Temayül Ne Demek, Temayül Yoklaması Nedir

Temayül Ne Demek, Temayül Yoklaması Nedir
Temayül Ne Demek, Temayül Yoklaması Nedir

Temayül Nedir

Temayül kelimesi Arapça kökenli bir sözcüktür. Kelimenin bir sürü anlamı bulunmaktadır. Günümüzde eğilim ve yönelme anlamında mecazi bir kavram olarak kullanılmaktadır. Buna karşılık sözcüğün eylem ve isim yönlerinde kökeni bulunmaktadır ve bu Arapça sözcük ilk olarak bir yönelişi temsil etmektedir. Daha kapsamlı olarak temayül ne demek ve temayül nedir sorularını inceleyecek olursak:

Örneğin klasik müzik temayüllerim arasında yer almaktadır, cümlesini ele alırsak burada anlatılmak istenen kişinin klasik müziğe karşı ilgi duyması, o yöne meyletmesidir. Bu nedenle ilk anlam olarak yönelme eylemi kullanımı sayılabilir. Burada bahsi geçen temayül sözcüğü isim kökenli olarak kullanılmıştır.

Türk dil kurumu birincil anlamı olarak temayül sözcüğünün bir kimseye veya bir tarafa fazla ilgi duyması olarak açıklamaktır. Gene bu kapsamda isim olarak cümle içerisinde kullanılabilen bir kelimedir. Türk dil Kurumu Osmanlı Devleti’nde sıklıkla kullanılan anlamını ele alarak sözcüğü incelemiştir. Halbuki bu kelime Osmanlı Devletinden daha eski bir sözcüktür. Arapça kökeni, onun Arapça dilinin var olduğu ilk andan itibaren kelime yapısı itibariyle dilin içinde olduğunu göstermektedir.  Zaten Osmanlı Türkçesi de Arapça ve Farsça dillerinin karışımı olduğu için dilin kendi yapısında temayül sözcüğü kendini göstermektedir.

Liyakat Ne Demek

Temayül Ne Demek

Günümüz Türkçesindeki temayül nedir sorusunun cevabı ve TDK sözlüklerinde geçen mecaz anlamı ise bir şeye ya da bir tarafa çarpılmak anlamında kullanılmaktadır. Bu çarpılma konuya yönelmeyi kapsamaktadır. Bir amaç uğrunda aşırı derecede ilgi gösterip o amaç için canla başla çalışma anlamına gelmektedir. Temayül kelimesi aslında orijinal hali ile temayyülat sözcüğünden türevlerini oluşturmaktadır.

Temayyülat ve temayyüle türevleri temayül kelimesinin aldığı mecazi anlama göre çekimsenmesinden türetilmiştir. Arapça kökenindeki orijinal hali iki y ile oluşturulanıdır. Yani ‘temayyül’ şeklinde yazımının bulunduğu sözcüktür. Fakat günümüz Türkçe’ sine çevrilirken Türkçe ’de iki ünsüz harf yan yana bulunmaz kuralı ile aradaki y harfi atılarak kelime Türkçeleştirilmiştir. Böylece temayül olarak kullanılmaya başlanmıştır. Fakat günümüzde pek bilinmemesi sözcüğün artık unutulmasına sadece sözlükte bir anlamının bulunmasına neden olmuştur. Günlük kullanılan dilde bu sözcük kelime haznemiz arasında yer almamaktadır.

Eylem olarak kullanım anlamı ise, ‘yönseme’ dir. Yönseme yapılacak bir eylemin sonuca dönüşmeden, o sonuç hakkında olması gereken ihtimalleri sıralama, beyin fırtınası yapma ve olacak sonuçları önceden kestirebilme öngörüsünde bulunmaktır. Bu yönelmeler belirli bir faaliyetle sonuçlanmaz, sadece fikir alışverişi hususunda etkilidir. Beyin fırtınası olarak yapılır ve konuşmalar havada askıda kalır, bir sonuca ulaştırılmaz. Bir amaç doğrultusunda ortaya çıkmaz. Sadece sohbet nitelikli cümlelerin kurulması ve gayesiz, amaçsız olarak bir öngörüde bulunma amacında kullanılmaktadır.

Ayrıca bu sözcük hukuki bir terim olarak hukuk kitaplarında da yerini bulmaktadır. Burada eğilim sözcüğünün yerine kullanılmaktadır. Eğilimlerin eş anlamlısı olarak hukuk sözlüğünde ismin yerine kullanılan sıfat kapsamında değerlendirilmektedir.

Nepotizm Nedir

Temayül Yoklaması Nedir

Temayül yoklaması demek bir destek arayışı içinde bulunmak anlamına gelir. Bu söz diziminde tıpkı temayül kelimesinin anlamından yola çıkılarak yapılan bir icraattır. Bir grup, siyasi parti, dernek üyeleri, bir topluluğun eğilimlerini ölçmek amacıyla yapılır. Topluluğun kendi içerisinde kime destek olacağını öğrenmek amacıyla yapılmaktadır. Bir ülke genelinde seçmenlere uygulanılan yöntemdir. Kısa bir beyin fırtınası ve düşünce sonucu insanların desteklediği adayları bulmak amacıyla yapılır. Hangi yöne eğilim olduğunu göstermek için ülke genelindeki anket gruplarının, araştırma şirketlerinin yapmış olduğu çalışmalardır. Bu araştırma şirketleri bu yoklama ile kamuoyunun nabzını ölçmekte ve ona göre veriler hazırlamaktadır.

temayül yoklaması nedir
temayül yoklaması nedir

Sadece siyasi amaçlar için kullanılmaz. Bir marka ve model hakkında belirli bir topluluğun yorumda bulunması için de kullanılır. Örneğin bir bulaşık deterjanı hakkında ev hanımları topluluğuna uygulanan araştırma anketi kapsamında alınan sonuçlar temayül yoklaması nedir sorusuna cevaptır. Ya da bir siyasi partinin hangi adayını desteklemesi üzerine o bölgenin toplumundan alınan tepkileri ölçmesi bu yoklamaya örnek olmaktadır. Günümüzde okullarda öğretmenler ve ders ekipmanları, okulların genel yapısı ile ilgili her yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından anket yapılmaktadır. Bu işlem de bir temayül yoklaması sayılmaktadır. Öğrenci grubunun bir konu hakkındaki eğilim ve yönelimlerini bulmak amacıyla tasarlanmıştır. Kısacası o gruba dahil olan üyelerin bir konu hakkındaki yoklaması ve o konu hakkındaki görüş birliğinin sağlanması olarak açıklanabilir.

Önceki İçerikHavuçlu Dereotlu Pilav Tarifi
Sonraki İçerikKaos Ne Demek, Kaos Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.