Şükran Günü Nedir, Ne Zaman Kutlanır

Şükran Günü Nedir, Ne Zaman Kutlanır
Şükran Günü Nedir, Ne Zaman Kutlanır

Şükran Günü Nedir

Her ülkenin, kendisi için önemli bir olayı kutlamak amacıyla, yılın belirli günlerinde yaptığı kutlamalar vardır. Şükran günü, bu özel kutlamalardan birisidir. Peki şükran günü nedir, şükran günü ne zaman kutlanır ve kimler tarafından kutlanır? Bu özel gün, Amerika’da resmi olarak her yıl, bir önceki yılın bereketine şükretmek amacıyla kutlanır. Kanada’da da bu gün kutlanmaktadır ancak Amerika’yla farklı tarihlerde kutlanmaktadır.

Şükran Günü Ne Zaman

Şükran günü kutlamaları, Amerika’ya yerleşimin başladığı ilk zamanlara dayanmaktadır. 1600’lü yıllarda, uzun, aç ve yorucu bir gemi yolculuğundan sonra yerleşmek için Amerika’ya gelen Pilgrimler kolonisine, kızılderiler yemek verir. Bölgenin ilk yerleşimcisi olan koloniye, ekim yapmayı, ürünleri hasat etmeyi ve avcılığı öğretirler. Birkaç yıl sonra, İngiliz valisi, minnet ve teşekkürünü bildirmek amacıyla büyük bir yemek verir ve kızılderilileri çağırır. Kızılderililerin 90 kişilik bir grupla katıldığı yemek, o tarih itibariyle, ürünlerin hasat edilmesinden sonra her yıl kutlanan bir gelenek haline dönüşmüştür.

Resmi olarak ulusal bayram ilan edilmesi ise, 1941 tarihinde olmuştur. Şükran günü ne zaman diyecek olursak; bu özel gün, Amerikalılar tarafından, her yıl ürün hasatından sonra, geçmiş yılın bereketine ve nimetlerine şükretmek amacıyla, kasım ayının son perşembesi kutlanmaktadır. Aslen Amerikalıların günü olan bu gün, Kanada’da da, ekim ayının ikinci pazartesi günü kutlanmaktadır. Şükran gününde, kutlama amacıyla farklı etkinlikler düzenlenmektedir.

  • Şükran günü yürüyüşü: Günün en eğlenceli ve özel etkinliği olan, Şükran Günü geçidi olarak adlandırılan yürüyüş, yoğun katılımla, her yıl düzenli olarak yapılmaktadır. Bölgede bazı caddelerin kapatılmasıyla gerçekleştirilen yürüyüş, balonlar ve müzik eşliğinde, izleyenlerin, özellikle de çocukların çok fazla ilgisini çekmektedir.
  • Kara cuma: Bu özel günün bir etkinliğidir. Perşembe gece yarısından sonra, Amerika’da tüm mağazalar açılmakta ve büyük indirim kampanyaları düzenlenmektedir. Ünlü markaların büyük oranda indirimli fiyatlar uygulamasıyla, halk arasından bir alışveriş çılgınlığı yaşanmaktadır. Etkinliğe kara cuma denilmesi ise, halkın indirimlerden faydalanabilmek için birbirini ezmesinden ve trafik sıkışıklığından kaynaklanmaktadır.
  • Televizyon programları: Bu özel günde, etkinliklere katılamayanlar için Tv kanalları, canlı yayın düzenlemekte ve kutlamaları herkesin izlemesine olanak vermektedir.
  • Spor etkinlikleri: Kutlamanın olduğu akşamlarda, Amerikan ligi futbol müsabakaları izlemek de, ulusalcılığı simgelemek açısından bir gelenek olarak bu özel günün etkinlikleri arasında yerini almıştır.

Kutlamanın başladığı 1600’lü yıllarda, Amerikan başkanının kendisine hediye edilen hindiyi geri göndermesinden dolayı, her yıl kutlamalardan önce başkanın iki hindiyi affetmesi, bir başka gelenek olarak yıllardır devam etmektedir.

Şükran Günü Yemekleri

Hindi, şükran günü yemekleri arasında ilk sırada gelmektedir. Onun haricinde, patates kaserol, fasulye kaserol, patates püresi, mısır ekmeği, hindiden özel olarak hazırlanmış gravy sos, brokoli ve karnabahar ile balkabaklı pay, bu özel günün kutlamalarında yerini alan özel yemeklerdir.

Şükran Günü Anlam ve Önemi

Şükran günü, önceki yılın ürünlerine ve bereketine şükür amacıyla kutlandığı için, ABD halkı tarafından önem taşımaktadır. Ayrıca, kutlamalara tüm halk katılmaktadır. Katılamayanlar için de, canlı olarak etkinlikleri takip edebilmesi için TV kanalları canlı yayın yapmaktadır. Tüm halk tarafından benimsenen ve her etkinliği ulusal bayram ilan edildiğinden beri değişmeden yapılan bu gün, kızılderililer tarafından ise, yas günü olarak kutlanmaktadır.

Önceki İçerikHalıdan, Duvardan ve Kumaştan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar
Sonraki İçerikKara Cuma Nedir, Kara Cuma Ne Zaman

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.