Tişört Baskısı Nasıl Yapılır, Tişört Baskı Yöntemleri

Tişört Baskısı Nasıl Yapılır, Tişört Baskı Yöntemleri
Tişört Baskısı Nasıl Yapılır, Tişört Baskı Yöntemleri

Tişört Baskısı

Tişörtlerin günlük hayattaki kullanımının günden güne artması ile daha çok çeşitte tişört üretimi yapılmaya başlanmıştır. Değişik tasarımlara sahip baskı tişört çeşitleri ise günümüzde en çok beğeni gören tişört türüdür. Her tarzı yanısıtan desene sahip birbirinden farklı baskı tişörtlerin kullanım alanı da her geçen gün daha da artmaktadır. Tüketicilerin zevklerine göre farklı kumaşlar üzerine uygulanan farklı desenlere sahip bir çok çeşitte baskı tişört üretilmektedir. Peki tişört baskı nasıl yapılır? Kaliteli bir tişört baskısı için nelere dikkat edilmeli?

Tişört Baskı Teknikleri

Tişört baskı için bir çok teknik kullanılabilmektedir. Her tekniğin kendisine özgü bir takım olumlu yönleri olduğu gibi olumsuz yönleri de bulunabilmektedir. Tişörtlerin kullanım süresini kullanılan baskı tekniği etkilemektedir. Tişört baskısında kaliteli bir baskı yöntemi kullanıldığında tişört, bir çok kez yıkanmasına rağmen boyaları akmaz. Tişörtlerin ömrünün uzamasını sağlayan baskı teknikleri ise dijital, transfer, süblime, emprime, flock, pistole gibi baskı türleridir.

Dijital baskı: Dijital baskı her çeşit kumaşa uygulanabilen bir tekniktir. Bu baskı türünde kalıp çıkarmaya gerek yoktur. Çünkü bütün tişört baskıları tek makineden çıkmaktadır. Bu baskı türünde istediğiniz kadar renk ve model seçeneği kullanabilirsiniz. Dijital tişört baskılarında en küçük detaylar bile oldukça kaliteli gözükmektedir.

Süblime baskı: Bu baskı türünde ise desen ekran üzerinde hazırlandıktan sonra kağıda işlenir. Süblime baskı oldukça kolay uygulanabilen bir tekniktir fakat sadece polyester kumaşlara yapılabilmektedir.

Transfer baskı: Teknik olarak süblime baskıya çok benzemektedir fakat bu baskı türü daha çok tercih edilmektedir. Bu durumun en önemli nedeni ise bu baskı türünün sadece polyester kumaşa değil, her türlü kumaşa uygulanabilmesidir.

Tişört Baskı Nasıl Yapılır
Tişört Baskı Nasıl Yapılır

Emprime baskı: Emprime baskı tekniğinde desen photoshop ile çizildikten sonra ipek kalıplara çeklilir. Bu teknik kullanılırken iyi bir sonuç elde edebilmek için mutlaka uzman bir kişi tarafından yapılması gerekmektedir.

Pitole baskı: Bu baskı türünde hava tabancaları kullanılmaktadır. Desen, tişört üzerine boya püskürtülerek çizilmektedir. Pitole baskı tekniği de her çeşit kumaşa uygulanabilmektedir.

Flock baskı: Folck baskı oldukça fazla emek isteyen bir baskı türüdür. Yapılmak istenilen desen, kumaş üzerine ince lif parçalarının yapıştırılması ile elde edilmektedir. Bu baskı ile kadife gibi tüylü bir görünüm elde edilmektedir.

Tişört Baskısın da Kaliteyi Artıran Faktörler

Tişörtlerin yıkanma sonucu çabuk yıpranması ve kullanım ömrünün kısa olması uygulanan baskının ve kullanılan kumaşın kalitesizliğinden kaynaklanmaktadır. Tişörtlerin üzerine uygulanacak baskı türünü belirlerken mutlaka tercih edilecek kumaşa uygun olup olmadığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Baskı işlemini gerçekleştirecek kişinin de kullanılacak yöntem seçimi kadar büyük bir önemi vardır. Hangi teknik uygulanırsa uygulansın mutlaka uzman bir kişi tarafından baskı yapılması gerekmektedir.

Hangi Tişört Baskısı Daha Dayanıklı

Tişröt baskılarında en dayanıklı teknik dijital baskı tekniğidir. Dijital baskı tekniği her kumaşa uygulanabildiği gibi aynı zamanda tişört üzerine kaliteli baskılar yapılmasına da olanak verir. Bu teknik ile yapılan tişört baskısı uzun süre yıkanmaya bile dayanıklılık gösterir. Ayrıca bu yöntem ile yapılan tişört baskılarında her çeşit renk kolaylıkla kullanılabilir. Pamuklu kumaş üzerine uygulanacak baskı için ise lazer baskı kullanılması daha uygundur. Bu tür bir kumaşa sahip baskılı tişörtlerin el ile yıkanması ise tişörtün ömrünü daha da uzatacaktır. Polyester kumaşlı tişörtler de ise uygulanabilecek en uygun teknik süblimasyon baskı tekniğidir. Baskılı tişörtlerin dayanıklılığını artırabilecek bir diğer etken ise baskıda kullanılan boyaların kalitesidir. Kaliteli boyalarla çizilen desenler çabuk akmayarak uzun süre kalıcı olabilmektedir.

Bu makale tişört baskı izmir için yazılmış bir reklam yazısıdır. Makaledeki linklerden ulaşacağınız sitedeki ürünlerle ilgili biobilgi.com’un hiçbir sorumluluğu yoktur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.