Sümsük Ne Demek, Sümsük Nedir

Sümsük Ne Demek, Sümsük Nedir
Sümsük Ne Demek, Sümsük Nedir

Sümsük Nedir

Türk Dil Kurumu sözlüklerinde sümsük nedir diye bakılacak olursa, bu kelimenin iki farklı şekilde açıklandığı görülür:

  • Birinci anlamı, arsız, açgözlü, mıymıntı, sünepe, uyuşuk, tembel, pısırık, miskin, utanmaz, başkasının yediğinden isteyen, gördüğünü isteyen, aşırı duygusal ve hanım evladı olarak verilmiştir.
  • İkinci anlamı ise bir kuş türüdür. Sümsükgiller ailesinden, bütün denizlerde yaşayan bu kuşun, iri ve sivri bir gagası ve kısa bacakları vardır. Gövdesinde beyaz veya kısmen kahverengi beyaz tüyler, kanatlarında ve kuyruğunda ise siyah tüyler bulunmaktadır. Bütün tüyleri gözalıcı şekilde parlaktır. Bu kuş oldukça büyük bir deniz kuşudur.

Bazen kuşlara haksızlık yapılıyor. Bu kadar çekici ve hoş bir kuşun adı, kendisine yakışmayacak şekilde bir anlam katılarak insanları tanımlamakta kullanılıyor. Bir insan için bu sıfat kullanıldığı zaman, o insanın toplulukta dikkat çeken biri olduğu değil de ne kadar miskin, sünepe, mıymıntı veya uyuşuk biri olduğu söylenmiş oluyor.

Buna benzer bir anlatım angut kuşları için de yapılıyor. Ördek ailesinden en duygusal canlılar olarak bilinen angut kuşlarının altın gibi tüyleri ve siyah gagaları vardır. Ayakları mavidir. Bakışları duygu yüklüdür. Eşlerini ölesiye severler ve eşleri öldüğü zaman kesinlikle yanından ayrılmazlar. Yaşamları boyu yas tutarlar. Ama birine angut denirse bu bir kavgaya bile neden olabilir. Nedense bu kadar duygusal bir hayvan, bir alay ifadesine dönüştürülmüş. Oysa birini ölesiye sevmek ne güzeldir ve yaşamda angut kuşu olmak güzel olmalıdır.

Lavuk Ne Demek

Sümsük Ne Demek

Neyse, biz yine sümsük ifadesine dönelim. Ama ne yazık ki sümsük kuşlarının doğasından uzaklaşarak, onlara yapılan haksızlık pahasına, günlük yaşamda kullandığımız bu ifadenin biraz da küçük düşürücü tanımlamalarına dönelim.

Sümsük ne demek merak edenler için bu kelimenin kökenine bakılırsa, kelimenin kökeni süm fiilidir. Süm, hor görmek, itip kakmak anlamına gelir. Bu fiile sonek ilave edilerek sümsük yapılmıştır. Dolayısıyla sümsük kelimesi horlanmış veya itilip kakılmış anlamına gelir. Farçada süm, hayırsız kişi, uğursuz kişi ve şom anlamlarına gelir. Görüldüğü gibi bu kelimenin doğrudan sümsük kuşu ile bir ilgisi yoktur. Ama bugünün Tükçesinde sümsük dendiği zaman yukarıda açıklanan anlamlar akla gelmektedir.

Yine sümsük kuşlarına dönmeden olmayacak. Bu kuşların öyle bir özelliği var ki çok şaşırtıcıdır. Bu sevimli kuşlar da angut kuşları gibi eşlerine son derece bağlıdır ve 200 bin çiftten oluşan bir sürü içinde bile eşlerinin sesini tanıyabilirler. Üstelik bütün sümsükler korkunç bir gürültü ile bağırıyor olsalar bile. Ama bize kalırsa yine de sevdiğinize mavi ayaklı sümsüğüm sakın demeyin. Ne olur ne olmaz.

Önceki İçerikÇıtır Çıtır Sodalı Börek Tarifi
Sonraki İçerikMehmet Akif Ersoy Kimdir, İstiklal Marşını Nerede Yazdı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.