Teraryum Nedir, Nasıl Yapılır, Teraryum Bakımı

Teraryum Nedir, Nasıl Yapılır, Teraryum Bakımı
Teraryum Nedir, Nasıl Yapılır, Teraryum Bakımı

Teraryum Nedir

Teraryum kelimesini ilk duyanlar hemen “Teraryum ne demek?” diye sorarlar. Teraryumun kökenine baktığımızda Latince terra (toprak) ve arium (aquarium – akvaryum) kelimelerinin birleşmesiyle oluştuğunu görürüz. Terrarium Latincede toprak akvaryum anlamına gelmektedir. Peki, kelime anlamı olarak toprak akvaryum demek ama Teraryum nedir diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

Teraryum; genellikle cam veya plastik malzemeden üretilen ve içinde bitkiler, böcekler, sürüngenler gibi canlılar için yaşam ortamlarının taklit edildiği akvaryum veya fanusa benzeyen tanklardır.

Aslında bu uygulama ile dünyada bulunan bazı ekosistemler taklit edilmeye çalışılıyor. Genel olarak da tropik ve egzotik ekosistemler bunlara örnek gösterilebilir. Günümüzde teraryumlar nemi seven bitkilerin yetiştirilmesi için ve bazı sürüngen canlıların yaşam alanı olarak tasarlanmış doğal ekosistemlerdir. Dünyada ekosistemlerde hangi olaylar gerçekleşiyorsa, yağmur, buharlaşma gibi bir su döngüsü oluyorsa; teraryumlarda da bu olayların gerçekleşmesi için uygun şartlar hazırlanmaya çalışılıyor. Bu sayede doğal bir ekosistemin küçük hali ortaya çıkmış oluyor.

Teraryum Nedir
Teraryum Nedir

İkebana nedir öğrenmek için tıklayın.

Teraryum Malzemeleri Nelerdir

Teraryumu herhangi bir yerden alabileceğimiz gibi evde kendi imkanlarımızla da yapabiliriz. Kolay bir şekilde edinebileceğimiz Teraryum malzemeleri ile kendi küçük dünyalarımızı oluşturabiliriz. Bunun için gereken malzemeler;

Cam bir kap, küçük akvaryum veya fanus, büyük bir ampul vb. cam veya plastik bir tank. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kabın derin ve geniş olması, bitki yetiştirmek için uygun olması.

Küçük taşlar veya çakıl taşları; sulama esnasında drenajın sağlanması için gereklidir.

Aktif karbon veya mangal kömürü; teraryum ortamının havasını temizler, bakteri ve küf oluşumunu engeller.

Torf toprak; bitkilerin ekileceği topraktır. Torfun özelliği bitkilerin gelişimi için gübre görevi üstlenmesidir. Unutulmaması gereken her bitki için ayrı torf türünün bulunduğudur.

Sphagnum; çakıl taşlarının üzerine eklenerek su için filtre işlevi görmesi sağlanıyor. Orkide saksılarında da sık karşılaştığımız su tutmasıyla bilinen bu malzeme teraryumunun nem dengesini sağlaması açısından önemlidir.

Küçük el aletleri; teraryuma müdahale edebilmek, bitkileri kolay ekebilmek için uygun alet ve edevatlar.

Fısfıs ve su; teraryuma ilk can suyunu vermek ve yağmur etkisi yaratmak için önemlidir.

Bitkiler; Teraryumunuz için uygun, fazla büyümeyen bitkilerden seçilmelidir. Bunlar arasında; fitonyalar, arapsaçı, minyatür menekşe, çeşitli tırmanıcı bitkiler, küçük kaktüsler gibi fazla büyümeyen ve nemi seven bitkiler örnek gösterilebilir. Burada önemli olan bitki seçimi yapılırken aynı ekosistemi seven bitkilerin bir arada seçilmesidir.

Çeşitli süs malzemeleri ile de teraryumunuzu daha güzel hale getirebilirsiniz. Kendi imkanlarınızla edineceğiniz teraryum malzemeleri ile hayal gücünüz doğrultusunda kendi ekosistemlerinizi istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.

Teraryum Nasıl Yapılır

Teraryumlarınızı kendi imkanlarınız doğrultusunda yapabileceğinizi söylemiştik. Bu bölümde teraryum nasıl yapılır sorusunu cevaplamaya çalışacağız. Teraryum yapımı için öncelikle malzemeleri temin etmeliyiz. İlk iş olarak çalışmaya uygun geniş ve derin bir kap seçilerek işe başlanır. Güzelce yıkayıp kurulandığımız kap bizim minik ekosistemimizi oluşturmamız için hazır hale geldi.

Kabın en altına bir miktar küçük taş ve çakıl taşı yerleştiriyoruz. Bunun amacı kaptaki fazla suyun bu taşlar altında kalması yani drenajın sağlanması ve bu su ile ortamın neminin uygun hale getirilmesidir. Çakıl taşlarının üzerine sphagnum yerleştiriyoruz ki daha fazla su tutabilelim. Daha sonra aktif karbonu ya da mangal kömürü tozlarını sphagnumun üzerine serpiştiriyoruz. Kömür tozu toprağın havalanmasını sağlıyor ve ortamdaki fazla nemi çekerek hava döngüsünün gerçekleşmesine yardımcı oluyor. Ayrıca bakteri ve küf oluşumuna da engel olur.

Kömürlerin üstüne biraz torf döküp güzelce bastırıyoruz. Toprak düzenleyici olarak bilinen torf aklınıza gelebilecek her çeşit bitkinin yetişimi için uygun ortamı sağlar. Unutulmaması gereken en önemli nokta, her bitki türü için farklı bir torf çeşidi vardır, seçtiğimiz bitkiye uygun torf seçmeliyiz. Bundan sonra torf tabakasının üzerine ekeceğimiz bitkilere uygun olarak minik çukurlar açıyoruz. Hayal gücümüzün elverdiği ölçüde istediğimiz bitkileri bu çukurlara dikiyoruz. Teraryum yapımı bu aşamadan sonra tamamlanmış oluyor. Çeşitli süs eşyalarıyla süslemek ise tamamen sizin hayal gücünüze ve isteğinize bağlı.

Teraryum Nasıl Yapılır
Teraryum Nasıl Yapılır

Teraryum Bakımı Nasıl Yapılır

Teraryum bakımı için önemli olan diktiğimiz bitkiyi iyi tanımaktır. Bitkileri sulamak çok önemlidir bundan dolayı bitkiyi doğrudan sulamak yerine bir fısfıs ile yağmur etkisi yaratarak sulamanız daha iyi olacaktır. Sulamak için çakıl taşlarının kuruluğuna bakarak karar verebilirsiniz.

Teraryum bakımı nasıl yapılır dendiğinde akla gelen diğer bir önemli nokta ise her bitkide olduğu gibi teraryumlarda da doğrudan güneş ışığından kaçınılmalıdır. Aydınlık bir ortamda ve ısıdan uzak bir yerde bakılmalıdır.

Bu fanusun ortamından dışarı çıkmaya başlayan bitkiler doğal ekosistemlerinden çıktıkları için çürümeye başlarlar. Bundan dolayı çürüyen bitkilerimizi takip etmeli ve budamalıyız. Aynı işlemi fazla büyüyüp teraryumdan çıkacak bitkiler için de yapabiliriz. Üstü kapalı bir teraryum yapmış ise mutlaka 2 veya 3 haftada bir bitkilerimizi havalandırmayı unutmamalıyız. Bitkilerimizin teraryumun yüzeyine temasını engellemeliyiz ki çürüme yapmasınlar.

Topraktaki mineral ve besin değerini korumak amacıyla torf katmanının üst yüzeyi yaklaşık 2 yılda bir değiştirilmelidir. Teraryumlarımızın camını temizlerken kimyasal madde kullanımında uzak durmalı, onlara zarar verecek işlemlerden kaçınmalıyız.

Teraryum bakımı nasıl yapılır, sorusunun cevabı aslında bu kadar basit. Küçük detaylara dikkat ettiğimiz sürece zaten bitkimiz kendi bakımını kendi yapıyor. Doğal ortamında nasılsa teraryumumuzda da öyle davranıyor bize fazla iş bırakmıyor.

Önceki İçerikHuawei P9 Lite 2017 Özellikleri, Fiyatı, Yorumları
Sonraki İçerikTürkiyede Kışın Gidilecek Yerler, Kışın Nereye Gidilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.