Taşyünü Nedir, Nasıl Üretilir, Nerelerde Kullanılır

Taşyünü Nedir, Nasıl Üretilir, Nerelerde Kullanılır
Taşyünü Nedir, Nasıl Üretilir, Nerelerde Kullanılır

Taşyünü Nedir

Yaşadığımız dönemde, teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak inşaat sektörü sürekli gelişme göstermektedir. Buna bağlı olarak, bina yalıtımlarında daha hafif, kaliteli ve dayanıklı yapı malzemeleri kullanılmaktadır. Taşyünü, farklı kullanım özelliklerine ve avantajlarına bağlı olarak son zamanlarda, inşaat sektöründe sıklıkla kullanılan bir yapı malzemesidir. Bir yapı malzemesi olarak taşyünü nedir? Özellikleri nelerdir ve nerelerde kullanılır?

Halk arasında kayayünü olarak da bilinen bu malzeme, doğada bulunan, içerdiği mineraller ve kimyasal özellikleri açısından diğer taşlardan üstün olan volkanik kayaçlardan elde edilmektedir. Kalitesi, dayanıklılığı ve çok yönlü kullanım avantajından dolayı, yalıtım ihtiyacı için çoğunlukla tercih edilen bir malzemedir.

Taşyünü Nasıl Üretilir

Taşyünü, mineral bakımından zengin olan volkanik kayaçların, 1500 dereceden daha yüksek bir sıcaklıkta eritilip elyaf haline getirilmesiyle elde edilmektedir. Bir yalıtım malzemesi olarak çok eski dönemlerden beri kullanılan bu ürün, üretim süreci sürekli geliştirilerek, artan talebi daha hızlı ve düşük maliyetlerle karşılayacak şekilde satışa sunulmaktadır.

Taşyünü Özellikleri

 • Çok yönlü kullanım alanı vardır. En yaygın olanı dış cephe yalıtım malzemesi olarak kullanılmasıdır. Ancak onun haricinde de, birçok alanda çeşitli ihtiyaçlar için kullanılabilme özelliğine sahiptir.
 • İnorganik taşlardan elde edildiği için, bakteri üretmez, çürüme yapmaz. Ömrü uzundur.
 • En önemli özelliklerinden birisi, yangına karşı dayanıklılığıdır. Çünkü bu malzeme, 1000 derecenin üzerindeki sıcaklıklara bile uzun süre dayanabilecek kapasitededir. Olası bir yangında, yangın yönetmeliğine göre üretilen özel ekipmanlar kadar güvenlik sağlamaktadır.
 • Soğuk ve sıcak olmak üzere iklim olaylarına karşı üstün koruma sağlar.
 • Ses yalıtımı özelliği sayesinde, yüksek ses ve gürültü gibi olumsuz dış etkilerden korumaktadır.
 • Doğal bir malzeme olduğundan ve tamamen doğal yollarla elde edildiğinden, çevreye zarar vermeyen bir malzemedir.
 • Elyaf yapısı sayesinde hava alır, nem tutmama özelliği vardır.
 • Diğer yapı mazlemeleri gibi, belirli bir kullanımdan sonra özelliklerini kaybetmezler.
Taşyünü Nedir
Taşyünü Nedir

Taşyünü Ebatları

Taşyününün çeşitli kullanım amaçlarına yönelik olak ebatları 60×120 olmak üzere standarttır. Yoğunluğu; 50-150 kg/m3, kalınlığı ise; 30-100 mm aralıklarında değişmektedir.

Taşyünü Nerelerde Kullanılır

Bu ürün, çok yönlü kullanım alanı bulunan bir yapı malzemesidir. Başta dış cephe yalıtım malzemesi olmak üzere(sandviç panel vb. ürünlerde), teras çatı yalıtım malzemesi, ara bölme levhası, yüzer döşeme malzemesi, çatı şiltesi, sanayi şiltesi, sanayi levhası, fırın izolasyon malzemesi ve çelik kapı yalıtım malzemesi olarak geniş kullanım alanına sahiptir.

Taşyünü Nasıl Uygulanır

 • Öncelikle taşyünü uygulanacak alan temizlenir, kaliteli sonuç elde etmek için yüzey üzerindeki orantısızlıklar düzeltilir.
 • Düzgün bir görünüm elde etmek amacıyla malzemenin yerleştirilmesi yapılır.
 • Taşyünü yapı malzemesinin arkasına yapıştırma amacıyla özel harç sürülür.
 • Harç sürülen levhalar, binanın tüm yüzeyini kaplayacak şekilde subasman profiline kadar sıralanır.
 • Sıralama işlemi bittikten sonra üzerine ince bir sıva uygulanır ve file serilir.
 • En son astar uygulaması yapılır, sonrasında kullanıcının isteğine göre boya ve diğer dekor uygulamaları gerçekleştirilir.

Taşyünü Ses Yalıtımı

İçerdiği çok sayıda elyaf sayesinde, ses geçirmeme özelliğine sahiptir. Kullanıldığı alanda, dışarıdan gelen sesleri ısıya dönüştürerek gürültüyü emici özelliği bulunan ürün, bu yönüyle diğer yapı malzemelerine oranla daha çok tercih edilmektedir.

Taşyünü Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

 • Taşyünü seçiminde öncelikli olarak göz önünde bulundurulması gereken nokta, kullanılacak bölgenin iklim özellikleridir. İstenilen sonucun elde edilebilmesi için, iklimin sertliğine göre, uygun kalınlıkta ürün seçilmelidir.
 • Uygulanacak yüzeyin şekilleri bu ürünün seçiminde göz önünde bulundurulması gereken bir diğer noktadır. Delikli veya dişli yüzeylere, uygun kullanım özelliklerine sahip ürün seçilmelidir.
 • Dış cephe yalıtımı, çatı yalıtımı, çelik kapı izolasyonu, sanayi levhası ve sanayi şiltesi gibi çeşitli kullanım amaçlarına yönelik olarak, yoğunluğu ve kalınlığı koşullara uygun şekilde seçilmelidir.
 • Taşyününün amacına uygun olarak kullanılabilmesi için tüm ekipmanlarının birbirine uyumlu olarak seçilmesi gerekir.
 • Taşyünü yalıtım hizmetini almak için tercih edilecek firmanın güvenilirliği ve teknik şartnamelere uygun olarak hizmet verip vermediği de önemli bir noktadır.

Ürün, doğal malzemeden doğal yollarla elde edildiğinden genel anlamda, diğer yapı malzemelerinden daha üstün ve zararsızdır. Seçiminde dikkat edilmesi gereken temel noktalar, kullanım alanına ve iklim şartlarına göre kalınlığı ile, hizmeti veren firmanın güvenilirliğidir.

Taşyünü Yalıtım Malzemesinin Avantajları

Günümüzde, yalıtım amaçlı olarak çok çeşitli malzemeler kullanılmaktadır. Bu malzemeler içerisinde, en sağlıklı ve verimli yapı malzemesi, taşyünüdür. Yalıtım ihtiyacı için taşyünü nedir diye merak eden ve araştırma yapanlara, maliyetine göre verimi oldukça yüksek, zaman içerisinde özelliklerini kaybetmeyecek kadar dayanıklı ve en sağlıklı yalıtım malzemesidir denilebilir. Taşyününü diğer yapı malzemelerine göre üstün kılan en önemli özelliği ise, aynı anda farklı kullanım amaçlarına yönelik bir ürün olarak uygulanabilmesidir.  Isı yalıtımı ve ses yalıtımı sağlamasının yanısıra yangına karşı dayanıklılığı, ayrı bir avantajdır. Su geçirmez, doğal olaylardan etkilenerek yıpranmaz. Dayanıklı yapısı ile, uzun süre ilk günkü kalitesi ile kullanılarak her açıdan konforlu bir yaşam sağlar.

Yalıtım malzemeleri genelde sıcak ve soğuktan koruma amacına yönelik olarak üretilen ürünlerdir. Taşyünü, bir yalıtım malzmesinden daha fazla özelliği bulunan ve birçok açıdan koruma sağlayan bir üründür. Üstelik, sağlık açısından da hiçbir zararı bulunmamaktadır. Hava şartları, gürültü, yangın ve nemden korunmak için ideal bir yapı malzemesi olan taşyününün fiyatları, kalınlığına ve yoğunluğuna göre değişmektedir. Fiyatlarına göre elde edilen verim ise oldukça yüksektir.

Önceki İçerikKara Cuma Nedir, Kara Cuma Ne Zaman
Sonraki İçerikYengeç Burcu Erkeği ve Kadını, Özellikleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.