Taze Yumurta Nasıl Anlaşılır, Yumurta Nasıl Saklanır

Taze Yumurta Nasıl Anlaşılır, Yumurta Nasıl Saklanır
Taze Yumurta Nasıl Anlaşılır, Yumurta Nasıl Saklanır

Taze Yumurta Nasıl Anlaşılır

Yumurta, sağlıklı yaşam için tüketilmesi gereken temel besinlerdendir. Başta protein olmak üzere içeriğindeki vitamin ve mineraller ile, özellikle çocukların sağlıklı büyüme ve gelişimine önemli katkıları vardır. Ancak günümüzde, taze ve organik yumurta bulmak kolay değildir. İnsan vücudu için gereken katkıları sağlaması içinse yumurtanın, taze ve doğal olması gerekmektedir. Çoğu kişi alışveriş yaparken, aldığı yumurta taze mi bayat mı diye merak eder. Aslında, yumurta taze mi yoksa bayat mı anlamak kolaydır. Birkaç basit işlemle, taze yumurta nasıl anlaşılır sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Yumurtanın taze olup olmadığını anlamanın en kolay yolu, yumurtayı tabağa kırmaktır. Eğer kırıldığında sarısı dağılmıyorsa taze demektir. Sarısı dağılan yumurta bayattır. Ayrıca, taze yumurtanın sarısı daha keskindir ve kıvamı da akışkandır. Bayat yumurtanın ise sarısı solgun akışkanlığı zayıftır. Bu yöntemle yumurtanın taze olup olmadığı anlaşılsa da, yumurta her zaman yağda pişirilerek veya yemeklere katılarak tüketilmiyor. Bazen de haşlanmış şekilde tüketiliyor. Peki haşlanmış yumurtanın taze olup olmadığı nasıl anlaşılır? Haşlanmış yumurta taze mi değil mi anlamak için de birkaç yöntem vardır.

Haşlanmış Yumurtanın Bayat Olduğu Nasıl Anlaşılır

Yumurtaları haşlamadan önce, su dolu bir kabın içine koyarak tazelik testi yapılabilir. Yumurta yatık duruyorsa taze, dik şekilde duruyorsa bayat demektir. Testten sonra dik duran yumurtalar haşlanarak rahatça tüketilebilir. Ancak, haşlandıktan sonra taze yumurta nasıl anlaşılır? Yumurtayı haşladıktan sonra, eğer bozuk değilse taze olup olmadığını anlamak zordur. En etkili ayrıt etme testi, koku testidir. Bayat yumurta, taze yumurtayı göre daha ağır kokar. Eğer yumurta bozulmuşsa, haşlandıktan sonra soyulurken zaten anlaşılır. Sarısı dağılır ve rengi değişiktir.

Haşlanmış yumurta soyulurken de, tazeliği anlaşılabilir. Taze yumurtanın kabuğu zor soyulur. Sarısı, olması gereken yerde, herhangi bir yerinde patlama olmaz. Beyaz kısmı da, berrak beyazdır. Bayat yumurtanın sarısı, olmadığı gereken yerde değildir. Yumurtanın herhangi bir yerinden kabuğuna doğru yaklaşmıştır. Beyazı dikkat çekecek kadar mattır. Bayat yumurta çok kolay soyulur.

Yumurta Taze Mi

Yumurta, her evde günlük tüketilen besinler arasındadır. Yumurta girmeyen ev yoktur. Ancak, alışveriş yaparken herkes son kullanma  tarihini kontrol etse de, yumurta taze mi bayat mı diye merak eder ve taze yumurta nasıl anlaşılır diye araştırır. Yumurtanın tazelik durumunu öğrenmek için tuzlu su testi de yapılabilir. Tuzlu dolu bir kaba yumurtalar koyulur ve beklenir. Taze olan yumurta dibe çöker, bayat olan yumurta yukarı çıkar.

yumurta taze mi nasıl anlaşılır
yumurta taze mi nasıl anlaşılır

Bir diğer yumurta tazelik testi de, yumurtayı ışığa doğru tutmaktır. Işıkta bakıldığında taze yumurta daha toplu görünür. Sarısı top halindedir. Bayat yumurta ise daha dağınık görünür.

Bayat yumurta, taze yumurtaya göre daha hafiftir. Çünkü bekledikçe içindeki hava çoğaldığı için sarısı zayıflar. Kulağa tutulup çalkalandığında, yumurtanın bayat olduğu anlaşılabilir. Bayat yumurta çalkalanır ve ses çıkarır. Dağınık olduğu belli olur.

Yumurta alırken sadece son kullanma tarihine dikkat etmek, yumurtanın taze veya bayat olduğunun anlaşılması için yeterli değildir. Bahsettiğimiz testleri uygulayarak yumurtanın tazeliği hakkında fikir edinebilirsiniz. Alınan taze yumurtanın, tüketilene kadar tazeliğini ve besin değerlerini koruyabilmesi için saklama koşulları da önemlidir. Koşullara uygun şekilde saklanan yumurta, belirli bir süre tazeliğini korur ve güvenle tüketilebilir.

Yumurta Nasıl Saklanır

Yumurtanın tazeliğinin korunması için saklanması önemlidir. Bazı kişiler, yumurtayı dolaba koymadan önce yıkar, sonra dolabın yumurta rafına yerleştirir. Bu yanlış bir yöntemdir. Çünkü yıkarken, yumurtanın dış kabuğu incelir. Yumurtaların, taze bir şekilde saklanması için, kendi kartonuyla birlikte, yıkanmadan dolaba yerleştirilmesi gerekir. Bu sayede, yumurtalara diğer besinlerden koku geçişi de engellenmiş olur. Kullanılacağı zaman yıkandığında, en taze şekliyle tüketilmiş olacaktır. Yumurta ne kadar taze olursa olsun, tüketim için belirli bir sıcaklık derecesinde pişirilmesi gereklidir. Bu sayede daha sağlıklı şekilde tüketilebilir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.