Tunguska Olayı Nedir, Tunguska Olayı Sırrı

Tunguska Olayı Nedir, Tunguska Olayı Sırrı
Tunguska Olayı Nedir, Tunguska Olayı Sırrı

Tunguska, Rusya’nın Krasnoyarsk Krayı bölgesinde yer alır. Yaşanan Tunguska olayı başta bilim adamları olmak üzere Dünyadaki birçok insanın dikkatini çekmiştir.

Tunguska Olayı

Sibirya’nın orta kesimlerinde bulunan Podkamennaya Tunguska Irmağı yakınlarında meydana gelen büyük gök patlamasına Tunguska Olayı adı verilmiştir. Tunguska Olayı, 30 Haziran 1908 yılında meydana gelmiştir. Patlamanın şiddeti, yaklaşık 10-15 megatonluk bir dinamit kütlesinin patlama şiddetiyle aynı değerde ölçülmüştür. Patlamaya bir kuyruklu yıldız parçasının veya asteroitin havada patlamasının sebep olduğu düşünülmektedir. Ancak bu kesinleşmiş bir bilgi değildir. Ortaya atılan varsayımlara göre cisim atmosfere yaklaşık 100.000 km/sa hızla girmiştir ve ağırlığı 100.000 ile 1.000.000 ton arasındadır.

Patlama bölgesine inceleme yapmak için ilk olarak Rus bilim adamı Leonid Alekseyeviç Kulik gitmiştir. Lenoid, bölgeyi 1927-1930 yılları arasında incelemiştir. Patlamayı uzaktan gözlemleyen kişiler bir ateş topu gördüklerini sonrasında ise yer sarsıntısıyla beraber sıcak rüzgarların oluştuğunu dile getirmişlerdir. Patlamanın sebep olduğu sismik dalgalar, Avrupa’daki sismograflar tarafından saptanmıştır.

Tunguska Olayı Nedir

Tunguska Olayı yaşandığından bu yana birçok kişinin aklında “Tunguska Olayı nedir?” sorusu belirmiştir. Bilim adamları Tunguska Olayı hakkında çeşitli araştırmalar yapmışlardır.

Tunguska Olayı, Tunguska Nehri civarındaki yaşanan büyük patlamaya verilen isimdir. Takvimler 30 Haziran 1908’i gösterirken Tunguska bölgesinde atmosfere dev bir alev topu giriş yapmıştır. Bu alev topu atmosfere büyük bir hızla giriş yaptığı için oldukça büyük bir patlamaya sebebiyet vermiştir. Bu patlamanın şiddetinin büyüklüğü o kadar fazlaydı ki kuzey doğuya doğru uzanan, yaklaşık 600 kilometre uzunluğa sahip tayga ormanını dümdüz bir hale getirmiştir. Patlama sadece bu ormanda değil Dünya’nın tüm noktalarında hissedilmiştir. Tunguska Olayı, tam 3 gece boyunca kuzey yarım kürenin aydınlık olmasına sebep olmuştur. Ayrıca NASA tarafından yapılan açıklamalara göre bu patlama Dünya’nın manyetik alanında değişimler meydana getirmiştir. Bunun yanı sıra tüm Dünya’yı etkisi altına alan akustik ve sismik dalgaların oluşumuna sebep olmuştur.

Tunguska Olayı Nedir
Tunguska Olayı Nedir

Patlamada bir kısmı hala gizemini koruyan birçok ilginç olay bulunmaktadır. Tunguska halkı patlamayı yaşamış olmasına rağmen bölgede bu patlamadan dolayı ölen kimse bulunmamaktadır. Ancak patlamanın şiddetinin etkisiyle bölgede bulunan kişilerde aşırı korku vakaları, bayılmalar ve akıl kayıpları yaşanmıştır. Patlamanın yaşandığı dönemde Rusya’da yaşanan siyasi olaylar nedeniyle patlama gereken ilgiyi görmemiştir. Sadece yerel gazetelerde patlamaya yer verilmiştir. Ancak yıllar sonra sadece Rusya’dan değil, Dünya’nın çeşitli yerlerinden gelen birçok bilim adamı bölgede inceleme yapmıştır. Bilim adamlarının araştırmalar esnasında hiçbir krater izine rastlamamaları olayın daha da gizemli hale gelmesine neden olmuştur. Çünkü kraterin oluşmaması, patlamaya bir gök taşının sebep olduğunu işaret ediyordu.

Tunguska Olayı olarak adlandırılan patlamanın sebepleri günümüzde hala tam olarak bilinememektedir. Bölgede inceleme yapan bilim adamları çeşitli teoriler üretmişlerdir.  Bu teorilerden en yaygın olanı hızla gelen bir kuyruklu yıldızın, Dünya’nın atmosferine fazlasıyla yakın bir şekilde geçip dünyaya çarpması ve bu sebeple de parçalanmasıdır.

Tunguska Olayı Sırrı

Tunguska Olayı, günümüzde hale gizemini korumaktadır. Bölgeye giden bilim adamları “Tunguska Olayı nedir?” diye sürekli sorgulamışlar ancak bu soruya hala kesin bir cevap bulamamışlardır.

Tunguska Nehri civarında yaşanan patlama, 20. Yüzyılın en gizemli kozmik sırrı olarak anılıyor. Patlama, bölge halkında can kaybına sebep olmasa da birçok hayvanın ölümüne sebep oldu. Patlama sonucunda meydana gelen ısının sonucunda ren geyiği sürüleri, çeşitli hayvanlar ve belki de milyonlarca bitki telef oldu. Patlamayı ilginç yapan şeylerden biri de patlamanın ardından ne gama ışını ne de bir nükleer serpinti izine rastlanmamasıdır. Olayın üzerinden 100 yılı aşkın bir süre geçmiş olmasına rağmen bölgeye giden bilim adamları hala bir teori üzerinde birleşememişlerdir.

Tunguska Olayı Sırrı
Tunguska Olayı Sırrı

Tunguska’da yaşanan patlamaya göktaşının sebep olduğu düşünülse de bu bilimsel bir veriye dayanmamaktadır. Bölgede inceleme yapan bilim adamlarından biri olan Alexei Zolotov’un bölgeye düşen nesnenin meteor olmadığına dair kanıt niteliği taşıyan bir etüdü bulunur. 1970 yıllarında patlamanın sebebinin göktaşı değil, bir kuyruklu yıldız olduğu düşünülüyordu. Fakat bu düşünce de bilimsel verilere dayanmıyordu. Yapılan incelemeler sonucunda patlamanın yaşandığı tarihte hiçbir kuyruklu yıldızın rotasının Dünya’nın yakınından geçmediği saptandı.

Görgü tanıkları, patlamaya sebep olan şeyi dev bir alev topu olarak nitelendirmişledir ve bu alev topunun güneşten bile daha parlak olduğunu ifade etmişlerdir. Patlama, dev ağaçları bile kibrit çöpü gibi yere sermiştir. Hayvanlar yanarak can vermiştir. Tunguska Olayı sonrasında bölge, adeta kömürleşmiş bir çöle dönüşmüştür.

Tunguska Olayı sonrasında tam 19 sene boyunca kimse bu bölgeye yaklaşamamıştır. Bölgede yaşayan halk da başka yerlere göç etmiştir. Göç etmeyen az sayıdaki insan da çeşitli hastalıklara yakalanmış ve bunun sonucunda çoğu ölmüştür. Sovyet yönetimi ilk olarak 1927 yılında araştırma yapması için Leonid Alekseyeviç Kulik adlı maden bilimciyi bölgeye göndermiştir. Kulik, bölgeye tam 6 kez araştırma yapmak için gitmiştir. Bu araştırmalarında bölgede herhangi bir göktaşı izine rastlamamıştır. Ancak araştırmaları esnasında uzaydan düştüğü düşünülen çeşitli küçük parçalara rastlamıştır. Bölgede göktaşı bulunamamasının ardından olay hakkında yeni tartışmalar ortaya çıkmıştır.

Kulik’in yanı sıra bölgeye zaman içerisinde birçok bilim adamı incelemeye yapmaya gitmiştir. Ancak bu incelemeler sonucunda kesin bir sonuca varılamamış, tam tersi farklı teoriler ortaya çıkmıştır. Tunguska Olayı sırrı günümüzde hala gizemini korumaya devam etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.