Tevazu Ne Demek, Tevazu Nedir

Tevazu Ne Demek, Tevazu Nedir
Tevazu Ne Demek, Tevazu Nedir

Tevazu Ne Demek

TDK tanımı ile tevazu nedir? Tevazu ne demek? Tevazu kelimesi dilimize Arapçadan geçen, yani yabancı kökenli bir sözcüktür. Osmanlı döneminde ilk olarak 1200’lü yıllarda Atabet-ül Hakayık isimli eserde kullanılmış ve daha sonrasında hem günlük hayatta, hem de kitaplarda bu kelimeye yer verilmeye başlanmıştır.

Kelimenin Arapçadaki orijinal hali “Tawadu” şeklindedir ve kelimenin anlamı alçakgönüllülük anlamına gelmektedir. Kelime, dilimizde kullanılırken herhangi bir anlam kazanmamış; aynı zamanda herhangi bir anlamını da yitirmemiştir. Tevazu kelime kökünden türeyen tek kelime tevazukar kelimesidir. Tevazukar kelimesi de tevazu kökünden türemiş olup alçak gönüllü kişilere söylenen, yani tevazu sahibi kişileri ifade eden bir sıfattır. Bu kelime, özellikle Osmanlı Dönemi’nde sıklıkla kullanılırken günümüzde de ara sıra insanların kullandığı kelimelerden birisidir.

Ego Nedir

Tevazu Nedir

Tevazu ne demek sorusunun cevabını arayan kişiler için bu kelime alçak gönüllülük ve kibir hissiyatından uzaklık olarak tanımlanabilir. Sözcüğün etimolojideki karşılığı bu şekilde olsa da İslam dininin temel yapısı ve misyonları gerekçesiyle tevazu kelimesiyle ilgili daha fazla ve daha geniş kapsamlı tanımlar yapılmıştır. Ancak iki tanım arasında herhangi bir fark olmadığını da söyleyebiliriz. Sadece islami kaynaklarda tanım ile ilgili daha fazla örneğe ve betimlemelere yer verilmiştir.

Tevazu’nun İslam Dinindeki Tanımı ve Örneklendirmeleri

Tevazu nedir sorusunun cevabı da İslam dininde genel olarak iyi huy olarak tanımlanmıştır. Kibirsizlik, alçak gönüllülük, mütevazılık gibi kavramların birleşmesiyle oluşan bir yargıdır. Özellikle dünya hayatındaki konumu gerekçesiyle kendinden daha alttaki kişilere saygı duymak, onlara karşı kibir ile yaklaşmamak tevazu yargısını hatırlatmaktadır. Kısacası insanın mal, mülk, sosyal durumu nasıl olursa olsun, kendinden alttaki insanlara karşı hiçbir zaman üstünlük duygusu ile yaklaşmamasına tevazu denir.

Dinimizde özellikle Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV)’in, tevazu ve kibir ile ilgili pek çok sözü vardır. Bunlardan örnek vermek gerekirse “Kimin kalbinde zerre kadar kibir, üstünlük duygusu varsa cennetin kapıları ona kapalıdır” sözü söylenebilir. Bu sözde kendisini diğer insanlardan üstün gören kişilerin cennete giremeyecekleri belirtilmiştir. Yine bir diğer sözünde “Allah-u Teala bana tevazu emretti. Birbirinize büyüklük göstermeyin, kimseye tekebbür etmeyin” demiştir. Bu sözünde de alçak gönüllülüğün, kibir duygusundan yoksunluğun Allah tarafından emredildiği vurgulanmıştır.

tevazu ne demek
tevazu ne demek

Tevazu anlamı ile ilgili sözlüklerde yer alan tanımlar farklı kelimelerden oluşturulsa da “alçak gönüllülük” kelimesi tüm tanımlarda yer bulan bir kelimedir. Buradan da yola çıkarak dilimizdeki alçak gönüllülük kavramının Arapçadaki karşılığı olarak tevazu kelimesini düşünürsek bu kelime ile ilgili daha fazla fikir üretebiliriz. Günümüzde kişilerin işlerinin farklılığı nedeniyle ister istemez sosyal anlamda bir üstünlük oluştuğundan bahsedilebilir. Eğer kişi maddi durumu, gelir düzeyi, iş yerindeki unvanı ne olursa olsun kendisinden daha alt yerlerde çalışan, gelir durumu kendisinden düşük olan kişilere de eşit bir yaklaşım sergilemelidir. İşte bunu yapan kişiler tevazu sahibi kişiler olarak tanımlanabilir.

Sufi Ne Demek

TDK’de Tevazu Kelimesi

Türk Dil Kurumu, resmi internet sitesinde bu kavram ile ilgili sadece bir kelimelik tanıma yer vermiştir. Bu tanım ise “Alçak gönüllülük” şeklindedir. TDK, bu kelimenin Arapça köklü olduğunu, Türkçedeki karşılığının tam olarak alçak gönüllülük olduğunu söylemektedir. Türk Dil Kurumunun kelimenin kullanımıyla ilgili verdiği cümle örneği “Bilhassa tevazusu ile herkesin hürmet ve muhabbetini kazanmıştı” şeklindedir. Yani cümlede belirtilen kişinin alçak gönüllü olduğu, bu sayede de çevresinden büyük saygı ve sevgi gördüğü belirtilmiştir. Bu cümle Necip Fazıl Kısakürek’in bir eserinden alınmıştır. Osmanlı’da gündelik hayatta da sık sık kullanılan tevazu kelimesi, günümüzde genellikle yazılı kaynaklarda ve eski Arapça kaynaklarda görülmektedir.

Önceki İçerikKeşmekeş Ne Demek, Keşmekeş Nedir
Sonraki İçerikPatlıcan Turşusu Tarifi, Patlıcan Turşusu Nasıl Yapılır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.