Türbülans Nedir, Nasıl Oluşur

Türbülans Nedir, Nasıl Oluşur
Türbülans Nedir, Nasıl Oluşur

Günümüzde, hava yolu ile seyahatlerinin artması, türbülans kelimesinin sıkça duyulmasına neden olmaktadır. Daha çok havayolu kavramıyla ilgili olan türbülans, herekes tarafından merak edilmektedir. Hava yolculuklarında türbülans nedir diye soranlar, türbülansın ne demek olduğu, nasıl oluştuğu ve ne kadar tehlikeli olduğuyla ilgili bilgilere, aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirler.

Türbülans Nedir

Uçak yolculuklarında adı sıkça geçen ve halk arasında korkuya neden olan türbülansın kelime anlamı, çalkantıdır. Sıcak ve soğuk havanın yer değiştirmesi veya rüzgarın bulutlarda hareketlilik meydana getirmesi, türbülans denilen olayın oluşmasına sebep olmaktadır. Türbülans sırasında, uçakta bulunanlar, korku dolu dakikalar yaşayabilir. Çünkü türbülans, uçağın sallanmasına ve korkutucu ses çıkarmasına sebep olur. Bu durum da, uçakta bulunanlara doğal olarak korkutucu anlar yaşatır.

Türbülans Nasıl Oluşur

Türbülans nasıl oluşur diye sornalar için kısaca şu söylenebilir; türbülansın oluşmasındaki ana neden ısı farklılıklarıdır. Uçuş sırasında, havanın aniden ısınıp soğuması, hava akımının yön değiştirmesine yol açar. Bu da türbülans denilen korkutucu olayın yaşanmasına sebep olur. Onu haricinde, rüzgarın bulutlarda sebep olduğu harketlilikten dolayı da, türbülans oluşur.

Türbülans Nedir
Türbülans Nedir

Türbülans Uçağı Düşürür Mü

Hava yolu ile seyahat etmeyi planlayan birçok kişi, türbülans uçağı düşürür mü sorusunun cevabını merak etmektedir. Aslında türbülans uçağı düşürmez. Çünkü, pilotlar bu konuda deneyimlidir ve gereken önlemleri almaktadır. Türbülans oluşma tehlikesi bulunan yerlerde uçuş gerçekleştirmezler. Kuleyle sürekli irtibat halinde bulunan pilotlar, hava radarları aracılığıyla, havanın durumunu ve güzergahındaki tehlikeleri anlık takip ederler. Radar takibi sayesinde tehlikeli bulutların içine girmeden, etrafından geçerek yolculuğa devam ederler. Çünkü, rüzgar başta olmak üzere farklı hava olaylarından dolayı, hava ısısı bir anda değişebilir ve anlık ısınma-soğumalar oluşabilir. Sıcaklık farkının arttığı bölgelerde rüzgar giderek şiddetlenir ve fırtına haline gelir. Bu da türbülans oluşmasına sebep olur ve bu noktadan uçak geçerse,  yüksek sesle birlikte şiddetli sarsılma meydana gelir.

Türbülans nedeni ile, havada uzun bir süre savrulan uçak, mürettabatın veya yolcuların yaralanmasına hatta biryere çarparak ölmesine bile sebep olabilir. Bu nedenle, emniyet kemerleri takılı olmalı ve gereken güvenlik önlemleri alınarak verilen talimatlara uyulmalıdır.

Türbülans oluşmasına neden olan hava akımları oldukça hareketlidir ve anlık değişir. Öyle ki, türbülansa yakalanan bir uçağın geçtiği yerden dakikalar sonra başka bir uçak sakin şekilde yolculuğuna devam edebilir. Bu durum, tamamen hava hareketleriyle alakalı bir durumdur. Havanın anlık ısıyıp soğuması ve rüzgarın sebep olduğu hareketlilik, türbülans oluşumunun ana nedenleridir. Türbülansın şiddeti de yine sıcaklık farkının şiddetiyle doğru orantılıdır. Ani sıcaklık farkı ve rüzgar ne kadar şiddetliyse, türbülans da o kadar şiddetli şekilde gerçekleşir.

Türbülans, genel olarak tehlikeli bir durum olsa da, pilotların tecrübesi ve gereken önlemleri alması sayesinde kolaylıkla atlatılabilir. Asıl tehlikeli olan, açık hava türbülansıdır. Her ne kadar türbülans, pilotlar tarafından önceden tespit edilebilen bir olay olsa da, açık hava türbülansı, ani şekilde oluştuğu için yanılmalara sebep olabiliyor. Çünkü, güneşli bir havada bile aniden yakalayarak, ciddi sarsınma ve korkulara neden olmaktadır.. En önemlisi de, açık hava türbülansına yakalanma riski sürekli artmaktadır. Bunun sebebi ise, küresel ısınmaya bağlı ani hava hareketlilikleri olarak açıklanmaktadır.

Uçak yolculuğu sırasında, hava akımının bozulması, uçakta sarsılma ve titremeye yol açmaktadır. Hava akımının bozulduğu bu anlar türbülans oluşumuna sebep olmaktadır. Eğer uçakta herhangi bir teknik arıza yoksa, türbülans kolay kolay uçağı düşüremez. Çünkü uçaklar, türbülans faktörü dahil olmak üzere birçok hava olayı göz önüne alınarak tasarlanmış ve üretilmiştir.

Tarihte, uçak yolculuğu sırasında, türbülans nedeniyle düşen bir uçak olmamasına rağmen türbülans korkusu yaşayanlar, dikkat edecekleri birkaç noktayla bu korkuyu yenebilirler.

Türbülans korkusu olanlar, kanat tarafında uçmamalıdır. Yolculuk öncesi bir sağlık kuruluşuna giderek, gereken sağlık testlerini yaptırmalıdır. Türbülans sırasında soğukkanılığı korumak da, anlık yaşanan bu olayın rahatlıkla atlatılmasını sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here