Ter Kokusu Neden Olur? Ter Kokusu Nasıl Giderilir?

ter kokusu neden olur, ter kokusu nasıl giderilir?
ter kokusu neden olur, ter kokusu nasıl giderilir?

Özellikle yaz aylarında bizi zor durumda bırakan, köşe bucak insanlardan kaçmamıza neden olan bir derttir. Öyle ki bazılarımız sabah, öğle, akşam duş alır ancak yine de ter kokusundan kurtulmak imkansız olur. Özgüveniniz zedelendiyse, artık bu ter kokusundan nasıl kurtulacağım diye kara kara düşünüyorsanız doğru adrestesiniz. Herkesin sorduğu ama bir türlü cevap bulamadığı ter kokusu neden olur, ter kokusu nasıl giderilir, sorularına sizler için kesin çözümler hazırladık. Bu yazıyı dikkatle okuyarak neden terlediğinizi ve bu sorununuza nasıl bir çözüm üreteceğinizi bulabilirsiniz.

Ağızdan Soğan Kokusu Nasıl Çıkar?

İnsanlar terleyerek vücutlarındaki toksinleri dışarı atarlar. Bununla beraber terleme miktarı ve sıklığı her kişide aynı değildir. Bazı insanlar oturdukları yerde terlerken bazıları sadece yüksek sıcaklıklarda veya spor yaparken terler. Bu bireysel farklılıklar, terleme sebeplerini dolayısıyla da sunacağımız çözüm önerilerini çeşitlendirmektedir.

Diğer taraftan terleme vücuttan toksinleri uzaklaştırmanın yanı sıra vücudun ısı dengesini de korumaktadır. Bir nevi doğal klimadır. Dolayısıyla da uygun şartlar altında vücudun verdiği çok sağlıklı bir reaksiyondur.

Ter Kokusu Neden Olur?

ter kokusu neden olur?
ter kokusu neden olur?

Vücut sıcaklığı arttığında buna tepki olarak terleme eylemi gerçekleşir. Ancak vücuttan atılan bu su zerrecikleri, ter kokusu dediğimiz kokuya neden olmaz. O halde ter kokusu neden olur? İncelediğimiz birçok araştırma sonucuna göre vücuttan attığımız ter, cilt yüzeyinde bakteriler ile karşılaşıyor. Bakteriler için bu nemli ortam, üremek için oldukça elverişli alanlar oluyor. Dolayısıyla da kötü ter kokusu meydana geliyor. Aslında kötü kokuya ter sıvısı değil, bakteriler sebep oluyor.

Bazı insanların ter kokusu o kadar rahatsız edicidir ki çevrelerindeki insanlar adeta köşe bucak kaçarlar. Böylece kişiler ter kokuları yüzünden yalnızlaşır. Bu durum, kişinin psikolojisini, sosyal hayatını olumsuz etkiler. Diğer insanlarla kurduğu ilişki zedelenir. Ayrıca özgüven kaybına da neden olur. Aslında terlemek vücudumuzun doğal bir reaksiyonudur. Ancak hayatımızı cehenneme çevirebilir.

Ancak durun sakın ümitsizliğe kapılmayın! Birtakım basit önlemler ile ter kokusunu önlemek ya da en azından etkisini azaltmak mümkündür. Fakat her şeyden önce sorunun kaynağına inmek gerekir. Terlemenin terlemenin nedenlerini ortaya koymadan, asıl sorunu saptamadan yol alamayız.

Şimdi ter kokusu neden olur, ter kokusunu artıran etmenler nelerdir, birlikte inceleyelim.

Ter Kokusu Çeşitleri
 • Gün içinde az su içiyorsanız vücudunuz susuz kalıyor demektir. Bu durum ise terinizin kötü kokmasına neden olur.
 • Stresli bir yaşantınız varsa vücudunuz fazlaca kortizon hormonu salgılıyordur. Kortizon hormonu da kötü kokuya neden olur.
 • Polyester ya da sentetik kumaş ağırlıklı giysiler teri vücuttan çekmez. Dolaysıyla bu tür kıyafetler kötü koku oluşumunu hızlandırır.
 • Anti-bakteriyel olmayan, merdiven altı üretim parfümler kötü koku oluşumunu arttırmaktadır.
 • Bazı ilaçların yan etkileri arasında ter kokusuna neden olmak da vardır.
 • Yetersiz beslenme sonucu oluşan vitamin eksikliği ter kokusunu arttıran nedenlerdendir.
 • Ana öğünlerde düşük oranda karbonhidrat tüketimi, ter kokusunu tetiklemektedir.
 • Aşırı miktarda şeker ya da şekerli ürün tüketmek, maya üretimini artırdığı için ter kokusuna neden olur.
 • Vücudumuzdaki toksinleri daha çok sindirim sistemi vasıtasıyla atarız. Eğer sindirim sistemi sorunları yaşıyorsanız, sık sık tuvalete çıkmıyorsanız vücudunuzda toksinler birikiyor demektir. Böylece bu toksinleri terleme yoluyla atmak zorunda kalırsınız. Bu ise ter kokusuna neden olmaktadır.
 • Aşırı miktarda baharatlı gıdalar tüketmek terin kötü kokmasına sebep olmaktadır.

Ayrıca bazı özel durumlar veya hastalıklar da aşırı terlemeye neden olur. Ter kokusuna neden olan bazı hastalıklar ve özel durumlar ise şunlardır:

 • Parkinson hastalığı
 • Aşırı kilolar / Obezite
 • Solunum darlığı
 • Kalp ve akciğer hastalığı
 • Hamilelik
 • Menopoz

Ter Kokusu Nasıl Giderilir? 

ter kokusu nasıl giderilir?
ter kokusu nasıl giderilir?

Birçok insanın korkulu rüyası olan, neredeyse bizleri eve hapseden bu sorun çaresiz değildir. Konuyla ilgi yaptığımız araştırma sonuçlarına güvenerek ter kokusundan kurtulmanın veya ter kokusunu azaltmanın mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Yapmanız gerekenler aslında birkaç ayrıntıyı gözden kaçırmamak. Böylece sosyal hayatınıza geri dönebilirsiniz. Öncelikle söylememiz gereken ise kişisel temizlik ve bakım işlerinde biraz hassasiyet göstermenizdir. Eminiz ki ter kokusu artık korkulu rüyanız olmaktan çıkacaktır. O halde ter kokusu nasıl giderilir, sorusuna önerilerimiz nelermiş dikkatle inceleyelim.

 • Cilt yüzeyindeki bakterilerden kurtulmanın en iyi yolu her gün duş almaktır.
 • Banyo veya duş sonrası bakterilerin üreme alanlarını; özellikle ayak parmak aralarını, koltuk altı gibi bölgeleri iyice kurulamalısınız. Gerekirse pudra kullanarak nemi yok etmelisiniz.
 • Koltuk altı ve genital bölge kılları bakteriler için ideal üreme alanlarıdır. Dolayısıyla da kötü ter kokusuna neden olacaktır. Bu sebeple bu özel bölgeleri kıldan arındırmalısınız.
 • Giysilerinizi yıkanmadan tekrar tekrar giymemelisiniz.
 • Özellikle ayak kokusu tam bir baş belasıdır. Buna terleme kadar ayakkabı kalitesi de neden olmaktadır. Ayakkabıların hava alabilir veya nemi çeken özellikte olması gerekir. Alternatif bir çözüm olarak yaz aylarında sandalet tipi açık ayakkabılar tercih etmekte fayda vardır.
 • Duş aldıktan sonra anti bakteriyel etkili deodorantlar veya mendiller ile özellikle koltuk altları arındırılabilir.
 • İç çamaşırı ve çorapları her gün düzenli olarak değiştirmek gerekir.
 • Aynı ayakkabıyı uzun süre giydiğinizde de koku yapar. Ayakkabılarınızı değişimli kullanın ya da giydikten sonra bir süre balkonda, açık havada havalandırın.
 • Keten, yün, ipek gibi doğal kumaşlardan yapılmış kıyafetler hem hava alır hem de terlediğinizde teri çeker. Dolayısıyla terleme sorununuz var ise bu tür kıyafetleri özellikle tercih etmelisiniz.
 • Egzersiz ve spor yaparken uygun kıyafetler giymeli, spordan sonra muhakkak duş almalısınız.
 • Bazı besinlerin yoğun kokusu ter ile açığa çıkmaktadır. Bu sebeple sarımsak, soğan, sucuk ve pastırma gibi besinleri dikkatli tüketmelisiniz. Hatta bu tür yiyecekleri evde olduğunuz zamanlarda tüketmek daha doğru olacaktır.

Ter Kokusuna Bitkisel Çözüm Yolları

ter kokusuna bitkisel çözüm yolları
ter kokusuna bitkisel çözüm yolları

Terlemeyi birçok faktör etkilemektedir. Fiziksel özelliklerden tutunda iklim şartlarına hatta içinde bulunduğunuz ruhsal duruma bağlı olarak terleme gerçekleşir. Aşırı terleme bir de kötü kokuyorsa hem özel özel hem de sosyal hayatınızı, deyim yerindeyse, cehenneme çevirir. En başta ifade ettiğimiz üzere kötü ter kokusunun temel nedeni bakterilerdir. Dolayısıyla bu kötü kokuya engel olmanın bitkisel birçok çözüm yolu vardır. Yazımızın son bölümünde ter kokusuna bitkisel çözüm yolları araştırdık, sizin için derledik.

Ter Kokusu Önleyici Doğal Çözümler
Limon Suyu

Doğal bir dezenfektan olan limon suyu bakterileri yok eder. 1 adet limonun suyunu yarım bardak su ile karıştırıp terleyen bölgelerinize sürün. Hassas cilt yapısına sahip kişilerin kullanması risklidir. Bu kişilerin kullanmasını tavsiye etmiyoruz.

Elma Sirkesi

Teninize sinmiş ter kokusundan kurtulmak için duş alırken banyo suyuna 3-4 yemek kaşığı elma sirkesi katabilirsiniz. Bununla beraber sirkeli su karışımını bir bez ya da pamuk yardımı ile terleyen bölgelerinize (koltuk altı, boyun, ense, ayak parmak arası gibi) sürebilirsiniz.

Biberiye

Mantar ve bakteri kaynaklı ter kokusu için oldukça uygun bir yöntemdir. Yarım fincan kurutulmuş biberiye otunu 3 bardak kaymış suda demleyin. Daha sonra süzüp soğumasını bekleyin. Genital bölge dışında, aşırı terleyen her yerinize sürebilirsiniz.

Kabartma Tozu

Doğal bir antiseptik olan kabartma tozu tek başına teri engellemede etkili olmaz. Ancak bakteri üremesini engelleyerek dolaylı yoldan katkı sağlar. Etkisini daha da artırmak istiyorsanız limon suyu ile karıştırabilirsiniz. Hazırladığınız karışımı koltuk altlarına sürüp 10 dakika bekleyin. 10 dakikanın sonunda ılık su ile durulayabilirsiniz.

Cadı Fındığı Yağı

Hem bakteri oluşumunu azaltan hem de Ph dengesini koruyan doğal bir yağdır. Aktarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz cadı fındığı yağını ter kokusundan kurtulmak için  rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Lavanta Yağı

Küvetinizi su doldurun ve içine birkaç damla lavanta yağı damlatın. Ardından bir süre suyun içine uzanın. Böylece hem vücudunuzun dinlenmesini sağlayacak hem de istenmeyen kokulardan kurtulacaksınız. Bunu ara ara tekrarlayabilirsiniz.

Mısır Nişastası

Ne yaparsanız yapın terlemeye engel olamıyorsanız kabartma tozu ve mısır nişastasını karıştırarak koltuk altına sürebilirsiniz. Bununla beraber daha etkili sonuç için banyo sonrasında koltuk altlarınızı iyice kurulayıp uygulayın.

Karbonat

Özellikle yoğun terleyen bölgelerinize (boyun, koltuk altı, ayak) masaj yaparak sürebilirsiniz.

Turp

Meyve sıkacağından geçirip veya rendeleyerek turpun suyunu çıkarın. Daha sonra birkaç damla gliserin ile karıştırıp ter kokusunu engelleyecek doğal bir parfüm elde edebilirsiniz. Dilerseniz gül yağı, lavanta gibi esans yağları da ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız parfümü küçük bir cam şişede ve buzdolabında muhafaza edin.

Tuzlu Su

Özellikle ayak kokusun iyi geldiğini söyleyebiliriz. Bir leğen içine sıcağa yakın ılık su koyun. İçine 1-2 yemek kaşığı tuz atıp iyice karıştırın. Tuz tamamen eriyince ayaklarınızı içinde bir süre bekletin. Bu uygulamayı sık sık tekrarlayabilirsiniz.

Güvercin Ağacı Özü & Yağı

Vücudun pH seviyesinin düşmesi bakteri oluşumunu yavaşlatmaktadır. Güvercin ağacı özü ise cildi kurutarak pH seviyesini düşürür. Böylece bakteri üremesini engeller. Koltuk altınıza bu bitkinin özünü ya da yağını sürebilirsiniz.

Yukarıda saydıklarımıza ek; nane çayı, geven çayı, adaçayı ve erik hoşafını içmek ter kokusuna iyi gelir. Ayrıca haşlanmış patlıcan suyu, domates suyu içerek; çiğ roka yiyerek de ter kokusuna engel olabilirsiniz. Son olarak patates, salatalık kabuğu ve çiğ süt ile terleyen bölgeyi ovmak ter kokusunu önemli oranda azaltmaktadır.

Önceki İçerikNefis Elmalı Kek Tarifi, Elmalı Kek Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikHipoglisemi Nedir? Hipoglisemi Belirtileri Nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.