Toraman Nedir TDK Anlamı, Toraman Kimlere Denir?

toraman nedir tdk anlamı, toraman kimlere denir?
toraman nedir tdk anlamı, toraman kimlere denir?

Türkçe dilinin güzelliklerinden biri de geniş bir anlam zenginliğine sahip olmasıdır. Bazen bir kelime ile birçok durumu karşılayabiliriz mesela. Bazen de Türkçenin belirli bir durumu, eylemi, olguyu veya kavramı karşılayan özel kelimelere sahip olduğunu görürüz. İşte bu özel kelimelerden biri de toramandır. Eğer siz de toraman nedir tdk anlamı, toraman kimlere denir sorularına yanıt arıyorsanız cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

Hayta Ne Demek?

Toraman Nedir TDK Anlamı

toraman nedir tdk anlamı
toraman nedir tdk anlamı

Köken bakımından incelediğimizde Türkçe kökenli bir sözcük olduğunu görmekteyiz. Hem büyük ünlü uyumuna hem de küçük ünlü uyumuna uyan bir sözcüktür. O halde toraman nedir TDK anlamı ile ilgili detaylar şöyledir:

Genellikle çocuk veya gençler için kullanılan bir sıfat olan toraman sözcüğü, Türk Dil Kurumunun sözlüğüne göre iri yapılı ya da gürbüz çocuk demektir. Özellikle Anadolu’da sıklıkla kullanılan bu kelime; yaşına göre daha iri yapılı olan, yaşından daha büyük gösteren çocuk ya da gençlere verilen bir sıfattır. Ayrıca kilolu, tombul çocuk veya gençler için de bu sıfat kullanılmaktadır.

Toraman Kimlere Denir?

toraman kimlere denir?
toraman kimlere denir?

Birçoğumuz çocukluğunda ya da gençlik yıllarında büyüklerinden bu kelimeyi duymuştur. Hatta bizim için bile sıklıkla söylendiği olmuştur. Öyle ki çoğu zaman bir sevgi sözcüğü olarak bile dillere pelesenk olduğuna rastlamışsınızdır. Peki ama toraman kimlere denir? İşte detaylar…

Söz konuısu kelime bir sıfattır. Özellikle de çocuk ya da gençler için kullanılmaktadır. Yaşına göre daha iri, gürbüz çocuk veya gençlere hatta şişman, tombul çocuklara bu sıfat ile hitap edilmektedir.

Toraman sözcüğünün anlamından bahsedip de Türk edebiyatının önemli yazarlarından Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın unutulmaz romanından bahsetmemek olmaz. 1912 yılında ilk basımı yapılmış olan Toraman romanı oldukça cesur bir anlatıma sahiptir. Özellikle erkeklerin sahip olduğu imtiyazlar ve erkeklere tanınan çifte standart sert bir dil ile eleştirilmiştir. Romanın genelinde kadın-erkek ilişkileri, kadının toplumdaki yeri ve erkeklerin çok eşlilik hakkı ironik bir dil ile ele alınmıştır.

Önceki İçerikAfara Ne Demek, Tdk Anlamı Nedir? Afara Ne Zaman?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.