Teraryum Nedir? Teraryum Bakımı Nasıl Yapılır?

teraryum nedir, teraryum bakımı nasıl yapılır?
teraryum nedir, teraryum bakımı nasıl yapılır?

Son yılların en popüler, en gözde dekoratif ürünlerinden biri olan teraryum çiçekler, aynı zamanda iyi bir hediye alternatifidir. Özellikle öğretmenler günü hediyesi, sevgililer günü hediyesi ya da anneler günü olarak sıklıkla tercih edilmektedir. Siz de evinizin en güzel köşesine dekoratif bir ürün arıyorsanız veya sevdiğiniz bir yakınınıza ne hediye alsam diye düşünüyorsanız teraryumu tercih edebilirisiniz. Bu sebeple bu yazımızda teraryum nedir, teraryum bakımı nasıl yapılır, gibi sorulara cevap hazırladık. Yazımızı dikkatle okuyarak teraryum hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Atatürk Çiçeği Bakımı

Teraryum Nedir?

teraryum nedir?
teraryum nedir?

Tarihçesi 1800’lü yıllara kadar giden teraryumu, ilk defa Botanikçi İngiliz Nathaniel Ward kurmuştur. Peki, bu kadar popüler olan teraryum nedir? Teraryum, cam ya da şeffaf plastik fanus içinde gelişime müsait olan, birbirleriyle uyumlu bitki ve objelerden meydana gelen bütüne denir.

Teraryum için tavsiye edilen bitki çeşitleri ise iki gruba ayrılmaktadır. Birinci grup bitki ya da çiçekler, kapalı plastik ya da cam teraryumlarda yetiştirilenlerdir. İkinci tip bitkiler ise açık fanus, sepet ya da sandıklarda hazırlanan teraryum modelleridir. Teraryumlarda yetiştirilen çiçek ve bitkiler birbiriyle ahenk içinde olmalıdır. Teraryumları bu kadar ilgi çekici ve popüler yapan ise bakımı kolay ve su istemeyen özellikte olmalarıdır. Bu da onu oldukça kullanışlı bir dekoratif obje ya da hediye yapmaktadır.

Evinizdeki imkanlarınızla siz de kendi teraryumunuzu yapabilir, sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Teraryum nasıl hazırlanır, diye merak ediyorsanız yazımızın devamında aradığınız tüm bilgilere yanıt bulacaksınız. Böylece zevkinize göre bir konsept oluşturabilir, bu konsepti çeşitli obje ve eşyalar ile destekleyebilirsiniz.

Teraryum Nasıl Yapılır?

teraryum nasıl yapılır?
teraryum nasıl yapılır?

Bitkilerden kendinize küçük bir dünya kurmak istiyorsanız teraryum iyi bir fikir olabilir. Bir cam fanus, birkaç obje ve bitki ile evinizde kendi teraryumunuzu yapmak oldukça kolay ve eğleceli olacaktır. Teraryum nasıl yapılır, diye düşünüyorsanız işte cevabı…

Teraryum Malzemeleri

Bir teraryum oluşturmak için gerekli birtakım malzemeler vardır. Yapımına geçmeden önce teraryum malzemelerinden bahsetmek gerekir. Çeşit çeşit kaktüsler, sukulentler, küçük ve rengarenk taşlar, torflu toprak ve süs eşyaları ana malzemeleri oluşturmaktadır. Bunların yanı sıra renk renk küçük çiçekler, yosun ve bakteri oluşumunu engellemek için aktif karbon kullanabilirsiniz.

Saydığımız tüm teraryum malzemelerini birçok çiçekçide bulabilirsiniz. Ayrıca peyzaj, bahçe düzenlemesi yapan yerlerden de temin etmek mümkündür. Teraryumu kurmak için ise cam fanus ya da kavanoz kullanabilirsiniz. Genellikle elma, armut formunda üretilen bu fanusları japon pazarı, ucuzluk pazarı gibi yerlerden alabilirsiniz. Ayrıca internetten de sipariş vermeniz mümkündür.

Teraryum Yapımı

Tüm malzemelerinizi temin ettikten sonra artık teraryum yapımına geçebiliriz.

 • Teraryumlar kapalı alanlar oldukları için nemi uzun süre muhafaza ederler. Böylece toprağı uzun zaman nemli kalır. Teraryumdaki bitkilerinizin köklerinin sürekli su içinde kalmaması için en alta çakıl sermelisiniz. Bu sayede fazla su orada birikecek, bir nevi drenaj görevi üstlenecektir.
 • Çakılların üzerine olası bakteri oluşumunu engellemek için aktif karbon sermenizde fayda vardır. Bunun için mangal kömürünü küçük parçalara bölüp kullanabilirsiniz.
 • Aktif kömürün üstüne ise torflu toprağı serin. Ardından kaktüs ve sukulentlerinizi toprağa ekin. Kaktüs ve sukulentleri tercihinize bağlı olarak başka bitkilerle zenginleştirebilirsiniz.
 • Ektiğiniz bitkilerin arasına ise kompozisyonu tamamlamak için küçük objeler ekleyebilirsiniz.
 • Teraryumunuzu oluştururken planlı çalışmanızda fayda vardır. En doğru plan, düzenlemeye arkadan başlayarak öne doğru gelmekir. Çünkü fanusun bir el sığacak kadar boşluğu olduğu için ön tarafı düzenledikten sonra arka tarafa müdahale şansınız oldukça azalacaktır.

Teraryum Bakımı Nasıl Yapılır?

teraryum bakımı nasıl yapılır?
teraryum bakımı nasıl yapılır?

Evinize küçük bir botanik dünya kurmak istiyorsanız mutlaka bir teraryum almanızı veya yapmanızı tavsiye ederiz. Bakımı konusunda ise asla endişelenmeyin. Çünkü teraryum bakımı oldukça kolaydır. Şimdi dilerseniz teraryum bakımı nasıl yapılır, birlikte inceleyelim.

 • Teraryum nemini uzun zaman korur. Ayrıca teraryum bitkileri fazla suya ihtiyaç duymazlar. Sıcak aylarda haftada bir kez sulamanız yeterli olacaktır. Kış aylarında ise ayda bir kez sulama yapmak yeterlidir. Sulama yaparken kompozisyonu bozmamak için sprey sulamayı kullanmanızı tavsiye ederiz. Spreyiniz yok ise şırınga yardımıyla sulama yapabilirsiniz.
 • Teraryum, uzun zaman sulanmadığında da kuraklığa dayanır. Ancak fazla sulamak bitkilere zarar verecektir. Dolayısıyla sulamadan önce teraryumun suya ihtiyaç duyup duymadığını mutlaka kontrol edin. Bunun için parmağınızla toprağın nemini ölçebilirsiniz. Teraryumun toprağı nemli veya ıslak ise sulamaya gerek yoktur. Toprak kuru ise sulanmalıdır.
 • Sulama suyu olarak mutlaka içme suyu kullanmalısınız. Çünkü kireçli ya da klorlu su teraryumunuza zarar verebilir.
 • Teraryum bakımında ortam seçimine de dikkat etmek gerekir. Bitkiler cam fanus içinde olduğudan doğrudan güneş alan bir yerde bırakmamak gerekir. Bununla birlikte teraryum bitkileri ışığı seven bitkilerdir. Karanlık, loş ortamlarda sağlıklı büyümezler. Dolayısıyla teraryumlar için en doğru konum, doğrudan güneş almayan ancak bol ışık alan yerlerdir.
 • Teraryum, kapalı alan olduğu için içindeki hava sükülasyonu minimum düzeydedir. Dolayısyla yer seçiminde hava sirkülasyonu olan alan seçmek doğru olacaktır. Böyle bir ihtimal yoksa ayda birkaç kez açık havada havalandırmak gerekir.
 • Teraryumlar çok sıcak alanları da sevmez. Isı kaynaklarından (kalorifer peteği veya soba) uzak tutmanızda fayda vardır.
 • Teraryumunuzu ara sıra kontrol etmeli, kurumuş, çürümüş hatta solmuş çiçekler var ise makas yardımı keserek almalısınız.
 • Cam teraryumunuzun temizliğini ise nemli bir bezle yapmalısınız. Dış ya da iç yüzeyinde kimyasal temizleyiciler asla kullanmamalısınız.
Önceki İçerikPnömotoraks Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikKemik Suyunun Faydaları Nelerdir, Kemik Suyu Neye İyi Gelir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.