Tavuk Dolapta Kaç Gün Dayanır, Nasıl Saklanır

Tavuk Dolapta Kaç Gün Dayanır, Nasıl Saklanır
Tavuk Dolapta Kaç Gün Dayanır, Nasıl Saklanır

Tavuk Nasıl Saklanır

Tavuk eti protein açısından zengin ve sağlıklı bir hayvansal gıdadır. Mutfaklarımızda sıkça kullandığımız bu besin maddesi, kırmızı ete oranla hazmı daha kolay ve doymuş yağ oranın az olması sebebi ile daha çok tercih edilmektedir. Pek çok değişik yemeğin de yapılabildiği tavuk, maalesef besin zehirlenmelerinin de en çok rastlandığı besin ürünlerinden biridir. Bu koşullarda, önce tavuk etinin doğru şekilde saklanması ve pişirilmesi gerektiğini unutmamak çok önemlidir. Tavuk nasıl saklanır ve kaç gün dayanır, detayları ile anlatmak gerekirse, işe tavuğun satışa çıktığı yerden başlamalıyız.

Öncelikle et ve et ürünlerinde, güvenilir markalardan ürün almak ilk adım olacaktır. Kaçak kesimlerin ve imalatların sıkça rastlandığı ülkemizde, sağlık sorunları yaşamamak ve kalite standartlarında bir ürün almak için bu gereklidir.

Ayrıca satış zincirinde de güvenilir ve bilindik yerlerden tavuk alınması, bakteri içeren ve sağlıksız gıdalar alma riskimizi minimuma indirir. Bu unsurlara dikkat ederek aldığımız tavuk etinin, artık bizim tarafımızdan sağlıklı bir şekilde saklanıp tüketilmesi, tamamen bizim dikkatimiz ve bilgimizle doğru orantılıdır. Aslında, alındığı zaman beklemeden pişirilecek ve tüketilecek tavuk eti en sağlıklı olan olsa da, günümüz şartlarında zaman kaybı yaşamamak için, kendi koşullarımızda tavuk etini saklayarak, ihtiyacımız olduğunda pişirmek daha kolay ve pratik olmaktadır.

Çiğ Tavuk Nasıl Saklanır

Eğer alınan çiğ tavuk hemen pişirilmeyecekse, tazeliğini koruması ve bakteri üretmemesi için 3 derece ve altındaki bir sıcaklıkta saklanmalıdır. Bu koşullarda 48 saat tazeliğini kaybetmeden durabilir. Ancak iki gün içinde tüketilmeyecek olan çiğ tavuk nasıl saklanır sorusunun tek cevabı, dondurularak olacaktır. Bu durumda alınan bütün ya da parça tavuk bir iki gün içerisinde pişirilmeyecekse ve buzdolabında daha uzun bir süre saklanmak isteniyorsa, alınır alınmaz buzluğa ya da derin dondurucuya konulmalıdır. Buzdolabında iki gün beklettiğiniz tavuğu, daha sonradan buzluğa koymanız ise önerilmez. Aldığınız çiğ tavukları paketli aldıysanız hiç açmadan, açık aldıysanız hava almayacak şekilde saklamanız, daha sağlıklı olacaktır. Buzlukta saklayacak olduğunuz tavukları, pişirilecek miktarlarda paketleyerek saklamanız ise tavuk etinin çözüldükten sonra tekrar dondurulmasının sağlıksız olması sebebi ile dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntılardan birisidir.

Çiğ Tavuk Dolapta Kaç Gün Dayanır

Tavuk eti diğer et ürünlerinde olduğu gibi protein açısından zengin bir gıda maddesidir ve bakterilerin hızlı bir şekilde üremesi için uygun bir zemindir. Bakteriler özellikle protein içeren maddelerde çok çabuk ürediklerinden ve gıda maddesini bozduğu için, tavuk eti de çok çabuk bozulmaktadır. Bu durumda çiğ tavuk dolapta kaç gün dayanır, bilmemiz gereklidir, aksi halde gıda zehirlenmelerinin yaşanılması kaçınılmazdır.

tavuk kaç gün dayanır
tavuk kaç gün dayanır

Buzdolabındaki sıcaklık 3 ya da 4 derece olabilir ve bu ortamda çiğ tavuk en fazla 60 saat yani 3 güne yakın bir süre durabilir. Ancak dolap kapağı sık açılıp kapanıyorsa ve yaz aylarındaysanız bu süre en fazla 48 saat olmalıdır. Yinede eğer çiğ tavuk buzluğa ya da derin dondurucuya konulmayacaksa, alındığı gün ya da bir gün sonra tüketilmesi en sağlıklı olan şeklidir.

Çiğ Tavuk Buzlukta Ne Kadar Dayanır

Tavuk eğer buzlukta ya da derin dondurucuda saklanacaksa, alınır alınmaz buzluğa konulması gereklidir. Özellikle yaz aylarında bu daha büyük önem taşır ve dikkat edilmesi gereken en önemli konudur.  Öncelikle tavuk alırken taze olduğundan emin olunuz ve eğer açık olarak aldıysanız, buzluğa koyarken mutlaka pişirilecek miktarda ayrılarak, dondurucu kağıt ile sarmaya özen gösteriniz. Çiğ tavuk buzlukta ne kadar dayanır konusu ise tamamen buzluğun genel özellikleri ile direkt ilgilidir. Derin dondurucu özelliği olmayan bir buzlukta doğru şekilde dondurulmuş çiğ tavuk, yaklaşık 60 gün süre ile sağlıklı bir şekilde saklanabilir. Eğer buzluğun derin dondurucu özelliği var ise bu süre 9 aya kadar uzar. Daha öncede belirttiğimiz üzere, dondurulmuş ve çözdürülmüş olan çiğ tavuğu, bir daha buzluğa koymamaya, mutlaka dikkat edilmelidir.

Pişmiş Tavuk Dolapta Kaç Gün Dayanır

Pişirilmiş olan tavuk etinin en kısa sürede tüketilmesi en sağlıklı olandır. Özellikle tavuk etinin pişirildikten sonra saklanarak tekrar ısıtılması, besin değerini kaybetmesine sebep olduğundan, bozulmayacak olsa da bekleterek tüketilmesi önerilmez. Yinede pişmiş tavuk dolapta kaç gün dayanır sorusunun cevabı, en fazla iki gün olacaktır.

Donmuş Tavuk Nasıl Çözdürülür

Buzluktan çıkardığımız donmuş tavuk etini çözdürmek bazen çok uzun zaman alabilir ve doğru şekilde çözdürülmez ise bakteri üretme riski olacağından, sağlık açısından da risk teşkil edebilir. Bilinen en iyi yöntem buzluktan çıkartılan tavuk etinin yine buzdolabında çözülmesinin beklenmesidir. Ancak bu çok uzun süreceğinden, biz size kısa ve sağlıklı şekilde donmuş tavuk nasıl çözdürülür, bu konu hakkında iki teknik önereceğiz.

  • Suyun içerisinde çözdürme, kısa sürede donmuş tavuk etini çözdürme yöntemlerinin başında gelmektedir. Ancak suyun soğuk olması ve et çözülene kadar birkaç kez değiştirilmesi gereklidir.
  • Donmuş tavuğu mikrodalga fırında çözdürmek ise bir diğer yöntemdir. Bütün mikro dalga fırınlarda buz çözdürme ayarı bulunduğu için en kolay yöntemin bu olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer zamanınız yoksa donmuş tavuk etinin donuk halde de pişirilmesi mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.