Steve Jobs Kimdir, Steve Jobs Neden Öldü

Steve Jobs Kimdir, Steve Jobs Neden Öldü
Steve Jobs Kimdir, Steve Jobs Neden Öldü

Steve Jobs kimdir? Yaşadığımız çağda teknoloji insanlığın en büyük yardımcısıdır. Bu yardımcıların temeli bilgisayarlar, bilgisayar elektroniği ve yazılımlarına dayanır. 30 yıl öncesine kadar bu günkü bilgi paylaşımı ve erişimi konusu hayal bile edilemezdi. Birileri ileri görüşlülükleri ve mucit hayalleriyle teknolojiyi daha verimli şekilde kullanabilmek adına büyük atılımlarda bulundu.

Birileri ise insanlığa yardımcı olacak bilgisayarlar, veri iletişim sistemi ağları ve bu ağların güvenliği, hızı, geliştirilebilirliği gibi kavramlara dair heyecanlı hayallerini gerçekleştirmek için hayatlarını adadı. Steven Paul Jobs ya da bilinen adıyla Steve Jobs benzer hayalleri olan teknoloji adına insanlığa önemli kazanımlar sağlayan bir mucittir. 20’li yaşlarına henüz ulaşmamış sadece birkaç eğlenceli deneme için bir araya gelen bir avuç bilgisayar meraklısı, garajlarında el yapımı ev bilgisayarı üretimiyle başladıklarında, günümüzde adlarının tüm dünya tarafından bilineceğini hayal etmemiş olabilirler. Ancak genç Steven için hayaller çok farklıymış ve bu gün mobil iletişim ve bilgisayar teknolojileri bakımından en fazla tercih edilen marka olarak bilinen teknoloji şirketi ona çok şey borçlu.

Yapay Zeka Nedir

Steve Jobs Kimdir

Kariyeri bakımından Steve Jobs kimdir sorusuna günümüzde, Apple Incorporated adı ile Kaliforniya Cupertino’da faaliyet gösteren Apple Computer’in kurucularının başında gelen Steve Jobs, eğitim ve mesleki kariyeri bakımından oldukça başarılı bir kişilik sergileyerek, dünyanın teknoloji yenilikleri bakımından en fazla tanınmış ikonik kişiliklerinden birisidir.

Lise çağlarından yaşadığı yere yakın Polo Alto’da Hewlett-Packard Inc. bilgisayar eğitimlerine merak salan Jobs, kendisi gibi ileri teknoloji meraklısı mühendis adayı Steve Wozniak ile tanıştı. 21 yaşındaki Wozniak 16 yaşındaki Jobs ile sıkı bağlar kurarak, hayalini kurdukları geleceğe doğru lise bitiminde de devam ettiler. Aile sorunları gibi bazı hayat zorlukları ile karşı karşıya kalan Jobs, 1974 yılında Kaliforniya’ya dönerek Wozniak ile birlikte Homebrew Computer Club toplantılarına katılmaya başladı. O sıralarda aklındaki en önemli şey Hindistan gezisiydi ve bunun için biraz paraya ihtiyacı vardı. Hindistan’a gidebilmek için kariyer basamağındaki ilk adım sayılan işi kabul etti ve yeteneklerini geliştirmeye başladı.

İlk işi Atari şirketinde teknisyenlikti. Bu sayede hayalini kurduğu gezi için gereken parayı biriktirmeyi başardı ve gezide Apple’da ilk çalışan olacak Daneil Kottke ile birlikteydi. Gezi sonunda ruhani aydınlanmaya eriştiğini söyleyen Steve Jobs, budizm yortusu kıyafetleri ve kazınmış saçlarıyla aradığını bulmuş gibiydi. Atari şirketinde yeniden iş başı yapan Steve, Breakout oyunu için devre kartı yapma ile görevlendirildi. Ayrıca şirket teknisyenlerine, oyun kartının daha az yer kaplaması adına yonga azatlımı için 100 $ ödül vaat etmişti. Devre kartları tasarımı hakkındaki bilgisi az olan Jobs, yakın arkadaşı Wozniak ile ilk ortaklık anlaşmasını yaptı ve işi ona yaptırarak şirketin iş karşılığında verdiği 700 $’ın yarısını teklif etti. Wozniak ise sektörde bir çığır açacak yenilik ile yonga setlerinde P’lik bir azaltım ile adını duyurdu. Aslında Atari şirketi Jobs’a 5000 dolar ödemekteydi. Steve Jobs kimdir dolandırıcı mı yoksa şakacı mı?

Steve Jobs kimdir
Steve Jobs kimdir

Steven Paul Jobs pazarlama ve tasarım bilgisi, Wozniak ise teknik ve mühendislik bilgilerini bir araya getirerek Homebrew Computer Club tecrübeleriyle birlikte Apple I adını verdikleri ilk kişisel ev bilgisayarını Jobs’ın garajında yapmayı ve de satmayı başardılar. Sipariş karşılığında üretilen ilk Apple bilgisayar, 1976’da Kişisel Bilgisayar Festivali’nde büyük ilgi gördü. İşte Jobs’ın Wozniak’a borcunu ödeyeceği ve gerçekte Steve Jobs kimdir hayali nedir dedirten günler gelmişti. Aynı yıl aralarına Ronald Wayne’ide alarak Apple Computer şirketini kurdular. Kişisel hayatı ve kariyeri bakımından başarıları ve çalkantılı günler ise Apple I’den sonra daha da hızlanan Jobs ve arkadaşlarının yıldızı Apple II ile daha da parladı.

Stephen Hawking Kimdir

Steve Jobs Hayatı

Mesleki kariyeri kadar çocukluğu ve gençlide oldukça çalkantılı olan Steve Jobs, 1955 yılı 24 Şubatında San Fransisco’da doğdu. Babası Suriye kökenli politik bilim profesörü Abdulfattah John Jandali annesi ise Joanne Schieble’dır. Clara Jobs-Hakobian ve Paul Jobs’a evlatlık verilen Steven, ilk ve orta öğreniminin ardından 1972’de Kaliforniya Homestead High School’a ardından Oregon Reed College’ye kabul edildi. Bir süre sonra kolej eğitiminden kendi isteğiyle ayrıldı. Steve Jobs hayatı ve mesleki kariyeri için en doğru olduğuna inandığı seçimleri yaparak Steve Wozniak ile tanıştı. Aradan geçen yılarda ruhani arayışları, kariyer hesapları ve aşklarıyla çevresinde ciddi şekilde isim yapan Jobs, Apple şirketinin 1976’da kurulmasıyla birlikte beklenmedik bir sürece girdi.

Yarattıkları markanın yükselişi Apple II adlı bilgisayar ile parlayan şirket artık garajdan çıkıyor ve daha kapsamlı bir hal alıyordu. Mike Markkula’yı yatırımcı ortak olarak bünyelerine alan şirket, CEO görevine ise Mike Scott’ getirdi. 1978 yılında West Coast Computer festivalinde yarattıkları ikinci nesil teknoloji bilgisayarı tüm dünyada büyük sükse yaratmıştı. Apple II kişisel bilgisayar pazarında en fazla talep gören marka olmayı başarırken 1983 yılında Pepsi’de yönetici olan John Sculley, Apple’a CEO olarak transfer edildi. Sculley’in pazarlama tecrübelerinden yararlanmayı iyi bilen Jobs, kurucusu olduğu şirkette adeta ezilmeye başlamıştı. Yeni ortaklık düzeni içinde şirketin düşük bir payına sahip olan Steve, 24 Ocak 1984 yılında Macintosh kişisel bilgisayarı tanıtarak, hem şirketin hem de kendi geleceğini yeniden şekillendirmiş oldu.

Mac bilgisayarın tasarımı Jef Raskin tarafından başlatılmış ancak Jobs tarafından sonlandırılarak tanıtılmıştı. Macintosh kişisel bilgisayar, dünyanın ilk grafik arayüzlü işletim sistemine sahip bilgisayarı olarak tarihteki yerini almıştı. 1985 yılında gelindiğinde ise Steve Jobs hayatı belki de daha önce olmadığı kadar sıkıntılı bir hal almıştı. Mac Pc satışları düşüşe geçmiş, kendi kurduğu şirketin CEO pozisyonundaki Sculley ile araları aşılmıştı. Sculley,  mayıs ayında Jobs’ı Mac bölüm başkanlığı görevinden resmen alarak şirketten kovdu.

Çok kısa bir süre içerisinde Jobs, NeXT Computer şirketini kurdu. Üretilen kişisel ve iş istasyonu konumundaki Pc’ler, oldukça pahalı ancak başarılı sistemlerdi ve yeni şirket IBM ile ortaklık kurmayı başardı. 1986 yılında Jobs’ın yeni yatırımı günümüzde Pixar olarak tanınan The Graphics Group’ın 10 milyon $ ödeyerek satın aldı. İlk icraat olarak şirket alışanlarının yaklaşık yarısını işten çıkarttı ve ellerindeki hisseleri satın aldı. Başarılı işlere imza atan yen şirket, Disney ile ortaklıklar kurarak, birçok animasyon filme imza attı. Aynılarda Jobs gerçek ailesinin kimler olduğunu öğrendi.

1996 yılında Apple, NeXT Computer’i 429 milyon $’lık bir fiyata satın aldığında kurucu baba Steve Jobs, gayri resmi CEO danışmanı olarak Apple geri dönmüş oldu. Şirketin zararına yol açtığını düşündüğü Cyberdog, Newton ve OpenDoc gibi bazı projeleri iptal etti. Yapılan anlaşmalar ve Jobs’ın çabaları ile NeXTSTEP yazılımı Mac OS işletim sisteminin çekirdeği haline geldi. Steve’in şirketteki atılımları yeniden canlandı ve iMac serisi başlatılarak, kişisel bilgisayar deneyimi yeniden şekillendi. Ayrıca marka uzun bir aradan sonra yeniden kâra geçmeye başladı.

Milenyum ile birlikte 2000’de Steve Jobs kimdir sorusuna, Apple Inc. resmi CEO’su yanıtı verilmeye başlanır. Bu duruma gelmesindeki en önemli sebep ise 1999’da tanıtılan renkli iMac Power G3 bilgisayardır. 2000 yılında ise Power G4 CUBE piyasa sürüldü. Steven Paul Jobs müzik severlerin ve müzik piyasasının seyrini değiştiren buluşunu aynı yıllar içerisinde tanıttı: iPod.

steve jobs neden öldü
steve jobs neden öldü

Farklı bir kod düzeni bulunan iMac OS ile çalışan iPod, 2002 yılında Windows işletim sistemine uyumlu hale getirildi. Markanın Dünya’daki başarısını taçlandıran İTunes mağazası ise müzik ve film piyasasına bomba gibi düştü. 2003 yılında kişisel bilgisayarların en gelişmişi olan G5 piyasaya sürüldü ve Jobs’a pankreas kanseri teşhisi kondu. 2004 yılında geçirdiği ameliyat ile kanserli tümörlerden kurtuldu.   2006 yılında Pixar markası Disney tarafından 7,4 milyar $’fiyat ile satın alındı. Jobs’a ait % 7 hisse, şirketin en büyük payı olarak sabit kaldı.

Elde edilen maddi başarılar ve yıllar öncesine dayanan hayaller eşliğinde Jobs, daha kullanışlı ve farklı arayüze sahip mobil telefon pazarına girme kararıyla 2007 yılında ilk iPhone tanıtıldı. Sağlık sorunları hızla artan Steve Jobs, 2009 yılında karaciğer nakli ameliyatı geçirdi ve 2010 yılında tekrar şirketin atılımlarını yönetmeye başladı. İlk icraat icraatı ise iPad’ın tanıtılmasıydı. 2011 yılına gelindiğinde, 340 milyar $ değeri olan Apple Inc. CEO görevini Tim Cook’a devretti. Artık sağlığı gitgide bozulan Jobs, yeni nesil iPhone ve iPad için geliştirmeleri sadece yakından izleyebiliyordu.

Steve Jobs Neden Öldü

2011 yılı sonlarında hayatını kaybeden Steve Jobs, ilk hastalandığı yıllarda tedavi için ameliyat teklifini reddetmiş ve alternatifler peşinde koşmuştu. Aslında Hindistan gezisi ve yaşadıkları bu fikrin temeli sayılabilirdi ancak, modern tıbbın etkileri ameliyata karar vermesiyle kendini göstermişti. Steve Jobs neden öldü sorusuna, doğrudan pankreas kanseri cevabı verilebilir. Her ne kadar kanser teşhisinden sonra ameliyat geçirmiş olsa da ölümüne kadar geçen 8 yıllık süreçte farklı rahatsızlıklarda yaşadığı bilinir. Özellikle pankreas kanserinin etkileri sebebiyle karaciğer yetmezliği ve karaciğer ameliyatı artık son yaşam umudu olarak bilinir. Geçirdiği kanser tedavisi ve organ nakline rağmen Steve Jobs neden öldü sorusu için ailesinin yayınladığı bildiride; çoklu organ yetmezliği gibi genel tanılara bağlı olarak yaşamı zorlaştığından dolayı 5 Ekim 2011 tarihinde sükunet içerisinde tüm sevdikleri baş ucundayken vefat etti, açıklaması yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here