Stopaj Ne Demek, Stopaj Vergisi Nedir

Stopaj Ne Demek, Stopaj Vergisi Nedir
Stopaj Ne Demek, Stopaj Vergisi Nedir

Stopaj Ne Demek

Tevkif vergisi ya da kaynaktan kesme olarak da adlandırılan stopaj ne demek? Herkesin günlük hayatta zaman zaman duyduğu kelimelerden biridir stopaj. Ancak tam olarak stopaj ne demek pek bilinmez. Bu sözcük bir vergi çeşidini ifade eder. Ancak mükelleflerin birçoğu tarafından dahi tam olarak stopaj vergisi nedir bilinmez. Bu makalemizde stopaj nedir, neye karşılık ve hangi amaçla alınır, kimlerden alınır, ne zaman ödenir sorularının cevabını derledik.

Stopaj Nedir

Kaynaktan kesme olarak da adlandırılan bu vergi türü, özellikle ücretli ve maaşlıların gelir vergilerinin, gelir kazanç sahibinin eline geçmeden vergi dairesine ödenmesidir. İlk kez gelir vergisi ile uygulanmaya başlanan bu yöntem daha sonra birçok vergi için de kullanılmıştır.

Bu tanım biraz karışık gelebilir. O nedenle stopaj vergisi nedir bir örnekle açıklarsak; örneğin bir restoranda çalışan aşçı kazancının bir kısmını vergi dairesine gelir vergisi olarak ödemesi gerekir. Devlet tarafından belirlenen bu meblağ tevkif vergisi ile o restorandaki ustaya verilmeden, işveren tarafından vergi dairesine ödeniyor. Aynı şekilde devlet memurlarının maaşları da memura ödenmeden doğrudan vergi dairesine ödeniyor.

Naylon Fatura Nedir

Stopaj Vergisi Nedir

Bir diğer adıyla tevkif vergisi ile vergi dairesinin yükü azalmaktadır. Ancak asıl amaçlanan ve sağlanan vergi kaçırmanın önüne geçilmesidir. Bu usul ile vergi kişilerin eline geçmeden doğrudan vergi dairesine ödendiğinden verginin kaçırılması önlenir.

Kimler Stopaj Vergisi Öder

Gelir vergisi kanununda belirlenmiş olan tevkif vergisi mükellefleri şunlardır:

  • Sair kurumlar,
  • İktisadi kamu müesseseleri,
  • Ticaret şirketleri,
  • Kamu idare ve müesseseleri,
  • Vakıflar,
  • Dernekler,
  • İktisadi kamu müesseseleri,
  • Dernek ve vakıfların iktisadi işletmeleri,
  • Zirai kazançlarını bilanço veya zirai işletme hesabına göre tespit eden çiftçiler,
  • Gerçek gelirlerini beyana mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı.
stopaj vergisi nedir
stopaj vergisi nedir

Kira Stopajı Nedir

Kuruluşların ya da şahısların kirada bulundukları iş yerinin brüt kira bedeli üzerinden ödedikleri vergi türüdür. Yani bu vergi mülk sahibi tarafından değil, kiracı tarafından ödeniyor.

Bu vergide kira bedelinin brüt %20’si alınıyor. Örneğin bir büfe işletmecisi brüt 1000 tl kira ödüyorsa;

1000/100=10

10×20=200

200 tl stopaj vergisi öder.

Bu vergi ile ilgili mülk sahiplerinin en çok merak ettiği soru kiracının vergisini ödememesi durumunda kendilerinin sorumlu tutulup tutulmayacağıdır. Mülk sahipleri bu vergiyi kiracı ödemese dahi ödemekle yükümlü değildir. Ayrıca kiracı vergisini ödemediğinde mülk sahibi kira sözleşmesini fesih hakkına sahip olur.

 

Önceki İçerikBilgisayar Mühendisi Ne İş Yapar, Nerede Çalışır
Sonraki İçerikAtatürk Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır, Nasıl Çoğaltılır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.