Telefon Şarj Olurken Kullanmak Tehlikeli Mi?

telefon şarj olurken kullanmak tehlikeli mi
telefon şarj olurken kullanmak tehlikeli mi

Cep telefonları hayatımızın bir parçası haline geldi. Ülkemizde satışa sunulan ilk cep telefonlar deyim yerindeyse evrim geçirdi. Artık akıllı telefon dediğimiz cihazları kullanıyoruz. Elimizden hiç düşürmüyoruz. Hayatımıza büyük kolaylık sağlayan bu cihazların olumsuz yönü şarjlarının çok hızlı tükenmesidir. Öyle ki bu olumsuz yanından dolayı neredeyse herkes bir telefon satın alırken bir de powerbank satın alıyor. Telefonumuzu hemen şarja takarız ama kullanmaya da devam etmek isteriz. İşte bu noktada herkesin aklındaki soru: “Telefon şarj olurken kullanmak tehlikeli mi?” sorusudur. Bu sorunun yanıtını merak ediyorsanız yazımızın devamını mutlaka okumalısınız.

Dünyada bir yıl içinde milyonlarca telefon satılıyor. Gazeteler; cep telefonunun şarjdayken patlaması sonucu yaralanma, yaygın haberleriyle dolup taşıyor. Bu haberleri okuyunca ister istemez hepimiz tedirgin oluyoruz. İyi ama bu durum bütün cep telefonları için geçerli midir? Peki telefon şarjdayken oynamak her durumda tehlikeli midir?

Telefon Şarjdayken Konuşmak Tehlikeli Mi?

"<yoastmark

Cep telefonları şarj sırasında patlayabilir. Patlamanın şiddetiyle hem size hem çevrenizdekilere zarar verebilir. Ancak bu, her cep telefonunun şarj sırasında patlayacağı anlamına gelmez. Yetkili satıcıdan alınmış orijinal ürünler için bu durum genellikle geçerli değildir. Cep telefonunuzu kullanım kılavuzundaki yönergeleri dikkate alarak kullanmanızı öneririz. Böylece bu tür riskleri ortadan kaldırmış olursunuz. Yine de telefonunuz şarjdayken yoğun kullanım gerektiren işlerinize ara vermenizi öneririz.

Cep telefonu patlamaları genellikle batarya kaynaklıdır. “Telefon Şarj Olurken Kullanmak Tehlikeli midir?” sorusu için bugüne kadar yaşanmış olaylar incelendik. Cep telefonunun patlamasına neden olan ihmalleri sizin için maddeler halinde sıraladık.

Cep telefonu patlamalarının nedenleri şöyle sıralanabilir:

  • Batarya seçiminde yan sanayi ürün tercih edilmesi:

Cep telefonu bataryaları belli bir ömre sahiptir. Zamanla performansları düşer. Bir yerden sonra şarj tutmaz olurlar. Eskimiş bataryanızı değiştirmek bir çözüm yoludur fakat dikkat edilmelidir. Cihazınıza batarya seçerken muhakkak orijinal ürün tercih etmelisiniz. Piyasadaki yan sanayi ürünlere asla itibar etmeyin. Cep telefonu kazalarında en sık karşılaşılan ihmal budur. Yetkili satıcıdan orijinal ürün satın alın ya da yetkili servisten yardım isteyin. Eğer cep telefonunuzda orijinal olmayan bir batarya takılıysa telefon şarjdayken oynamak sizin için büyük bir risktir.

  • Cihazın aşırı sıcakta bırakılması ya da fazla ısınmış olması:

Cep telefonları elektronik cihaz oldukları için bir güç kaynağına ihtiyaç duyarlar. Bu güç kaynağı pildir. Son dönemde hızlı şarj özelliğiyle çabucak dolan bu güç kaynakları hızla da enerjisini tüketir. Piller şarj olurken veya yoğun kullanım sırasında ısınırlar. Bu ısınma normaldir. Cep telefonunuzun patlayacağı anlamına gelmez ancak yine de dikkatli olmak gerekir. Çünkü cep telefonu bataryası gereğinden fazla ısınmışsa içindeki basınç çok artmış demektir. Böyle bir durumda karşılaşırsanız cep telefonunu güvenli bir yere koyup soğumasını beklemelisiniz. Aksi takdirde ısınmaya devam eder. Isınmaya bağlı oluşan yüksek basınç bataryayı paramparça edebilir, size ciddi zararlar verebilir.

  • Yoğun kullanımdan dolayı zamanla şişen batarya;

Her elektronik cihazda olduğu gibi cep telefonlarının da belli bir ömrü vardır. Eğer üretici firmanın kullanım tavsiyelerine uymadıysanız bu ömür daha da kısalır. Dolayısıyla gereğinden fazla kullanılmış bir telefonun bataryası da fazlaca yıpranır. Batarya içerisinde basınç oluşur ve yavaş yavaş şişmeye başlar. Böyle bir durumla karşılaştığınızda hemen telefonunuzu güç kaynağından ayırıp, yetkili servise başvurmalısınız.

  • Telefonu şarj ederken yanlış şarj aleti ya da yan sanayi şarj aleti kullanımı;

Cep telefonlarının batarya kapasitesi birbirinden farklıdır. Dolayısıyla da o bataryayı şarj edecek şarj cihazı da farklılaşır. Son dönemlerde hızlı şarj özelliği olan cihazlar yaygınlaştı. Bu cihazlar bataryaya yoğun enerji yükleyerek hızla doldururlar. Eğer kullandığınız şarj aleti orijinal değilse ya da bataryanızın kapasitesini aşan oranda yükleme yapan bir şarj aleti ise risk altındasınız demektir. Çünkü bataryanız, kapasitesinin üzerinde enerji almaya başladığında bozulabilir. Bozulan bir bataryanın da patlaması güçlü bir ihtimaldir.

  • Cihazı uzun süre şarjda tutma;

Neredeyse hepimizin düştüğü hatalardan biridir. Genellikle sabah tam dolu bir bataryaya sahip olmak için geceden cep telefonunu şarja takarız. Telefonumuz en geç birkaç saat içinde dolar. Fakat sabaha kadar şarjda kalmaya devam eder. Bu durum normalde cep telefonumuz için bir risk oluşturmaz. Genellikle elektronik cihazlar belli bir şarj kapasitesine ulaşınca akımı keserler. Bu batarya patlamalarının önüne geçmek için üreticilerin aldığı bir önlemdir. Bazen cihazın akıllı kartı zarar görür ve sağlıklı çalışmaz. Böyle bir durumda telefonunuz şarj almaya devam edecektir. Gereğinden fazla güç depolayan piller zamanla bozulacağı gibi şiddetle patlayabilir de.

Bu noktada asıl bize kulak vermesi gerekenler “Telefon şarjdayken oynamak tehlikeli midir?” diye merak edenlerdir. Çünkü online oyunlar oynarken cep telefonu bataryası fazla enerji tükettiği için çok ısınır. Buna bir de şarj eklenince ısı iki katına çıkar. O yüzden yüksek enerji gerektiren oyun oynamak gibi işler sırasında telefonu şarjda tutmak çok risklidir.

  • Cep telefonunun uzman olmayan kişiler tarafından tamir edilmesi;

Elektronik cihazlar belli bir zaman sonra arıza verebilir. Eğer garantisi bitmiş bir ürünse yetkili servis dışında tamir ettirmek isteyebilirsiniz. Bu tercih edebileceğiniz bir yoldur ancak tamir servisi seçiminde dikkatli olmalısınız. Tamirciniz alanında uzman biri değilse tamir sırasında hata yapabilir. Bu, cep telefonunuzun tamamen bozulmasına neden olabileceği gibi patlamalara da sebep olabilir.

Yukarıda sıraladığımız maddelerden herhangi biri cep telefonunuz için geçerli ise çok dikkatli olmalısınız. “Telefon Şarj Olurken Kullanmak Tehlikeli midir?” sorusu sizin için kritik öneme sahip olabilir.

Cep Telefonu Şarjı Nasıl Daha Uzun Dayanır

Telefonu Şarj Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

telefonu şarj ederken nelere dikkat etmeliyiz
telefonu şarj ederken nelere dikkat etmeliyiz
  • Doğru şarj aleti kullanın

Telefonunuzun uzun ömürlü olması için en önemli noktalardan biri doğru şarj aleti kullanımıdır. Her şeyden önce orijinal şarj aleti kullanmanızı öneririz. Başka bir şarj aleti kullanacaksanız dikkat etmeniz gereken şunlardır:

Neredeyse bütün şarj aletleri dc akım ve 5 volttur. Burada dikkat edilmesi gereken cep telefonunuzun orijinal şarj aletinin kaç amper olduğudur. Hızlı şarj özelliği olmayan bir bataryayı doldurmak için bu özelliğe sahip bir şarj aleti kullanmak cihazın ömrünü kısaltır. Normal bataryaların şarj aletleri 1 amper civarıdır. Hızlı şarj özelliğine sahip bir şarj aleti ise 2.0 ve üzeri ampere sahiptir. Bu bilgileri şarj cihazının üzerinden okuyabilirsiniz.

Bunun yanı sıra özellikle sık sık seyahat edenler cep telefonlarını araçta şarj ederler. Fakat bu durum cep telefonunuza büyük zararlar verebilir. Araçların enerji kaynağı aküdür. Araç bütün elektrik ihtiyacını bu kaynaktan sağlarlar. Buradaki risk, aküden gelen enerjideki dalgalanmalardır. Aküdeki enerji miktarı, akünün yeni ya da eski oluşu bu durumu etkileyen faktörlerdir. Eğer uzun seyahatlere çıkıyorsanız cep telefonunuzu direkt araçtan şarj etmeyin. Kendinize kaliteli bir powerbank satın alıp onunla şarj edin. Araçtan şarja bağlı bir sorun yaşayacaksanız bu sorunu cep telefonunuzda değil, powerbankınızda yaşayın. Böylece bataryanızı korumuş “Telefon Şarj Olurken Kullanmak Tehlikeli mi?” endişesine düşmemiş olursunuz.

  • Telefonunuzun Şarjının tamamen bitmesini beklemeyin

Neredeyse herkesin düştüğü hatalardan biridir bu. Yaygın kanının aksine telefonun şarjını tamamen bitirmek zararlıdır. “İyi ama ben böyle biliyordum.” dediğinizi duyar gibiyiz. Aslında kısmen doğru biliyorsunuz. Cep telefonlarında, ilk piyasaya sürüldüğü yıllarda, nikel kadmiyum adı verilen bataryalar mevcuttu. Bu tip bataryalar yüksek enerji depolayan ürünler değildi. Ayrıca pil hafızasına sahiptir. Bu tam şarj için pilin tamamen bitirilmesi gerektiği anlamına gelir.

Gelişen teknolojiyle birlikte artık hayatımıza akıllı telefonlar girdi. Bu telefonlar yüksek enerji harcadıkları için güçlü bataryalara ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple modern akıllı telefonlar lityum iyon bataryalar kullanır. Bu tip bataryalar daha verimli enerji sunarlar. Ayrıca hafıza etkisine sahip değildirler. Bunun anlamı, şarj etmek için bataryanın tamamen boşalmasını beklemeye gerek olmadığıdır. Bununla beraber bu tip bataryaların enerjisinin %0’a kadar tüketilmesi bilinenin aksine onlara zarar verir. Telefonun şarjı tamamen bitirildiğinde “Telefon Şarj Olurken Kullanmak Tehlikeli mi?” sorusuna hayır diyebiliriz ancak bataryanız uzun ömürlü olur mu, bilemeyiz.

Bu sebeple telefonunuz şarj için sizi uyardığında hemen şarj etmeniz en doğru olanıdır.

  • Telefonunuzu serin ve kuru yerde şarj edin.

Elektronik cihazların en büyük düşmanı ısı ve nemdir. Çünkü yüksek sıcaklıklar telefonunuzun devrelerine zarar verir. Elektronik cihazların en sağlıklı çalıştığı ortamlar serin ortamlardır. Bunun yanı sıra bataryalar dolarken enerji yüklendikleri için ısınırlar. Ortam gereğinden fazla sıcak ise sıcaklık iki katına çıkar. Bu ise bataryanıza zarar verir.

Telefon şarjdayken oynamak tehlikeli midir?” sorusunu hatırlayalım. Oynadığınız oyunlar cep telefonunuzun ısınmasına neden olur. Üstüne bir de sıcak ortamda şarj ediyorsanız bataryanıza fazlaca zarar verirsiniz.

Diğer bir konu ise nemdir. Nemli ortamlarda telefonunuzu şarj etmemelisiniz. Çünkü nemli ortamlarda batarya bağlantı elemanları zamanla oksitlenir. Bataryanız zamanla bu oksitlenmeye bağlı olarak bozulabilir.

Cep Telefonunun Zararları

Dünyada birçok ülkede yapılan araştırmalar cep telefonlarının yaydığı ısı ve radyasyonun dokulara zarar verebileceğini göstermektedir. Bununla beraber yoğun cep telefonu kullanımı kişilerde dolaylı yoldan çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Kalp krizi riski bunların başında gelir. O yüzden her şeyde olduğu gibi cep telefonu kullanımında da ölçülü olmak, aşırıya kaçmamak gereklidir.

 

Önceki İçerikAkran Zorbalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?
Sonraki İçerikMuz Kaç Kalori? Muzun Besin Değerleri Nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.