Tai Chi Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

tai chi nedir, nasıl yapılır, faydaları nelerdir?
tai chi nedir, nasıl yapılır, faydaları nelerdir?

Hem zihinsel hem de fiziksel bir rahatlama için dünyada ve ülkemizde birçok meditasyon biçimi uygulanmaktadır. Bunlardan biri de Tai Chi’dir. Son dönemlerde ününü gittikçe arttıran bu öğreti sayesinde daha huzurlu ve sağlıklı bir yaşam deneyimleyebilirsiniz. Ancak bu öğreti hakkında bildiklerimiz sınırlıdır. Bu sebeple Tai Chi nedir, nasıl yapılır? Faydaları nelerdir, sorularını cevapladık. Yazımızı dikkatlice okuyarak merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.

Çikung (Qigong) Nedir?

Tai Chi Nedir?

tai chi nedir?
tai chi nedir?

Son yıllarda ülkemizde sık sık adını duysak da Tai Chi nedir, konusu akıllarda bir soru olarak kalmaya devam etmektedir. Hakkında bildiklerimiz oldukça sınırlıdır. Adını duyduğumuzda uzak doğu savunma sporlarından biri olduğunu söylemek zor değil. Ancak ilk zamanlarda bir savunma sporu olarak ortaya çıksa da Tai Chi öğertisi, zamanla başka bir öğretiye dönüşmüştür. Dolayısıyla Tai Chi’yi, günümüzde sağlıklı bir beden için yapılan egzersizler bütünü veya içsel bir kung fu öğretisi olarak tanımlamak mümkündür.

Tai Chi birleşik bir sözcüktür. Tai sözcüğü büyük; chi sözcüğü ise hayat enerjisi, içimizdeki güç anlamına gelmektedir. Dolayısıyla Tai Chi yapmak, hepimizin içinde var olan hayat enerjisini bulmamıza yardımcı olmayı, bu gücü ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Eskiden Çin’de zihin ile bedenin birbirinden ayrılamayacağına inanılırdı. Bedendeki Chi akışında bir sorun olduğunda rahatsızlık ve hastalığın meydana geldiğine inanıyorlardı. Tai Chi’nin ise bu akışı yeniden sağladığı düşüncesi hakimdi. Kısacası Tai Chi; ruh, zihin, beden sağlığını dengelemeyi sağlayan bir öğretidir.

Tai Chi Felsefesi

Çincede mükemmel, yüce güç anlamına da gelen Tai Chi felsefesi, yaklaşık 4000 yıllık geçmişe sahiptir. Tai Chi, form adı verilmiş zarif hareketlerin belli bir sıra ile yapılmasından oluşur. Bu formlar, her seferinde aynı sırayla yapılır. Böylece kişinin, bu form hareketleri yaparak derin bir gevşeme duygusu yaşaması amaçlanır. Tai Chi öğretisini, bir dizi hareketin ayakta sürekli tekrarlanmasından oluşan bir çeşit meditasyon olarak da tanımlamak mümkündür.

Tai Chi felsefesi Taoist felsefeye dayanır. Taocu Budist rahipler, kendilerini savunmanın yanı sıra içsel bir yolculuk için de Tai Chi yapıyorlardı. Tai Chi, Yin Yang sembolü ile de felsefi bir özdeşliğe sahiptir. Çünkü Tai Chi, hayatın içindeki zıtlıkları dengelemek ve bir uyum içinde yaşamayı umut etmek için uygulanır. Tai Chi nedir, sorusuna verdiğimiz bu detaylı cevaptan sonra, dilerseniz şimdi nasıl yapıldığından bahsedelim.

Tai Chi Nasıl Yapılır?

"<yoastmark

Bu öğretinin en önemli avantajı hemen hemen her yerde yapılabilmesidir. Evde, işte, kısa molalarda, yemek aralarında kısacası açık veya kapalı hemen hemen her mekanda yapabilmeniz mümkündür. Peki, Tai Chi nasıl yapılır?

Öncelikle belirtmek gerekir ki Tai Chi, kapalı mekanda yapılacaksa bu alanın iyi havalandırılmış olması gerekir. Açık ya da kapalı bir mekan da olsa Tai Chi’yi yalın ayakla yapmanızı tavsiye ederiz. Bununla birlikte Tai Chi yaparken üzerinizde rahat bir kıyafet olmasına da dikkat etmelisiniz.

Tai Chi özellikle uzak doğu toplumlarında çok yaygın bir egzersiz biçimidir. Yavaş hareketli dövüş sanatına veya kung fu disiplinine benzer. Birbirini takip eden belirlenmiş hareketler ve derin düzenli nefes alıp verme şeklinde ilerler. Böylece vücut gevşer, öfkeden, gerginlikten, kaygıdan ve korkudan arınır. Hareket ederken zihnimiz sadece bu hareketlere ve nefes almaya odaklanır. Bu odaklanma ile de zihin boşalır, zihin durulduğunda da beden sakinleşir ve gevşer.

Tai Chi Yapmanın Faydaları Nelerdir?

tai chi yapmanın faydaları nelerdir?
tai chi yapmanın faydaları nelerdir?

Bu meditasyonun hareketleri sayesinde beden ve zihin uyum içinde hareket eder. Tai Chi; kişinin doğayla, çevreyle denge ve uyum içinde hareket etmesine yardımcı olur. Tai Chi, bedendeki enerji akışını düzenleyerek stresten ve hareketsizlikten meydana gelen birçok rahatsızlığa iyi gelir. Ancak faydaları bunlarla sınırlı değildir. Dilerseniz şimdi Tai Chi yapmanın faydaları nelerdir, daha detaylı inceleyelim.

  • Tai Chi, hareketleri ayakta ve genelde gövde kasları kullanılarak yapılır. Bu hareketler sayesinde de kan akışı artar, böylece kalp ve dolaşım sistemi iyileşir.
  • Hareketler yapılırken derin nefes alıp vermeler sayesinde akciğerlerin kapasitesi artar. Böylece hücrelere daha fazla oksijen taşınmış olur.
  • Tai Chi iskelet sistemi ve kas sistemine de iyi gelir. Bağ dokularını ve tendonları güçlendirir. Eklemleri güçlendirir ve onlara daha fazla sıvı akmasını sağlar. Tai Chi’nin osteoporozdan (kemik erimesi) koruduğu da bilinmektedir.
  • Dengeyi sağlamada faydalı olduğu gibi Tai Chi düşüp yaralanmalara karşı da koruyucudur.  Tai Chi’nin yaşlanmayı geciktirdiği ve ömrü uzattığını birçok araştırma göstermiştir.
  • Bedeni kontrol etme ve çevre farkındalığı kazanmada da Tai Chi’nin önemli katkıları vardır. Tai Chi hareketleri ile beden rahatlar. Kişi doğru nefes almayı öğrenir.
  • Tai Chi, yaşama pozitif bakmayı öğretir, strese karşı da etkilidir. Ayrıca dikkat eksikliği olanlar ve uykusuzluk problemi yaşayanlar için de faydalıdır.

Tai Chi Dövüş Sanatı Mı?

tai chi dövüş sanatı mı?
tai chi dövüş sanatı mı?

Kökenleri Antik Çin’e kadar uzanan ve bugün dünyanın en popüler meditasyon türlerinden biridir. İnsanlar Tai Chi yaparak yaşam enerjilerini arttırma ve daha zinde sağlıklı yaşama fırsatı bulurlar. Ancak Tai Chi’nin aslında bir dövüş sanatı olduğu ile bir görüş mevcuttur. Bu görüş doğru olabilir mi, acaba Tai Chi dövüş sanatı mıdır? Siz de bu soruya cevap arıyorsanız hemen açıklayalım.

Tai Chi, aslında Çin’de geliştirilmiş olan bir dövüş sanatıdır. Ancak zamanla Tai Chi felsefesi değişmiştir. Bugün tapınak rahipleri hala dövüş sanatı olarak icra etmeye devam etseler de dünyada savaş sanatı olarak değil, rahatlatıcı egzersizler olarak uygulanmaktadır.

Tai Chi Ne İşe Yarar?

Adından bolca söz ettiren Tai Chi, popüler bir meditasyon biçimidir. Her gün yeni bir Tai Chi kursu açıldığını hesaba katarsak katılan kişilerin memnun kaldığı sonucunu çıkarabiliriz. İyi ama insanları bu kadar etkileyen Tai Chi ne işe yarar?

Tai Chi öğretisi; nefes, enerji kontrolü ayrıca zihin-beden koordinasyonuyla yapılan bir egzersiz yöntemidir. Öte yandan uyum bulma mücadelesi, dayanma gücü veren hareketler bütünüdür. Kişiler, Tai Chi yaparak hem zihinsel hem de fiziksel bir rahatlama sağlarlar. Tai chi’nin ne işe yaradığını en iyi anlatan söz şudur:

Günde iki kez Tai Chi yapan kimse bir çocuğun esnekliğine, bir demircinin gücüne ve bir bilgenin ruhuna sahip olur.

Popülaritesi her geçen gün daha da artan Tai Chi, sağlıklı yaşamak isteyenlerin önemli tercihi olmaya başlamıştır. Siz de stresten uzak ve hayatı akışına bırakmak isteyenlerdenseniz belki de Tai Chi’ye başlamanın tam da zamanıdır.

Önceki İçerikBruselloz Nedir? Bulaşma Yolları Nelerdir?
Sonraki İçerikHamilelik Belirtileri Nelerdir? Gebelik Testleri Hangileridir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.