Terra Cotta (Taş Askerler) Nedir

Terra Cotta (Taş Askerler) Nedir
Terra Cotta (Taş Askerler) Nedir

Terra Cotta Nedir

Terra Cotta yani diğer adıyla taş askerler, eski bir Çin hükümdarı Qin Huang hanedanına dayanan bir hikâyeye sahip… Peki, bu Terra Cotta nedir? Bu sorunun cevabı eski bir Çin hanedanı geleneği ile alakalıdır. Önceden bir Çin hükümdarı öldüğü zaman eşi, hizmetkârları ve askerleri de öldürülerek onunla beraber gömülürmüş, ancak hem başarılı bir asker hem de zamanın Çin hükümdarı olan Qin Huang bu geleneğe uymayı tercih etmemiş ve farklı bir yöntem geliştirmiş. Ne hizmetkârlarının ne askerlerinin ne de eşinin öldürülmesini istemiş. Onun yerine kendisine öldükten sonra refakat etmesi için oldukça kalabalık bir heykel ordusu yapılmasını emretmiş.

Taş Askerler Nedir, Hikayesi

Bir rivayete göre 1920 yılında bir çiftçi tarlasında tesadüfen taş askerlerden bir tanesini bulup korktuğu için yeniden gömmüş. Bu sebeple de daha erken bulunabilecek taş asker ordusunun bulunma tarihi 1970 yılına kadar sarkmış. Gelelim, taş askerlerin gerçek keşfedilme öyküsüne… “Taş askerler”, Şian bölgesinde yaşanan bir kuraklık nedeniyle 4 belediye işçisi kuyu açmaya çalışır. Bu sırada kazı yaparken asker heykellerini bulurlar.  Sonraki süreçte bu yeraltı ordusunun keşfedilmesi için başlatılan bir arkeolojik kazı çalışmaları dizisi yapılır.

Yapılan çalışmalar, bu heykellerin aslında dev bir mezar içine gömüldüğü anlaşılır. Taş askerler Qin hanedanına ait bir asker ordusunu temsil etmektedir ve Çin Hükümdarı Qin Huang tarafından yapılmıştır. “Terra Cotta ya da Taş Askerler nedir?” diye merak edenler için sanırım buraya kadar olan kısım anlaşılmıştır. Gelelim, taş askerlerin hikâyesine:

Yukarıda da belirttiğimiz gibi taş askerler, Qin Huang’ın ölümden sonraki hayata inancın bir göstergesi olarak gömdürdüğü askerlerinin bir taklidi olan heykeller, hükümdarın atları, silahları ve özel eşyalarının da yer aldığı heykel topluluğu olarak ifade edilebilir.

Terra Cotta Nedir
Terra Cotta Nedir

Terra Cotta, Diğer Adıyla Taş Askerlerin Özellikleri Nelerdir?

Terra Cotta, dev bir taş ordusu olarak adlandırılmakla birlikte hala topraktan yapılan heykellerin sırrı çözülmüş değildir. Bunun nedeni çok eskiye dayanan yapılar olmalarına rağmen, dönemin teknolojisiyle 300-900 derece arasındaki fırınlarda üretildiği düşünülen heykellerin, nasıl bir boya ile renklendirildiğinin sırrının tam olarak çözülememiş olmasıdır. Ayrıca topraktan yapılan heykellerin fırında patlamaması için heykellerin hepsine birer küçük delik açıldığı ve fırınlandıktan sonra bu deliklerin kapatıldığı da belirtilen uzman görüşleri arasında yer almaktadır. Bunca yıldır toprak altında orijinalliğini koruyan ve konulduğu şekilde durmaya devam eden heykel ordusunun o zamanın teknolojiyle de oldukça sağlam yapıldığı tahmin edilmektedir.

Yapılan kazılarda çıkarılan 2 bin tane taş askerin, bir süre sonra orijinal rengini kaybetmesi nedeniyle 8 bin kişilik ordunun 6 bin heykeli hala toprak altındadır. 6 bin tanesinin hala yer altında durmasının nedeni heykellerin güneşe çıktıktan bir süre sonra orijinal renklerini kaybetmeleri olarak belirtilmektedir. Kullanılan boyanın içeriğinin çözümlenerek heykellerin esas renklerini kaybetmeden nasıl sergileneceği henüz keşfedilemese de bunun için çalışmaların sürdüğü belirtilmektedir.

Heykellerin bir başka ilginç özelliği ise Qin Huang hükümdarının askerlerine birebir benzerlik gösteren asker kopyaları şeklinde üretilmeleridir. Sadece taş askerler değil, aynı zamanda atlar da hükümdarın atları ile birebir benzerlik gösterecek şekilde üretilmiştir. Terra Cotta heykelleri incelendiğinde dikkat çeken bir diğer özelliğin de askerlerin, savaş nizamına uygun şekilde dizilmiş olduğunun fark edilmesidir. Üst rütbeli askerlerden alt rütbeli askerlere, ön sıra, orta sıra ve arka sıra olmak üzere savaştaki görevlerine göre okçular, öncü birlikler, atlılar gibi bir sıralama yapıldığı ifade edilmektedir.

Terra Cotta Büyük Rağbet Görüyor!

Şian Bölgesinde bulunan taş askerler, turistler tarafından da sıklıkla ziyaret edilmekte ancak heykellerin bulunduğu bütün bölgelere giriş yapılamamaktadır. Ayrıca orijinal görünüşlerine sadık kalınarak taş askerlerin minyatürlerinin üretimi de bölgenin yanına kurulmuş olan bir fabrikada yapılmaktadır. Askerler ya atlardan herhangi birinin heykelini edinmek isteyenlere özel olarak üretilen heykeller turistler tarafından büyük ilgi görmektedir.

Taş Askerler Nedir
Taş Askerler Nedir

Bütün heykellerin yeri tespit edildiği halde orijinal hallerini kaybetmemeleri için hala gün yüzüne çıkarılmamaktadır. Dönemin askerlik başarıları ile de ünlü olan Çin Hükümdarı tarafından yaptırılan bu dev mezarda bazı yerlerin ise boş olduğu dikkat çekmektedir. Bunun da hükümdarın aniden ölmesi nedeniyle projesinin tamamını gerçekleştirememiş olduğu düşünülmektedir.

Taş Askerler Bir Kültür Mirası

Dev mezarın inşasında çalışan askerlerin ise Terra Cotta sırrını söylememeleri için hükümdarın isteği ile öldürüldüğü de belirtilmektedir. Ayrıca dev askerlerin bulunduğu Şian Bölgesinin de Unesco Kültür Mirasları kapsamında koruma altına alındığı bilinmektedir. Taş ordu ile ilgili ulaşılan bir başka bilgi, yapılan kazı çalışmalarında ordu askerleri dışında bulunan 10 bin civarında bronz silahın bulunduğunun ifade edilmesidir. Belirtmemiz gereken bir başka ayrıntı ise o dönemin askerlerinin boyutlarının birebir aynı şekilde yapılmış olması dışında askerlerin ten renklerinden kıyafetlerine birebir örtüşen kopyalar şeklinde yapılmış olmalarıdır.

Qin Huang Hakkında Önemli Bir Detay…

Qin Huang hakkında da küçük bir bilgi verecek olursak Cao Beyliği’nde doğmuş olan Qin Huang’ın ayrıca Çin hükümdarları arasında ayrı bir yeri olduğu belirtilmektedir. Bunun nedeni Çin hükümdarının bütün Çin uluslarını birleştirici rol oynaması ve hepsini tek bir devlet altında toplamasıdır. Ayrıca ifade edilen bir başka ayrıntı da Qin Huang’ın 13 yaşında tahta geçmiş olduğu ve Çin Seddi’nin yapımında da rol oynadığıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.