Tembel Bağırsak Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir?

tembel bağırsak sendromu nedir, belirtileri nelerdir?
tembel bağırsak sendromu nedir, belirtileri nelerdir?

Çağımızın sıkça karşılaşılan sağlık sorunlarından birisi de tembel bağırsak sendromudur. Genellikle hareketsiz yaşam ve dengeli beslenmemekten kaynaklı bir rahatsızlıktır. Ancak ciddi sağlık sorunlarının da habercisi olabilir. Bu sebeple tembel bağırsak sendromu nedir, belirtileri nelerdir, bağırsak tembelliği neden olur, bağırsak tembelliği belirtileri nelerdir gibi soruları detaylıca araştırdık.

Mide Ağrısı Neden Olur?

Tembel Bağırsak sendromu yaşadığınızı düşünüyorsanız, üzülmeyin! Yazımızı dikkatle okuyun ve tavsiyelerimizi uygulayın. Çok kısa zamanda kendinizdeki değişimi fark edeceksiniz. Hazırsanız başlayalım.

Tembel Bağırsak Sendromu Nedir?

tembel bağırsak sendromu nedir?
tembel bağırsak sendromu nedir?

Sadece ülkemizde değil, birçok modern toplumda çok yaygın olarak görülen bir sindirim sistemi sorunudur. Tembel bağırsak sendromu nedir, sorusunu ağır düzeyde dışkılama sorunu olarak da tanımlayabiliriz. Bağırsak tembelliği diye de adlandırılan bu rahatsızlığı yaşayan kişiler, sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissetseler de dışkılama yapamazlar. Yapsalar bile çok ağrılı ve sancılı bir şekilde olur. Ancak günlük dışkılama sayısının az olması bağırsak tembelliği değildir. Günde bir kez dışkılama yapılmak bağırsakları boşaltmak için yeterlidir. Bununla beraber günlerce dışkılama yapmamak, tembel bağırsak sendromunun en sık rastladığımız belirtisidir. Bu durum kişinin sosyal yaşamını dahi olumsuz yönde etkilemektedir. Dolayısıyla en kısa zamanda tedavi olmak gerekir.

Tembel Bağırsak Sendromu Neden Olur?

tembel bağırsak sendromu neden olur?
tembel bağırsak sendromu neden olur?

Özellikle kadınlarda daha fazla karşılaştığımız bu rahatsızlığın görülme sıklığı gittikçe artmaktadır. Ancak tembel bağırsak sendromu neden olur, sorusunun tek bir cevabı yoktur. Bağırsak tembelliği nedenleri üzerine yapılan araştırmalar birkaç başlığı ön plana çıkarsa da birçok etkenden söz etmek mümkündür. Özellikle lif oranı yüksek veya posalı besinler ile yeterince beslenmemek en önemli sebeplerdendir. Ayrıca az su tüketmek ve hareketsiz yaşam da tembel bağırsak sendromunu tetikleyen temel faktörlerdir.

Eğer kronik bağırsak rahatsızlığı yaşıyorsanız ya da geçmişte başka sebeplerle bağırsak sorunları yaşadıysanız bunlarda tembel bağırsak sendromuna neden olabilmektedir. Tembel bağırsak sendromuna neden olan bir diğer durum ise geçmişte yaşanan birtakım hastalıklarının sindirim sistemini etkilemesidir.

Tembel bağırsak sendromuna özellikle nörolojik hastalıklar ya da endokrin hastalıkları da sebep olabilmektedir. Bu durumun yaşanmasında hiç şüphe yoktur ki bu hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların etkisi vardır. Başka bir deyişle bağırsak tembelliği, bazı ilaçların bağırsaklar üzerindeki yan etkilerinin sonucu da görülmektedir.

Tembel bağırsak sendromunun nedenlerini maddeler halinde sıralayacak olursak şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Gün içinde vücudumuzun ihtiyaç duyduğundan daha az su tüketimi tembel bağırsak sendromuna neden olur.
 • Dengeli beslenmemek, lif oranı yüksek besinleri az tüketmek bağırsak tembelliğine yol açar.
 • Özellikle yetişkinlerin gereğinden fazla süt ve süt ürünleri tüketmesi bağırsak sağlığını olumsuz yönde etkiler.
 • Aşırı stres ve gerginlik de tembel bağırsak sendromuna neden olur.
 • Etken maddeleri kalsiyum ve alüminyum ağırlıklı olan ilaçlar kullanmak, kabızlığa neden olacağı için tembel bağırsak sendromunu tetikler.
 • Hareketsiz yaşam tembel bağırsak sendromunun en önemli sebeplerinden biridir.
 • Aşırı miktarda laksatif kullanımı bağırsak aktivitelerini azaltır.
 • Klozetin yüksek olması dışkılamayı zorlaştıracağı için bağırsak tembelliğine yol açar.
 • MS, Hipertroid, Parkinson gibi sinir sistemi hastalıkları ile gebelik dönemindeki hormonal değişimler bağırsak tembelliğine neden olmaktadır.
 • Doğum esnasında leğen kemiği kaslarındaki gevşeme de bağırsak tembelliğini dolaylı yoldan da olsa tetikler.

Tembel Bağırsak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

tembel bağırsak sendromu belirtileri nelerdir?
tembel bağırsak sendromu belirtileri nelerdir?

Bağırsak tembelliği yaşayan birçok kişinin vücutlarında hissettiği birtakım belirtiler söz konusudur. Eğer bu belirtileri kendinizde görüyorsanız yaşantınızda bazı değişiklikler yapmalısınız. Bir sonraki başlıkta sizler için hazırladığımız tavsiyeleri uygulamalısınız. Buna rağmen belirtiler devam ediyorsa en kısa zamanda bir doktora görünmelisiniz. O halde tembel bağırsak sendromu belirtileri nelerdir, birlikte inceleyelim.

 • Midede gaz birikmesi ve şişkinlik hissi
 • Sağlıklı dışkılama yapılamadığı için sürekli tuvalet ihtiyacı
 • Böbreklerde ağrı
 • Karın ve kasık bölgesinde ağrı ya da sancı
 • Nadir de olsa şiddetli baş ağrısı
 • Bel bölgesinde ağrı
 • Halsizlik ve mide bulantısı
 • Dışkılamanın çok zor ve dışkının çok katı, küçük toplar şeklinde olması
 • Agresif ya da tahammülsüz ruh hali

Tembel Bağırsak Sendromu Nasıl Geçer?

tembel bağırsak sendromu nasıl geçer?
tembel bağırsak sendromu nasıl geçer?

Bu rahatsızlıktan şikayetçi iseniz hemen ümitsizliğe kapılmayın. Tembel bağırsak sendromu nasıl geçer, sorusu için birçok tavsiye hazırladık. Bu tavsiyelerimizi uygulayarak bağırsak şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz. Uygulaması oldukça basit ve tıkır tıkır işleyen bağırsaklar için sağlık tüyolarını ve uzman önerilerini sizler için derledik.

Aşağıdaki önerilerimizi özenle uyguladığınızda kısa sürede kabızlık sorunundan kurtulacağınıza eminiz. Daha önce de belirttiğimiz gibi kronik bir rahatsızlığınız varsa aşağıdaki tavsiyeleri uygulamadan önce doktorunuza danışmanız gerekebilir. Hazırsanız bağırsak tembelliği nasıl geçer, inceleyelim.

 • Günlük beslenme düzeninize yeterli miktarda sebze, meyve, baklagiller, tahıl, kuru meyve, kuruyemiş gibi lifli gıdalar ekleyin. Ancak bu arada dikkat etmeniz gereken şey, gıdalar yoluyla aldığınız lif miktarında aşırıya kaçmamaktır. Aksi halde yüksek oranda lifli gıda tüketmek de bağırsak sağlığını olumsuz etkileyebilir.
 • Yemeklerinizde sulu gıdalara yer verin. Örneğin, her öğünde mutlaka çorba içmeye özen gösterin.
 • Gün için en az 2-2,5 litre su için. Hatta su şişenizin içine bir dilim limon da atabilirsiniz. Böylece bağırsak aktivitelerini en sağlıklı yollardan desteklemiş olacaksınız.
 • Soğuk içecek olarak kola, gazoz yerine meyve suyu veya maden suyu için. Sıcak içeceklerden ise bitki çaylarını tercih edin. Örneğin, yeşil çay ya da nane çayı iyi bir tercih olabilir. Ayrıca içtiğiniz bitki çaylarının içine de limon atıp bağırsak sağlığını destekleyebilirsiniz.
 • Bir oturuşta tükettiğiniz besin miktarını azaltın. Bunun yerine günlük öğün sayınızı artırın. Kısacası, az az ama sık sık beslenin. Bu sayede bağırsak hareketliliğini arttırmış olacaksınız.
 • Hareketsiz bir yaşamınız var ise hayatınıza hareket katın. Tembel bağırsak sendromunun temel sebeplerinden biri budur. Dolayısıyla her gün en az 30 dakikalık yürüyüşler yapın.
 • Stresli ve gergin ortamlardan uzak durun.
 • Bağırsaklardaki dışkıyı boşaltmak için en doğru oturma açısı çömelme pozisyonudur. İmkanınız var ise klozet tuvalet yerine, alaturka tuvalet tercih edin. Alaturka tuvaletiniz yok ise klozete otururken ayaklarınızın altına tabure ya da bir yükselti koyun.
Önceki İçerikEtsiz Çiğ Köfte Tarifi, Çiğ Köfte Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikYeşil Kahvenin Faydaları, Yeşil Kahve Zayıflatır Mı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.