birçok rahatsızlığa iyi geldiği söylenir. Ayrıca buradaki her kaplıcanın, halk arasında anlatılan bir hikayesi vardır. Ama en fazla buradaki suların, insanları gençleştirdiği ve güzelleştirdiği söylenir.

Soğuksu Milli Parkı her mevsim güzeldir ama ilk baharda doğanın canlanışını izlemek büyüleyicidir. Volkanik bir alanda bulunmaktadır ve bu nedenle parkta soğuk ve sıcak su kaynakları bulunur.

Ayrıca Kızılcahamam’a gelenler Kapadokya’da bulunan peribacalarının benzerlerini burada da görebilir.

Beypazarı İlkbaharda gidilecek Ankara’ya yakın yerler sıralaması yapılsa belki birinci sırada olur. Tarihte de İpek Yolu üzerinde önemli bir yerleşim bölgesi olan buranın nüfusunun 1570’li yıllarda on bin civarında olduğu biliniyor. Günümüzde restore edilen Selçuklu ve Osmanlı mimari tarzını yansıtan konaklar ve evleri ile dikkat çeken Beypazarı, yılın her mevsimi ziyaretçi almaktadır. Ahşap evlerin sayısı üç bininin üzerindedir. Özellikle de 200 yıllık bir geçmişten gelen ve aynı tarihi dokusunu koruyan çarşı ziyaretcilere heyecan veriyor.

Ankara’ya uzaklığı 100 kilometre olan Beypazarı, ayrıca el sanatları ve saray mutfağı tarzındaki yemekleri ile beğeni toplayan bir yerdir. Alaaddin Sokak, üzerindeki birçok tarihi konağı ve yöresel ürünlerin satıldığı dükkanları ile buranın en gözde konağıdır. Buradaki pansiyonların birçoğu, restore edilen tarihi binalardır ve buralarda konaklamak, sofası, sandıkları, dolap içi banyosu ve yöresel tarzda döşenmiş odaları ile insanları geçmişe bir yolculuk yaptırır.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.