Tatil Sonrası Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

tatil sonrası sendromu nedir belirtileri nelerdir
tatil sonrası sendromu nedir belirtileri nelerdir

Tatil Sonrası Sendromu

Bütün bir yıl çalıştınız, yoğun stresli toplantılar geçirdiniz, şehir hayatının o bitmek bilmeyen koşuşturmasını yaşadınız. Artık sizce de iyi bir tatili hak etmediniz mi?  Planınızı yaptınız, keyifli bir tatile çıktınız. Ama o da ne! Güzel  keyifli bir tatil yaptığınız halde, tatil dönüşünde kendinizi yorgun, iştahsız ve bitkin mi hissediyorsunuz? O zaman tatil sonrası sendromu kapınızı çalmış olabilir.

Mesleki Tükenmişlik Sendromu Nedir?

Tatil Sonrası Sendromu modern yaşamın, yoğun çalışma hayatının olumsuzluklarının başında geliyor. Bu yazımızda  tatil dönüşü sendromunu ele aldık. Tatil sonrası sendromu nedir, bu sendroma yakalananların yapması gerekenler nelerdir gibi sorulara cevaplar hazırladık. Keyifli okumalar dileriz.

Tatil Sonrası Sendromu Nedir?

tatil sonrası sendromu nedir
tatil sonrası sendromu nedir

Uzun tatil dönüşlerinden sonra iş hayatına ve günlük rutin işlere adapte olmak kolay değildir. Bu keyifli ama kısa süren aralardan sonra yoğun iş hayatına geri dönmek hepimizi zorlar.  Tatil sona erdiğinde, iş hayatına ve günlük  işlere dönme zamanı geldiğinde, hüzünlü bir ruh hali yaşarız çoğu zaman. İşte tatil sonrası sendromu nedir sorusunun cevabı bu hüzünlü ruh halidir.

Tatil dönüşü adaptasyon depresyonu ya da tatil dönüşü sendromu adıyla da bilinir. Bu durum, tatilde topladığınız enerjinin bir anda yok olmasına neden olur. Dolayısıyla bu dönemi daha rahat atlatmak ve tatil sonrası sendromu yaşamamak için uzmanlar birtakım önlemler almanızı tavsiye ediyor. Durun, hemen telaşlanmayın! Bu konuyu gözünüzde büyütmeden küçük planlamalar yapmanız yeterli olacaktır.

İnsanlar normalde yapamadıkları birçok aktiviteyi tatil dönemlerinde yaparak yaşamlarında bir değişim gerçekleştirirler. İşi ve okuluyla ilgili sorunlar yaşayanlar bu tatil dönemlerinde ortamlarından uzaklaştıkları için sorunlarını kısa süreliğine de olsa unuturlar. Ancak tatil dönüşlerinden sonra sıkıldıkları aynı ortamlara geri dönmek çok zor gelmektedir. Tekrar yoğunluğun, stresin, problemlerin ortasında kalmak demektir. Uzmanlar tatil dönüşlerinde iş yaşamına adapte olmanın zaman aldığı görüşündeler. Üstelik bu adaptasyon sürecinin uzamasının kişinin iş motivasyonuna da olumsuz etkileri olduğu görülmektedir. Yapılan araştırmalara göre tatilden dönen kişilerin yaklaşık %50’si kendisini iyi hissetmediğini ifade etmektedir. Bu oran tatil sonrası sendromu nedir, sorusunu dikkate değer bir soru yapmaktadır.

Tatil Sonrası Sendromu Belirtileri Nelerdir?

"<yoastmark

Özellikle yoğun tempo ile çalışan kişiler tatili pile çeker… Ve dört gözle beklenen o tatil sonrası günlük, rutin yaşama uyum sağlama sürecinde kişiler birçok sorunla karşıya karşıya kalabilir. Baş ağrısı, halsizlik, sindirim sistemi bozuklukları, sabahları yorgun uyanma, odaklanma sorunu, iştahsızlık ve tahammülsüzlük… Saydığımız bu sorunlar, tatil sonrası sendromu belirtileri arasındadır.

Tatil sonrası sendromu belirtileri genellikle olumsuz iş ortamlarında baş gösterir. Özellikle işini ve iş ortamını sevemeyen, iş arkadaşları ile sorunları olan,  kaygılı ve depresyona yatkın  kişilerde daha çok görülür. Ancak bu durumun istisnası olan bir grup da vardır. Bu tür kişileri “işkolik” kişiler olarak nitelemek mümkündür. Bu kişilerde başarılı olma isteği, rekabet duygusu baskındır. Ayrıca yaptıkları iş hayatlarının merkezinde yer alır. Dolayısıyla bu kişiler, işleri hayatlarında her zaman önemli bir yere sahip olduğu için tatil dönüşlerinde sorunsuzca iş yaşamlarına adapte olabiliyorlar. Kendilerini rahat ve mutlu hissettikleri bir ortama döndükleri için sanki hiç ara vermemiş gibi işlerine ilk günden devam edebiliyorlar.

Her Şey Dâhil Oteller Tatil Sonrası Sendromunu Arttırıyor

Tatil sonrası sendromu yaşanmanın bir nedeni de tatil döneminde her şey dâhil hizmeti sunan otellere gitmektir. Her şey dâhil ya da tam pansiyon hizmeti veren otellerde kişi elini sıcak sudan soğuk suya sokmadan zaman geçiriyor. Normal yaşantıdan uzak bu duruma deniz, kum, güneş ve bol eğlence de eklenince kişide sersemletici bir etki yaratabiliyor.

Bu tür otellerde tüm günü denizde ya da havuz başında geçiriyor, bolca eğleniyor ve tek düşüncemiz ne yiyeceğimiz oluyor. Bu muhteşem tatil günlerinin sona ermesinden sonra kişinin günlük işlerine yeniden adapte olması kolay olmayabiliyor.

Tatil Sendromundan Çocuklar da Etkileniyor 

Çocuklar tatil boyunca anne ve babalarıyla tüm gün zaman geçirir, eğlenirler. Beraber olmanın verdiği huzuru ve eğlenceyi ise tatil dönüşü devam ettirmek isterler. Özellikle tatilin bitmesi çocukları da olumsuz etkileyecektir. Çünkü aynı aktivite bolluğunu, aynı beraberliği tatil dönüşünden sonra da arayacaklardır. Dolaysıyla bütün gün özgürce eğlenen çocuğun tatil sonrası eve kapanmasını beklemek haksızlık olur. Bu sebeple de çocuklar için sosyal ortamlar yaratmakta fayda vardır. Yaz okulları, spor okulları ya da sanatsal çalışmalar yapabilecekleri etkinlik merkezleri çocukların yönlendirilebileceği yerlerdir. Tatilden döner dönmez çocukları yoğun bir tempoya sokmak yanlış olur. Onlardan hemen ders çalışmasını ya da test çözmesini beklemek hatadır. Yetişkinlerin dahi sorunlar yaşadığı tatil sonrası dönemlerde çocukların da etkilenebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

İşverenler Anlayışı Davranmalı

İşverenler, uzun tatil dönüşlerinde çalışanların işe adaptasyonunu kolaylaştırmak adına daha anlayışlı davranabilirler. Tatil dönüşü sendromu yaşama ihtimallerini göz önünde bulundurarak kolaylık sağlayabilirler. Örneğin, işverenler çalışanlarının tatil dönüşlerinde ihtimal dahilinde olan 15-20 dakikalık gecikmelerine bir süreliğine göz yumabilirler. İlk günlerde yaşanacak gerilimlere daha soğukkanlı yaklaşabilirler. Bu sayede çalışanların bu zorlu süreci atlatmalarına destek sağlamış olurlar.  Ayrıca işverenlerin çalışanlarına daha çok fırsat tanıması ve onlara olanak sağlaması gerekir. Çalışanın kendini iyi hissedeceği projelerde yer alması buna iyi bir örnektir.

Özetle, işverenler ve yöneticiler bu dönemleri iyi yönetmelidir. Çalışanlarının tatil sonrası sendromu yaşamalarını önleyecek tutum içinde olmalıdır. Böylelikle çalışanlarının motivasyonunu arttırarak işe uyum sağlamalarını kolaylaştırabilirler.

Tatil Sonrası Sendromu Atlatmak İçin Öneriler

tatil sonrası sendromu için tavsiyeler
tatil sonrası sendromu için tavsiyeler
  • Tatilden 1 Gün Önce Dönün

Evet bu çok önemli bir detaydır… Tatilden döner dönmez hemen işe başlamak, işe adapte olmayı zorlaştırır. Tatilden dönüşünüzü bir gün önceye almanız iyi olur. Böylelikle hem kendinize biraz vakit ayırır hem de işinize adapte olmanızı kolaylaştıracak işler yaparsınız. Dönüş sonrası biraz kendinize gelip yol yorgunluğunu üzerinizden atmanız bile çok önemlidir. Ayrıca günlük alışkanlıklarınıza yeninden adapte olmanız açısından faydalı olacaktır.

  • Egzersizler Yapın

Akşamları hafif tempoda yürüyüşler yapın. Yürüyüş yapmak hem fiziksel hem de psikolojik rahatlama sağlar. Bu sayede kafanızın içinde sizi sendroma sürükleyen kasvetten uzaklaşabilme fırsatı bulursunuz.

  • Sosyal Yaşamınızı Zenginleştirin

Tatil dönüşlerinde “Tatil bitti, artık ev ve iş arasında mekik dokuyan bir yaşam yeniden başladı.” gibi düşüncelere girmeyin. Hemen dostlarınızı arayın. Dostlarınız ve sevdiklerinizle zaman geçirin. Birlikte etkinlikler planlayın, hobilerinize zaman ayırın.

  • Kendinize Süre Tanıyın

Tatil dönüşlerinde hemen işe gömülmek tatilde toplandığınız enerjinin bitmesine neden olur. Dolayısıyla kendinize zaman tanıyın, biriken işlerinizi yavaş yavaş yapmaya çalışın.

  • İşinizi Sevin

Ne yazık ki birçoğumuz ilgi ve yeteneklerimiz dışında, maddi kaygılarla iş seçiyoruz. Hatta birçok araştırma gösteriyor ki günümüzde çok az bir kesim işini severek yapıyor. İşinizi sevmiyorsanız ya da iş ortamınız size mutluluk vermiyorsa tatil dönüşlerinizde daha fazla zorlanabilirsiniz. Bunu kendinize yapmayın ve işinizi sevmeye çalışın. İyi yanlarını görmeye çalışın. Özellikle de sizi işinizden soğutacak etmenleri kendinizden uzak tutun.

Önceki İçerikAyva Kaç Kalori, Ayva Kilo Aldırır Mı?
Sonraki İçerikKaraciğer Yağlanması Nedir, Belirtileri Nelerdir, Ne İyi Gelir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.