Taze Balık Nasıl Anlaşılır, Hangi Ayda Hangi Balık Yenir

Taze Balık Nasıl Anlaşılır, Hangi Ayda Hangi Balık Yenir
Taze Balık Nasıl Anlaşılır, Hangi Ayda Hangi Balık Yenir

Balık, denizden soframıza uzanan bambaşka bir yemek kültürünün ana malzemesidir. Balık severlere göre en değerli et bile onun yerini tutamaz ve evde balık olması, en sevilenleri ağırlamak için yeterli bir sebeptir. Ancak tüketiminde dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır: Balığın tazeliği. Peki taze balık nasıl  anlaşılır ve balık seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?

Balık Dolapta Kaç Gün Saklanır

Taze Balık Nasıl Anlaşılır

Balığın tazesini ve bayatını ayırmak için bazı püf noktalarını bilmek gerekir. İşte o püf noktaları:

taze balık nasıl anlaşılır
taze balık nasıl anlaşılır
  • Balığın taze ve yenilebilir olduğunu anlamak için bakılması gereken ilk yer balığın gözleridir. Eğer gözleri parlak ve dışa doğru bombelenmişse balık taze, bunun tersine soluk ve içine basıksa balık bayattır.
  • Balıkta tazelik aramak için ikinci bakılacak yer balığın derisidir. Derideki gerginlik ve parlaklık balığın tazeliğini haber verirken, pullarının parlamaması veya yer yer dökülmüş olması bayatladığını gösterir. Yine de parlaklığına aldanarak balığın taze olduğuna hükmetmemek gerekir. Zira tezgahlarda üzerlerine sürekli su serpildiği için parlak görünebilir.
  • Balıkta üçüncü olarak bakılacak yer solungaçlarıdır. Solungaçların canlı bir kırmızılıkta olması balığın henüz taze olduğunu gösterirken, solungaçların canlılığını ve rengini kaybetmesi bayat olduğunu gösterir. Bazı balıkçılar bu konuda halkı aldatmakta ve solungaçları kırmızı mürekkeple boyamaktadırlar. Bu konuda da uyanık olunmalı. Solungaçlardaki kırmızılığın akıcı olup olmadığına dikkat edilmelidir.
  • Balığa parmak ucuyla bastırılarak da tazelik testi yapılabilir. Eğer bastırdığınızda oluşan çukur hemen düzeliyorsa balık tazedir. Hafif bir baskıyla oluşturulan çukurun düzelmemesi, balığın bayat olduğunu gösterir.
  • Eğer balık tazeyse baştan aşağıya sallandırılarak tutulduğunda kuyruğu dimdik duracaktır. Ancak balık bayatsa aşağı doğru tutulduğunda kuyruk kısmı kıvrık olur.
  • Balığın tazeliği pullarından da anlaşılabilir. Çünkü balık tazeyse balığın vücuduna yapışık olur ve kafasından kuyruğuna doğru bastırıldığında pullar dökülmez. Bayat balık ise kolayca pul pul dökülür.
  • Taze balığın kokusu hoş olurken ve genellikle yosun gibi kokarken, bayat balıktan ağır bir asit kokusu yayılır.

Taze yumurta nasıl anlaşılır?

Balık Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Balık seçimi tazeliği kadar lezzeti ve kişinin ağız tadına yakınlığı açısından da önemlidir. Yukarıda balığın tazeliğini anlamak için püf noktalarını vermiştik. Bu başlık altında balık seçiminde dikkat edilecek diğer faktörleri ele alalım:

  • Balık seçerken satıldığı yerin taşıdığı şartlara dikkat etmek lazımdır. Eğer balıklar tezgahta güneş görmeyecek şekilde muhafaza ediliyorsa ve üzerleri buzla örtülmüşse balık alımı için güvenli bir yerdir. Ancak buz, balığın üzerinde bir don yanığı oluşturacak türde olmamalıdır.
  • Her balığın kendine has özellikleri olabileceği unutulmamalıdır. İlk defa tüketilecek balıklar için internette kısa bir araştırma yapmak, taze hallerinin nasıl göründüğüne bakmak ve balıkçıdan bilgi istemek yerinde olur.

Hangi Ayda Hangi Balık Tüketilir

Balık tüketimi açısından mevsimler son derece önemlidir. Şimdi mevsimlere göre hangi ayda, hangi balık yenir bunun bilgisini verelim:

hangi ayda hangi balık yenir
hangi ayda hangi balık yenir

Eylül: Bu ay balık avı sezonunun başladığı aydır. Eylül ayının balıkları ise sardalya, kılıç ve palamuttur.

Ekim: Bu ayda da sardalya ve palamut bulunur. Ayrıca barbun, tekir ve levrek için de bereketli bir aydır. Asma yaprağına sarılmış sardalya balığı veya tekiri Ekim ayında mutlaka denemelisiniz.

Kasım: Bu ay için ‘hamsi ayı’ denebilir. Ayrıca torik ve uskumrusu da bol bir aydır.

Aralık: Tekir açısından zengin olan bu ayda uskumru, lüfer ve palamut da iyice yağlanarak lezzeti artar.

Ocak: Balıklarda yağlanma devam ettiği için uskumru, lüfer, palamut ve hamsi lezzette en üst noktadadır.

Şubat: Şubat ayı hamsiye veda ayı olup aynı zamanda kalkan balığının tezgahlarda görülmeye başladığı aydır. Yağlanma azaldığı için bu aydaki lüfer, uskumru ve palamutun lezzeti de azalma gösterir.

Mart: Levrek, kefal ve kalkan balığının ağız tadıyla yenebileceği bir aydır. Ancak uskumru, lüfer ve palamutta lezzet düşüşü had safhadadır.

Nisan: Kılıç, levrek, mercan ve kırlangıç balıkları bolca tüketilebilir. Kalkan ise tezgahlarda hâlâ bulunabilir.

Mayıs: Tekir, levrek, iskorpit ve barbun balıkları Mayıs ayı balıklarıdır.

Haziran: Bu ayda fazla balık bulunmasa da, pahalı ve az olduğu halde levrek, barbun ve tekir bulunabilir.

Temmuz: İstavrit ve uskumru ayı olan Temmuz ayında sardalya da tezgahlarda belirmeye başlar.

Ağustos: Sardalya en lezzetli haliyle ağustos ayında yenir. Çingene palamutu da ağustos ayı balıklarındandır.

İstanbul, İzmir gibi kıyı şehirlerinde balığı taze olarak tüketme imkanı oldukça fazladır. Ancak balığın başka yerlerden getirildiği şehirlerde balık tazeliğini muhafaza edemeyebilmektedir. Bu nedenle gerek sağlığı riske atmamak, gerek ağız tadını bozmamak için balık seçiminde nelere dikkat edilmeli, taze balık nasıl anlaşılır bunları bilmek önemlidir.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here