Stephen Hawking Kimdir, Hayatı ve Kitapları

Stephen Hawking Kimdir, Hayatı ve Kitapları
Stephen Hawking Kimdir, Hayatı ve Kitapları

Stephen Hawking Kimdir

Özellikle kuantum fiziği konusunda yaptığı çalışmalar ve uzaydaki kara delikler ile ilgili teorileri ile bilim dünyasına büyük katkıları olan ünlü fizikçi Stephen Hawking 1942 yılında İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Stephen Hawking kimdir sorusunu daha kapsamlı olarak ele alırsak:

Stephen Hawking kimdir tanımak için onun okul yıllarına da bakmak gerek. Bugün büyük bir dahi olarak kabul edilen Hawking’in öğrencilik yıllarının pek parlak olduğu söylenemez. Hatta tembel biri olduğu bile söylenebilir. İlk okuldayken sınıfın en kötüleri arasındadır. Bütün çabasına rağmen notlar ancak orta düzeyde kalabilmiştir. Okul döneminde biyolojiden pek hoşlanmayan Hawking asıl fizik ve matematiği sevmiştir. Ona göre biyoloji belirsizliklerle doludur ve fazla ezberli bir alandır. Bu nedenle çok erken yaşlardan itibaren çevresindeki nesnelere merak duymuş ve çalışma sistemleri ile ilgilenmiştir. Belki de bu merakı onu Oxford kolejine taşımıştır. Kolejin burs sınavlarını çok yüksek puanla kazanmıştır.

Ancak kolej döneminde çok yalnız kalmış ve mutsuzluk duymuştur. Onu bu sıkıntılı anlardan Oxford kürek takımına katılması kurtarmıştır. O dönemde de fazla iri yapılı ve güçlü değildir. Bu yüzden takımın dümencisi olmuştur. Kürek çekmek yerine takıma yön ve hız vermek daha cazip gelmiştir. Aynı zamanda kürek takımında olmak Hawking’e popülerlik de kazandırmıştır.

Nikola Tesla Kimdir

Stephen Hawking’in Hayatı

Daha genç yaşlarda yakalandığı hastalığı yüzünden Stephen Hawking’in hayatı öyle kolay geçmemiştir. Babası da Oxford’da okumuş ve tıpla ilgilenmiştir. Buna karşılık Hawking matematik okumak istiyordu. Ancak okulun matematik bölümü olmayınca, biraz da zorunluluktan fizik öğrenimi görmeye başlamıştır. Okulda kısa sürede kendini kanıtlamış ve üç yıl sonunda doğa bilimlerinde yüksek onur madalyası almıştır.

Ancak sağlığı ile ilgili problemler o sıralarda başlamıştır. Daha 21 yaşındayken bir kaç yıl ömrü kaldığını öğrenmek son derece rahatsız etmiştir Hawking’i. O sıralarda yüksek lisansını yapmakta olan Hawking, denge sorunları yaşamaya, yavaş yavaş sendelemeye ve ciddi sakarlık belirtileri göstermeye başlamıştır. Kendisine ALS (Amyotrofik Lateral Skleroz) tanısı o sırada konulmuştur. Bu istemli kas kontrolünü kaybetmeye neden olan sinirsel bir hastalıktır. Doktorlar ona fazla yaşamayacağını söylemişlerdir.

Ama yine de Hawking çalışmalarına devam etmiştir. Oxford’dan sonra, evrenbilim (kozmoloji) alanında çalışmak amacı ile Cambridge’e gitmiştir. Burada da başarılı bir öğrenim sürecinden sonra doktorasını almış, önce araştırma asistanı arkasından profesör asistanı olmuştur.

1973 yılında Stephen Hawking, uygulamalı matematik bölümüne geçmiş ve 1979 yılında matematik profesörü olmuştur. Bu sırada Lucasian Matematik Profesörü ünvanı almıştır. Bu ödül çok önemlidir, çünkü bu ödül ilk olarak Sir İsaac Newton’a verilmiştir, ödülü ikinci alan kişi ise Hawking’tir.

Bu dönemde evrenin temel prensipleri üzerine çalışmıştır. En önemli başarılarından biri sınırsız evren kuramı‘nı oluşturmasıdır. Evrenin şekli ve doğasını anlamak için, genel görelilik ve kuantum mekaniği kavramlarını bir araya getirmiştir. Bu çalışmada Einstein’ın uzay ve zaman kavramlarını içeren genel görelilik kuramının, büyük patlama (big bang) ile başlayıp kara delikler ile sonlandığını savunmuştur. Kara delikler aslında tamamen kara değildir. Radyasyon yayarak (ışınım yaparak) buharlaşmakta ve görünmez olmaktadır. Evren tamamen bilimsel kurallar çerçevesinde meydana gelmiştir ve sınırları bulunmaktadır.

Stephen Hawking’in hayatı gerçekten güç bir yaşamdır. Zorlu yaşam mücadelesinde Hawking’in bir özelliği, uzaylıların varlığına inanmasıdır. Bir televizyon kanalında yayınlanan Stephen Hawking Evrene Yolculuk isimli belgeselde bu konudaki görüşlerini dile getirmiştir.
2007 yılında, yerçekimsiz uçuş deneyimini yaşamıştır. Bu deneyim onun için önemliydi. En azından yerçekimsiz bir ortamda sandalyesinden bağımsız bir süre geçirebilmiştir.

Uzay çalışmalarına da destek veren Hawking, yaşanan küresel ısınma problemleri ve ileride yaşanabilecek nükleer savaş yüzünden, eğer uzun bir gelecek olursa, insan ırkının geleceğinin uzayda olacağını savunmuştur.

Kara delikler (Bknz: Kara Delik Nedir)üzerine yaptığı bunca çalışma sırasında yanıldıkları da olmuştur elbette. 1990’ların sonlarında kendinden o kadar emindi ki arkadaşları ile iddiaya bile girmişti. Ancak iddiasının doğru olmadığı 2004 yılında ortaya çıkınca, yanıldığını itiraf etmiştir.

Stephen Hawking’in Kitapları

Stephen Hawking’in birçok eseri ülkemizde de çeşitli yayınevleri tarafından yayınlanmıştır. İşte bu eserlerden birkaçı:

 • Uzay ve Zamanın Büyük Ölçekli Yapısı
 • Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere
 • Kara Delikler ve Bebek Evrenler
 • Zamanın ve Uzayın Doğası
 • Zamanın Resimli Kısa Tarihi
 • Ceviz Kabuğundaki Evren
 • Her Şeyin Teorisi
 • Devlerin Omuzlarında
 • Mekanın ve Zamanın Doğası
 • God Created the Integers
 • George ve Evrene Açılan Gizli Anahtar
 • George ve Kozmik Hazine Avı
 • Büyük Tasarım
 • George ve Büyük Patlama
 • Benim Kısa Tarihim
 • George ve Kırılmayan Şifre
 • George ve Mavi Ay
 • Kara Delikler
 • Büyük Sorulara Kısa Yanıtlar
 • Aforizmalar

Stephen Hawking’in pek de bilinmeyen bir yanı, çocuk kitapları yazarı olmasıdır. 2007 yılında ilk olarak kızı Lucy ile birlikte George ve Evrene Açılan Gizli Anahtar isimli bir kitabı çıkarmıştır. Bu seride ikinci çıkan kitap ise 2009 yılında George ve Kozmik Hazine Avı olmuştur.

Stephen Hawking’in yukarıda sayılan birçok kitabı ve bilimsel araştırmaları, dünya genelinde 40’ın üzerinde dile çevrilmiştir ve geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmıştır.

Stephen Hawking’in Ödülleri

Çalışmaları ile çok fazla ödül ve nişan kazanmıştır Stephen Hawking. Bilim Altın Madalyası ile ödüllendirilmiş, Kraliyet Derneği üyeliğine kabul edilmiş, Albert Einstein Ödülü ve Hughes Madalyası kazanmıştır. Ama bu ödüllerin hiçbiri Cambridge Üniversitesi’nden aldığı Lucasian Matematik Profesörü ünvanı kadar etkileyici olmamıştır. Buna rağmen kendisine Nobel Ödülü verilmemiş olması şaşırtıcıdır.

Stephen Hawking’in Hastalığı

Stephen Hawking daha 20’li yaşların başında 1960’larda tedavisi olmayan bir hastalık ile karşılaşmıştır: Amyotrofik Lateral Skleroz. Kısaca ALS olarak bilinen bu hastalık, tamamen sinir sistemine saldıran, motor nöronların zaman içinde yüzde seksenini öldüren ve sinir sistemini bloke eden bir hastalıktır. Sinir sistemi felç olsa da bu hastalık beynin zihinsel çalışmasına zarar vermemektedir. O yıllarda doktorlar Hawking’in fazla yaşamayacağını ileri sürmüşlerdir. Ama Hawking’in azmi ve kısmen tıp alanında yaşanan gelişmeler ile Hawking 76 yaşına kadar yaşamıştır ve 2018 yılında yaşama veda etmiştir. Ancak yaşamının büyük bir kısmında tekerlekli sandalyede mahkum olmuştur.

Stephen Hawking Kimdir
Stephen Hawking Kimdir

Bu hastalık yüzünden 1985 yılında sesini kaybeden Hawking, koltuğuna monte edilen ve yazıları sese dönüştürebilen bir bilgisayarı kullanarak çevresindekiler ile iletişim kurabilmiştir.

Bu yaşam mücadelesinde bilimsel çalışmalarını hiç aksatmamış ve bu konuda ailesinden ve arkadaşlarından büyük destek görmüştür.

Birşeyler söylemek istediği zaman bilgisayara bağlı elektronik bir ekipmanı sıkarak, ekrana dakikada yaklaşık 10 kelime yazabiliyordu. Kullandığı bilgisayarın belleğinde 2600 civarında kelime bulunuyordu. Normal bir insanın konuşmalarında kullandığı kelime sayısının 2500 civarında olduğu düşünülürse Hawking, düşüncelerini, isteklerini ve duygularını ifade ederken bir sıkıntı yaşadığı söylenemez. Ancak hız konusunda elbette daha fazlası yapılamamıştır.

Stephen Hawking Neden Öldü

Stephen Hawking’i yaşamına neden olan hastalık kısaca ALS denilen Amyotrofik Lateral Skleroz hastalığıdır. ALS, Merkezi sinir sisteminde omurilik ve beyin sapının bulunduğu bölgede yer alan motor sinir hücrelerinin kaybolması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalık, isteyerek yapılan kas hareketlerini yönlendiren sinir hücrelerine saldırır. Daha açık bir ifade ile bu kaslar, kollar, bacaklar ve yüz gibi kontrol edilebilen kaslardır.

ALS ilerledikçe, bu hücreler dejenere olur ve ölür. Kaslara mesaj gönderemez olur. Beyin artık bilinçli olarak yapılmak istenen hareketleri kontrol edemez ve kaslar zayıflamaya başlar ve tükenir. Hastalık ilerledikçe, bu kaslar etkilenir ve kişi artık kollarını, bacaklarını ve yüzünü kontrol edemez olur. Bugün bu hastalığın ilerlemesi önlense de tam olarak tedavi edilememektedir. Stephen Hawking neden öldü merak edenler için tekrarlayalım:

Hawking’in ölümüne neden olan hastalık ALS’dir. Genelde 40 ve 50’li yaşlarda görülen bu hastalık ne yazık ki bu dahi insanı çok genç yaşta yakalamıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here